logo

ÜSTÜNLÜK DUYGUSU


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

     Üstünlük duygusu, Alfred Adler’in “Bireysel Psikoloji” konusunda ileri sürdüğü görüşüdür. Üstünlük duygusu olan kişide gizli bir aşağılık duygusu vardır.

     Kararsızlık, doğruyu göremeyen, işitmeyen, hüküm veremeyen insanlar söz konusudur.    Aşağılık duygusunun oluşturduğu keyfiyet, kuralsızlık dikkat çekicidir.

     Ordu’da “Doktrin Komutanlığı” var. Doktrin bilgi, kalıplaşmış, sınırları çizilmiş bilgidir.    Ordu’nun örgütlenmesi de dikey örgütlenmedir. Emir-komuta hiyerarşisi vardır. Ordu, silahlı güçtür. Silahın olduğu yerde, düşünce serbestliği baskı altındadır.

     Üstünlük duygusu olan kişi hep üstün duruma geçme, sahip olma, kendini kahraman gibi görme davranışları gösterir. Kişi kendini bazı yönlerden diğer insanlardan üstün görür.

     Ülkücülük, manevi kalkınma üstünlük duygusuna örnektir. Dindarlar-Laikler,   Müslümanlar-Laikler  ayrımı da üstünlük duygusuna örnektir. Burada temel özellik, slogan üslubudur. Bütünün bir parçasının alınıp yüceltilmesidir.

     Ülkücülük ve manevi kalkınma düşüncecilik-idealizm demektir. Hegel, idealizm-materyalizm tüm bilgidir, demiştir. Yani maneviyat-maddiyat tüm bilgidir.

     Ülkücülük, manevi kalkınma, maneviyatçılıktır. Slogan üslubu ile bütünün parçası maneviyat yüceltiliyor. Maddiyat, adı anılmadan değersiz gösteriliyor. Maneviyatçı sloganını kullanmayanlar, maddeci olmakla anlamlandırılıyor. Böylece toplumda çatışma ortamı oluşturuluyor. Maddiyatı övmek de aynı sonuca varır. Maneviyat-maddiyat tüm bilgidir. Tüm bilgi ile insan mutlu olur, demek gerekir.

     Dindarlar-Laikler, Müslümanlar-Laikler ayrımı da toplumda kutuplaşma olması için kullanılıyor. Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Devlet bilgisi, dini bilginin dışındaki bilgileri kapsar.

     Laiklik, din işleri içinde dindarlığı, Müslümanlığı da içinde barındırır. Laiklik, tüm bilgidir. Laikliğin dini bilgi parçası övülerek, laikliğin karşıtı gibi gösteriliyor. Devlet bilgisi laikliğin parçasıdır. Laiklik ile devlet bilgisi eşdeğer yapılıyor. Laiklik, dindarlığın ve      Müslümanlığın karşıtı olarak anlatılmak isteniyor.

    Müslümanlar, cennet ve peygamberin şefaatı inancı ile üstünlük duygusuna sahip olunca, diğer dinlere inananlardan kendilerini üstün görüyorlar. Süleymancılar Tarikatı üyesi bir kişi, “cennete gitmek için bir mürşide inanmak gerekir, yoksa cennete gidilemez” dedi. Burada mürşit ile peygamber eşdeğer kabul edilmiştir.

     Milliyetçi, milletini, vatanını seven kişidir. Milliyetçi kelimesi, emek-sol, sermaye-sağ bütünlüğünde sermaye-sağ yerine konuluyor. Milliyetçi kelimesi, sol karşıtı olarak kullanılıyor. Millet, vatan kavramı ile beraber yaşamak demektir.  Milliyetçi, vatan sevgisi kavramlarını tekellerine alanlar, solcularla bu kavramları paylaşmıyorlar. Bütün vatandaşlar milliyetçidir, milletin, vatanın parçasıdır.

     Bütüne ait olmak, bütünün parçası olmak duygusu en kuvvetli ailede yaşanır. Vatan, millet, devlet, din, içinde yaşanılan topum kavramları bu duyguyu bireye hissettirir.

Share
276 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...