logo

ÜRETİM – ÜRETİM – ÜRÜN

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas  Dostlar;

      Ben, yazılarımda yereli işlemek ve yerelden bakmak arzu ediyorum. Ancak son iki yazımda arka arkaya Ülkemizi ve Dünyayı etki altına alan Korona salgınını yazdım. Umarım yerele dönme arzumu gerçekleştirebilirim. 

      KOVİD-19 virüsü her yanımızı sardı. Her anımızda Korona salgınını konuşur, yaşar ve olduk. Kovid-19 hayatımıza hükmediyor. Zengin, fakir, şehirli, köylü, kadın, erkek, Genç, ihtiyar, çoçuk demeden hepimize korku saldı. Haksızlık yapmıyor, kimseyi ötekileştirmiyor. Bulundukları her pozisyonda iktidarda olanlar gibi kimseyi yadırgamıyor, suçlamıyor, ayırt etmiyor. Kim uygun davranmaz ve önerilenleri yapmazsa kırıp geçirmekle tehdit ediyor. Daha ne kadar tehdit edecek bilemiyoruz. Bilim insanları bile ne yapılacağını bilmiyor. Çünkü henüz tüm yönleri ile tanınmıyor.  Uzmanlar yorum da yapamıyorlar, tahminler çok farklı. Hararetle bütün dünya çare üretmeye çalışıyor. Ancak, en iyimser olanlar bile bir hayli uzun bir süre daha, bu belayı def etmek için uğraşacağımızı söylüyorlar. İnşallah salgın yayılma hızını kaybeder. Sağlık sistemimiz çökmeden ülkemizde ve en kısa zamanda da dünyada kontrol edilebilir hale gelir. İlgililer, yetkililer şaşkın, bir dizi tedbirler, düzenlemeler, yasaklar getiriyorlar. Karantina uygulamaları ile sosyal izolasyona dikkat çekiyorlar.

       Vatandaşlarımızın, başımızda dolaşan belanın önleyici unsurlarından olan temizlik ve dezenfektan ürünlerine, Kolonya ve türevlerine, paketli gıda maddelerine AVM’lerde, marketlerde hücumu oldu. Lüzumsuz yere korku ile ihtiyaç fazlası temizlik ve dezenfektan talepleri oldu. Depolar raflar boşaldı. Hükümetin aldığı tedbirler çerçevesinde okullar, üniversiteler tatil edildi. Uzaktan eğitim başladı. Seyahat özgürlüğü kısıtlandı, İzne tabi hale geldi.

     İlçemiz Kestel bir yönüyle tarımsal üretimde, diğer yönüyle de sanayisi ile endüstriyel üretimde önemli bir potansiyele sahip. Hemşehrilerimizin büyük çoğunluğu iaşesini, gelirini bu yolla kazanıyor. Bir kısmı da berber, kasap, lokanta, kahvehane esnafı veya çalışanı. Üretimde oluşan daralma ilçemizi ciddi olarak etkileyecektir. Mağduriyetler halkımızı zorlayacaktır. İstenmeyen zorluklarla yüzleşeceğiz. Herkes suyun üstünde kalmak için elinden geleni yapmalı ve üretim daraltılmamalıdır. Nasıl olacak?

     Devlet üretim ve çalışma hayatının durmaması için bir dizi destek paketleri açıkladı. Ancak, Milletin derdine çare üretemedi. Geçici bir süre için kapatılan işyerleri sahipleri ve çalışanları mağdur oldular. Gelir kaybına uğradılar. Herkes bu beklenmedik anormal salgından ciddi olarak etkilendi.

     Bazı işyerleri üretimlerine ara verdi. Bazıları oluşan bu olumsuz durumdan kendilerine yeni görevler çıkardılar.

      Bu vesile ile ilçemizdeki Çimento Teknik Meslek Anadolu lisesi kendisine havale edilen görevi başarıyla devam ettiriyor.

      Okul müdürümüz Bekir Aktaş bey, Kimya bölümü Hocaları ve Öğrencileri harıl harıl çalışıyorlar. Üretim yapıyorlar. Bu anlamda başımızda dolaşan belanın önleyici unsurlarından olan temizlik ve dezenfektan malzemelerinden, Sıvı sabun, Yüzey temizleyicisi, El ve cilt dezenfaktanı olmak  üzere, dört ayrı kalemde üretim yapıyorlar. Bir Boşluk oluşmaması için çırpınıyorlar. Okulumuzu ve üretimde olan görev alan idareci öğretmen ve öğrencileri ilçemiz adına kutluyor tebrik ediyorum. Durmamışlar. Okul tatilde ama onlar üretiyorlar. Üretimi yaşatıyorlar.

      Gününüz keyifli bereketli olsun.

      EVDE KALIN, Mutlu olun.

Share
4080 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?