logo

ÜSTÜNLÜK DUYGUSU


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

     Üstünlük duygusu, Alfred Adler’in “Bireysel Psikoloji” konusunda ileri sürdüğü görüşüdür. Üstünlük duygusu olan kişide gizli bir aşağılık duygusu vardır.

     Kararsızlık, doğruyu göremeyen, işitmeyen, hüküm veremeyen insanlar söz konusudur.    Aşağılık duygusunun oluşturduğu keyfiyet, kuralsızlık dikkat çekicidir.

     Ordu’da “Doktrin Komutanlığı” var. Doktrin bilgi, kalıplaşmış, sınırları çizilmiş bilgidir.    Ordu’nun örgütlenmesi de dikey örgütlenmedir. Emir-komuta hiyerarşisi vardır. Ordu, silahlı güçtür. Silahın olduğu yerde, düşünce serbestliği baskı altındadır.

     Üstünlük duygusu olan kişi hep üstün duruma geçme, sahip olma, kendini kahraman gibi görme davranışları gösterir. Kişi kendini bazı yönlerden diğer insanlardan üstün görür.

     Ülkücülük, manevi kalkınma üstünlük duygusuna örnektir. Dindarlar-Laikler,   Müslümanlar-Laikler  ayrımı da üstünlük duygusuna örnektir. Burada temel özellik, slogan üslubudur. Bütünün bir parçasının alınıp yüceltilmesidir.

     Ülkücülük ve manevi kalkınma düşüncecilik-idealizm demektir. Hegel, idealizm-materyalizm tüm bilgidir, demiştir. Yani maneviyat-maddiyat tüm bilgidir.

     Ülkücülük, manevi kalkınma, maneviyatçılıktır. Slogan üslubu ile bütünün parçası maneviyat yüceltiliyor. Maddiyat, adı anılmadan değersiz gösteriliyor. Maneviyatçı sloganını kullanmayanlar, maddeci olmakla anlamlandırılıyor. Böylece toplumda çatışma ortamı oluşturuluyor. Maddiyatı övmek de aynı sonuca varır. Maneviyat-maddiyat tüm bilgidir. Tüm bilgi ile insan mutlu olur, demek gerekir.

     Dindarlar-Laikler, Müslümanlar-Laikler ayrımı da toplumda kutuplaşma olması için kullanılıyor. Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Devlet bilgisi, dini bilginin dışındaki bilgileri kapsar.

     Laiklik, din işleri içinde dindarlığı, Müslümanlığı da içinde barındırır. Laiklik, tüm bilgidir. Laikliğin dini bilgi parçası övülerek, laikliğin karşıtı gibi gösteriliyor. Devlet bilgisi laikliğin parçasıdır. Laiklik ile devlet bilgisi eşdeğer yapılıyor. Laiklik, dindarlığın ve      Müslümanlığın karşıtı olarak anlatılmak isteniyor.

    Müslümanlar, cennet ve peygamberin şefaatı inancı ile üstünlük duygusuna sahip olunca, diğer dinlere inananlardan kendilerini üstün görüyorlar. Süleymancılar Tarikatı üyesi bir kişi, “cennete gitmek için bir mürşide inanmak gerekir, yoksa cennete gidilemez” dedi. Burada mürşit ile peygamber eşdeğer kabul edilmiştir.

     Milliyetçi, milletini, vatanını seven kişidir. Milliyetçi kelimesi, emek-sol, sermaye-sağ bütünlüğünde sermaye-sağ yerine konuluyor. Milliyetçi kelimesi, sol karşıtı olarak kullanılıyor. Millet, vatan kavramı ile beraber yaşamak demektir.  Milliyetçi, vatan sevgisi kavramlarını tekellerine alanlar, solcularla bu kavramları paylaşmıyorlar. Bütün vatandaşlar milliyetçidir, milletin, vatanın parçasıdır.

     Bütüne ait olmak, bütünün parçası olmak duygusu en kuvvetli ailede yaşanır. Vatan, millet, devlet, din, içinde yaşanılan topum kavramları bu duyguyu bireye hissettirir.

Share
314 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...
 • İşgal ve Kurtuluş

  11 Eylül 2021 Yazarlar

        Kadirşinas  Okuyucular,       Değerli Can Dostlar.        Eylül ayının ikinci haftası hepimizi ilgilendirmelidir.  Çünkü Yunan işgalinin sonlandırıldığı günleri barındırır.  İlçemiz Kestel’in 10 Eylül  de, payitaht Osmanlı’nın ilk başkenti Bursamızın 11 Eylülde kurtuluşunu yaşadığımız günlerdendir.        Birinci dünya savaşı sonrası yapılan 12 Mayıs 1919 Paris konferansı kararları ile İzmir Yuna...