logo

05 Ekim 2020

ÜRETİM VE TÜKETİM


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Doğadaki potansiyel enerjinin, kinetik enerjiye dönüştürülen miktarından faydalanılır. İnsan yediği besinlerden sindirdiği kadarı ile beslenir. Bilginin pratiğe dönüştürülen kısmından faydalanılır.

Toplumda, üretim, tüketim, paylaşım, yardımlaşma, karşılıklı anlayış olduğu zaman: Ekonomik açıdan kendisini güvende hisseden toplum olunur.

Milli, millete ait olandır. Milli sınırlarımız içinde, milli kuvvetimize dayanıp varlığımızı korumak ve sürdürmek, bir kural olur. Milli, milletin vatandaşlarının, düşüncelerini serbest olarak ifade etmesi olur. Milli, toplumda uzlaşma olmasıdır. Uzlaşma ile milli irade oluşur.

Halkçılık, devletçilik, kamuculuk, sosyalizm kavramları ile yaşayan toplum, devlet örgütlenmesine önem vermiş olur. Devletin bütçesinden, yardıma muhtaç vatandaşlar, zorunlu ihtiyaçları kadar, yardım yapılır. Devlet, milletin, vatandaşların örgütlenmesi olur.

“Önce söz vardı” ibaresi bir kural olur. Kalem, kâğıt, okuma yazma, söyleme, tartışma, düşünme anlamı taşıyan bir kural olur. Düşünceye, düşünce ile karşılık verilir.

Üretim, doğa-dünya- bilgisi ile yapılır. Dini bilgi ile isteklerimizin olması için dua edilir. Üretim, tüketim, paylaşım bilgi bütünlüğü ile olur. Hem doğa-dünya- bilgisi hem dini bilginin ibadet kuralları öğrenilir. Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde mutlu olur.

Günümüzde, “karakter eğitimi” kavramı üzerinde önemle duruluyor. Karakter eğitimi, sorumluluk alma, gereklerini yapma, paylaşma, yardımlaşma, üretim gibi idealleri öğrenmek ve uygulamak anlamı taşır. Toplum bütün, birey toplumun parçasıdır. Bireylerin karakter eğitimi ile toplum gelişir.

Küreselleşme kavramı, eşitlik, dayanışma, planlama gibi özellikleri içermesi gerekir. İnsan, bildiği tehlikeye karşı önlem alır. Bilmediğinden korkar. Tehlikeye karşı, toplumun örgütlenmesi gerekir. Örgütlenmek, örgüt kurmak, kalıcı olmaktır.

Tüketim ile özgürlük kavramını aynı kabul etmek, bir algı etkisi oluşturmak olur. Tüketim, maddi bir durumdur. Özgürlük, davranış olarak maddi bir durumdur. Düşüncenin ifade edilmesinin serbestliği açısından, manevi bir durumdur. Tüketim, maddi olduğu için, sınır getirilir. Düşüncenin ifadesi, manevi olduğu için, sınır getirilmez.

Demokrasi, insan hakları kavramları, davranış bakımından maddi özellik taşır. Düşüncenin ifade edilmesi açısından, manevi özellik taşır. Devlet, bir toplumun örgütlenmesidir. Devlet, davranış olarak, maddi özellik taşır. Düşüncenin ifade edilmesi açısından, manevi özellik taşır. Görev kavramı da sorumluluk içerir. Davranış olarak, maddi özellik taşır. Düşüncenin ifade edilmesi açısından, manevi özellik taşır. Maddiyat, varlık kelimesi ile belirtilir. Maneviyat, düşünce kelimesi ile belirtilir.

Sanat dalı olan müzik, insan yalnız olduğunda, bir dost özelliği taşır. Müzik, doğa bilgisidir. Müzik, davranış olarak, maddi özellik taşır. Düşüncenin ifade edilmesi açısından, manevi özellik taşır.

Maddiyat, sınırlı olur. Maneviyat, sınırsız olur. Maddiyat, ölçülür. Maneviyat, ölçülmez.

Bireylerin tercihleri, bireysel verilmiş bir karardır. Bireysel kararlarının sonuçlarını gören birey, deneyim kazanmış olur. Toplumdaki bireylerin deneyimleri, toplumun gelişmesine katkı yapar.  Deneyim birikimi ile sorumluluk duygusu hissedilir.  Bilgi ve deneyim ile bilinçli olunur. Bilinçli hareket ile başarıya ulaşılır.

Tüketim harcamalarını, tüketicilerin geliri belirler. Esas olan tüketicinin geliri ile geçinmesidir. Geliri kadar tüketmesidir. Gelir az, tüketim çok olursa, borçlanılır. Gelir çok, tüketim az ise tasarruf yapılır. Sosyal demokrasi, herkesin zorunlu ihtiyaçlarını karşıladığı, bir gelirinin olması anlamı taşır. Herkese, devlet bütçesinden yardım yapılması özelliği taşır.

Share
3 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...