logo

ÜSTÜNLÜK DUYGUSU


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

     Üstünlük duygusu, Alfred Adler’in “Bireysel Psikoloji” konusunda ileri sürdüğü görüşüdür. Üstünlük duygusu olan kişide gizli bir aşağılık duygusu vardır.

     Kararsızlık, doğruyu göremeyen, işitmeyen, hüküm veremeyen insanlar söz konusudur.    Aşağılık duygusunun oluşturduğu keyfiyet, kuralsızlık dikkat çekicidir.

     Ordu’da “Doktrin Komutanlığı” var. Doktrin bilgi, kalıplaşmış, sınırları çizilmiş bilgidir.    Ordu’nun örgütlenmesi de dikey örgütlenmedir. Emir-komuta hiyerarşisi vardır. Ordu, silahlı güçtür. Silahın olduğu yerde, düşünce serbestliği baskı altındadır.

     Üstünlük duygusu olan kişi hep üstün duruma geçme, sahip olma, kendini kahraman gibi görme davranışları gösterir. Kişi kendini bazı yönlerden diğer insanlardan üstün görür.

     Ülkücülük, manevi kalkınma üstünlük duygusuna örnektir. Dindarlar-Laikler,   Müslümanlar-Laikler  ayrımı da üstünlük duygusuna örnektir. Burada temel özellik, slogan üslubudur. Bütünün bir parçasının alınıp yüceltilmesidir.

     Ülkücülük ve manevi kalkınma düşüncecilik-idealizm demektir. Hegel, idealizm-materyalizm tüm bilgidir, demiştir. Yani maneviyat-maddiyat tüm bilgidir.

     Ülkücülük, manevi kalkınma, maneviyatçılıktır. Slogan üslubu ile bütünün parçası maneviyat yüceltiliyor. Maddiyat, adı anılmadan değersiz gösteriliyor. Maneviyatçı sloganını kullanmayanlar, maddeci olmakla anlamlandırılıyor. Böylece toplumda çatışma ortamı oluşturuluyor. Maddiyatı övmek de aynı sonuca varır. Maneviyat-maddiyat tüm bilgidir. Tüm bilgi ile insan mutlu olur, demek gerekir.

     Dindarlar-Laikler, Müslümanlar-Laikler ayrımı da toplumda kutuplaşma olması için kullanılıyor. Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Devlet bilgisi, dini bilginin dışındaki bilgileri kapsar.

     Laiklik, din işleri içinde dindarlığı, Müslümanlığı da içinde barındırır. Laiklik, tüm bilgidir. Laikliğin dini bilgi parçası övülerek, laikliğin karşıtı gibi gösteriliyor. Devlet bilgisi laikliğin parçasıdır. Laiklik ile devlet bilgisi eşdeğer yapılıyor. Laiklik, dindarlığın ve      Müslümanlığın karşıtı olarak anlatılmak isteniyor.

    Müslümanlar, cennet ve peygamberin şefaatı inancı ile üstünlük duygusuna sahip olunca, diğer dinlere inananlardan kendilerini üstün görüyorlar. Süleymancılar Tarikatı üyesi bir kişi, “cennete gitmek için bir mürşide inanmak gerekir, yoksa cennete gidilemez” dedi. Burada mürşit ile peygamber eşdeğer kabul edilmiştir.

     Milliyetçi, milletini, vatanını seven kişidir. Milliyetçi kelimesi, emek-sol, sermaye-sağ bütünlüğünde sermaye-sağ yerine konuluyor. Milliyetçi kelimesi, sol karşıtı olarak kullanılıyor. Millet, vatan kavramı ile beraber yaşamak demektir.  Milliyetçi, vatan sevgisi kavramlarını tekellerine alanlar, solcularla bu kavramları paylaşmıyorlar. Bütün vatandaşlar milliyetçidir, milletin, vatanın parçasıdır.

     Bütüne ait olmak, bütünün parçası olmak duygusu en kuvvetli ailede yaşanır. Vatan, millet, devlet, din, içinde yaşanılan topum kavramları bu duyguyu bireye hissettirir.

Share
223 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...