logo

05 Ekim 2020

ÜRETİM VE TÜKETİM


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

Doğadaki potansiyel enerjinin, kinetik enerjiye dönüştürülen miktarından faydalanılır. İnsan yediği besinlerden sindirdiği kadarı ile beslenir. Bilginin pratiğe dönüştürülen kısmından faydalanılır.

Toplumda, üretim, tüketim, paylaşım, yardımlaşma, karşılıklı anlayış olduğu zaman: Ekonomik açıdan kendisini güvende hisseden toplum olunur.

Milli, millete ait olandır. Milli sınırlarımız içinde, milli kuvvetimize dayanıp varlığımızı korumak ve sürdürmek, bir kural olur. Milli, milletin vatandaşlarının, düşüncelerini serbest olarak ifade etmesi olur. Milli, toplumda uzlaşma olmasıdır. Uzlaşma ile milli irade oluşur.

Halkçılık, devletçilik, kamuculuk, sosyalizm kavramları ile yaşayan toplum, devlet örgütlenmesine önem vermiş olur. Devletin bütçesinden, yardıma muhtaç vatandaşlar, zorunlu ihtiyaçları kadar, yardım yapılır. Devlet, milletin, vatandaşların örgütlenmesi olur.

“Önce söz vardı” ibaresi bir kural olur. Kalem, kâğıt, okuma yazma, söyleme, tartışma, düşünme anlamı taşıyan bir kural olur. Düşünceye, düşünce ile karşılık verilir.

Üretim, doğa-dünya- bilgisi ile yapılır. Dini bilgi ile isteklerimizin olması için dua edilir. Üretim, tüketim, paylaşım bilgi bütünlüğü ile olur. Hem doğa-dünya- bilgisi hem dini bilginin ibadet kuralları öğrenilir. Maneviyat-maddiyat bütünlüğü, tüm bilgidir. İnsan, maneviyat-maddiyat bütünlüğü içinde mutlu olur.

Günümüzde, “karakter eğitimi” kavramı üzerinde önemle duruluyor. Karakter eğitimi, sorumluluk alma, gereklerini yapma, paylaşma, yardımlaşma, üretim gibi idealleri öğrenmek ve uygulamak anlamı taşır. Toplum bütün, birey toplumun parçasıdır. Bireylerin karakter eğitimi ile toplum gelişir.

Küreselleşme kavramı, eşitlik, dayanışma, planlama gibi özellikleri içermesi gerekir. İnsan, bildiği tehlikeye karşı önlem alır. Bilmediğinden korkar. Tehlikeye karşı, toplumun örgütlenmesi gerekir. Örgütlenmek, örgüt kurmak, kalıcı olmaktır.

Tüketim ile özgürlük kavramını aynı kabul etmek, bir algı etkisi oluşturmak olur. Tüketim, maddi bir durumdur. Özgürlük, davranış olarak maddi bir durumdur. Düşüncenin ifade edilmesinin serbestliği açısından, manevi bir durumdur. Tüketim, maddi olduğu için, sınır getirilir. Düşüncenin ifadesi, manevi olduğu için, sınır getirilmez.

Demokrasi, insan hakları kavramları, davranış bakımından maddi özellik taşır. Düşüncenin ifade edilmesi açısından, manevi özellik taşır. Devlet, bir toplumun örgütlenmesidir. Devlet, davranış olarak, maddi özellik taşır. Düşüncenin ifade edilmesi açısından, manevi özellik taşır. Görev kavramı da sorumluluk içerir. Davranış olarak, maddi özellik taşır. Düşüncenin ifade edilmesi açısından, manevi özellik taşır. Maddiyat, varlık kelimesi ile belirtilir. Maneviyat, düşünce kelimesi ile belirtilir.

Sanat dalı olan müzik, insan yalnız olduğunda, bir dost özelliği taşır. Müzik, doğa bilgisidir. Müzik, davranış olarak, maddi özellik taşır. Düşüncenin ifade edilmesi açısından, manevi özellik taşır.

Maddiyat, sınırlı olur. Maneviyat, sınırsız olur. Maddiyat, ölçülür. Maneviyat, ölçülmez.

Bireylerin tercihleri, bireysel verilmiş bir karardır. Bireysel kararlarının sonuçlarını gören birey, deneyim kazanmış olur. Toplumdaki bireylerin deneyimleri, toplumun gelişmesine katkı yapar.  Deneyim birikimi ile sorumluluk duygusu hissedilir.  Bilgi ve deneyim ile bilinçli olunur. Bilinçli hareket ile başarıya ulaşılır.

Tüketim harcamalarını, tüketicilerin geliri belirler. Esas olan tüketicinin geliri ile geçinmesidir. Geliri kadar tüketmesidir. Gelir az, tüketim çok olursa, borçlanılır. Gelir çok, tüketim az ise tasarruf yapılır. Sosyal demokrasi, herkesin zorunlu ihtiyaçlarını karşıladığı, bir gelirinin olması anlamı taşır. Herkese, devlet bütçesinden yardım yapılması özelliği taşır.

Share
143 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...