logo

05 Ekim 2020

ÜRETİM VE TÜKETİM


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Doğadaki potansiyel enerjinin, kinetik enerjiye dönüştürülen miktarından faydalanılır. İnsan yediği besinlerden sindirdiği kadarı ile beslenir. Bilginin pratiğe dönüştürülen kısmından faydalanılır.

Toplumda, üretim, tüketim, paylaşım, yardımlaşma, karşılıklı anlayış olduğu zaman: Ekonomik açıdan kendisini güvende hisseden toplum olunur.

Milli, millete ait olandır. Milli sınırlarımız içinde, milli kuvvetimize dayanıp varlığımızı korumak ve sürdürmek, bir kural olur. Milli, milletin vatandaşlarının, düşüncelerini serbest olarak ifade etmesi olur. Milli, toplumda uzlaşma olmasıdır. Uzlaşma ile milli irade oluşur.

Halkçılık, devletçilik, kamuculuk, sosyalizm kavramları ile yaşayan toplum, devlet örgütlenmesine önem vermiş olur. Devletin bütçesinden, yardıma muhtaç vatandaşlar, zorunlu ihtiyaçları kadar, yardım yapılır. Devlet, milletin, vatandaşların örgütlenmesi olur.

“Önce söz vardı” ibaresi bir kural olur. Kalem, kâğıt, okuma yazma, söyleme, tartışma, düşünme anlamı taşıyan bir kural olur. Düşünceye, düşünce ile karşılık verilir.

Üretim, doğa-dünya- bilgisi ile yapılır. Dini bilgi ile isteklerimizin olması için dua edilir. Üretim, tüketim, paylaşım bilgi bütünlüğü ile olur. Hem doğa-dünya- bilgisi hem dini bilginin ibadet kuralları öğrenilir. Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde mutlu olur.

Günümüzde, “karakter eğitimi” kavramı üzerinde önemle duruluyor. Karakter eğitimi, sorumluluk alma, gereklerini yapma, paylaşma, yardımlaşma, üretim gibi idealleri öğrenmek ve uygulamak anlamı taşır. Toplum bütün, birey toplumun parçasıdır. Bireylerin karakter eğitimi ile toplum gelişir.

Küreselleşme kavramı, eşitlik, dayanışma, planlama gibi özellikleri içermesi gerekir. İnsan, bildiği tehlikeye karşı önlem alır. Bilmediğinden korkar. Tehlikeye karşı, toplumun örgütlenmesi gerekir. Örgütlenmek, örgüt kurmak, kalıcı olmaktır.

Tüketim ile özgürlük kavramını aynı kabul etmek, bir algı etkisi oluşturmak olur. Tüketim, maddi bir durumdur. Özgürlük, davranış olarak maddi bir durumdur. Düşüncenin ifade edilmesinin serbestliği açısından, manevi bir durumdur. Tüketim, maddi olduğu için, sınır getirilir. Düşüncenin ifadesi, manevi olduğu için, sınır getirilmez.

Demokrasi, insan hakları kavramları, davranış bakımından maddi özellik taşır. Düşüncenin ifade edilmesi açısından, manevi özellik taşır. Devlet, bir toplumun örgütlenmesidir. Devlet, davranış olarak, maddi özellik taşır. Düşüncenin ifade edilmesi açısından, manevi özellik taşır. Görev kavramı da sorumluluk içerir. Davranış olarak, maddi özellik taşır. Düşüncenin ifade edilmesi açısından, manevi özellik taşır. Maddiyat, varlık kelimesi ile belirtilir. Maneviyat, düşünce kelimesi ile belirtilir.

Sanat dalı olan müzik, insan yalnız olduğunda, bir dost özelliği taşır. Müzik, doğa bilgisidir. Müzik, davranış olarak, maddi özellik taşır. Düşüncenin ifade edilmesi açısından, manevi özellik taşır.

Maddiyat, sınırlı olur. Maneviyat, sınırsız olur. Maddiyat, ölçülür. Maneviyat, ölçülmez.

Bireylerin tercihleri, bireysel verilmiş bir karardır. Bireysel kararlarının sonuçlarını gören birey, deneyim kazanmış olur. Toplumdaki bireylerin deneyimleri, toplumun gelişmesine katkı yapar.  Deneyim birikimi ile sorumluluk duygusu hissedilir.  Bilgi ve deneyim ile bilinçli olunur. Bilinçli hareket ile başarıya ulaşılır.

Tüketim harcamalarını, tüketicilerin geliri belirler. Esas olan tüketicinin geliri ile geçinmesidir. Geliri kadar tüketmesidir. Gelir az, tüketim çok olursa, borçlanılır. Gelir çok, tüketim az ise tasarruf yapılır. Sosyal demokrasi, herkesin zorunlu ihtiyaçlarını karşıladığı, bir gelirinin olması anlamı taşır. Herkese, devlet bütçesinden yardım yapılması özelliği taşır.

Share
46 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BAKIŞ AÇISI VE FARKLILIK

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Bilgi türleri, farklı olur ve dünyaya bakış açıları farklıdır. Bir-çok, bütün-parça kuralı, bire bir iletişimde etkili olur. Bütüne ait olma, bütünün parçası olma, duygusu hissedilir.      Allah bir, kul çok, Allah bütün, kul parça olur. Bütünün parçaları eşit olur. Ümmet kavramı hem toplum hem birey için kullanılır. Cümle içinde anlam kazanır. Peygamber bir, ümmet çok olur, peygamber bütün, ümmet parça olur. Ümmet bir, ümmet çok olur. Ümmet bütün, ümmet parça olur. Millet bir, vatandaş çok olur,...
 • Ferhat Erol’a başarılar…..CHP’de Sözcü Değişikliği…

  21 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’de Ak Parti denilince akla ilk gelen isimlerden birisi, kuşkusuz Ferhat Erol’dur.      Partinin kuruluşundan bu yana, inandığı çizgisinden hiç taviz vermeyerek, sağa-sola sapmadan ilerleyenlerden birisidir.      O yüzden, partinin içindeki bazı muhaliflerin Ferhat Erol’a karşı bir çekememezliği de söz konusudur.      Parti de, Gençlik kolları başkanlığı, İlçe teşkilat başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğinde bulunan Ferhat Erol’un Kestel’de AKP’...
 • Kırmızı konutlara dokunma yanarsın..!

  17 Şubat 2021 Yazarlar

       Kestel’e Belediye başkanı seçileli 2 yıl olan Önder Tanır, geçen bu süre içerisinde hiçbir şey yapmayarak, Kestel’in tarihine de geçmiştir bence..      Hayali projelerle halkı kandırıp zaman kazanmaya çalışan Tanır, geçtiğimiz hafta Kırmızı konutlarda oturan vatandaşlardan da kırmızı kart gördü.      “Kule aşığı” olarak gözümüzde yer edinen Önder Tanır, gitmiş olduğu yerlerde alışılmadık tepkilerle karşılaşıyor.      Konutlar kapalı Pazar ve otoparkta...
 • YAKIŞMIYOR

  16 Şubat 2021 Yazarlar

       Bir üniversite rektörü nasıl seçilir aşağıda mükemmel bir örneğini anlatacağım.      Demokratik ülkelerde Rektör, hakim gibi kişiler atanmaz, liyakata göre seçilir, yani seçimle gelir, daha doğrusu bu önemli görevleri yapacak kişilerin belirlenmesi, işi bir kişinin iki dudağının arasından çıkmamalı, böyle uygulamalar tekrar söylüyorum; Demokratik ve laik ülkelerde olmaz.      Ülkemizin ve dünyanın en güzide üniversitelerinden biri Boğaziçi, sınavlarda ilk 300-500’e giren öğ...