logo

ÜSTÜNLÜK DUYGUSU


Kestel Yöre Gazetesi
kestelyore@gmail.com

     Üstünlük duygusu, Alfred Adler’in “Bireysel Psikoloji” konusunda ileri sürdüğü görüşüdür. Üstünlük duygusu olan kişide gizli bir aşağılık duygusu vardır.

     Kararsızlık, doğruyu göremeyen, işitmeyen, hüküm veremeyen insanlar söz konusudur.    Aşağılık duygusunun oluşturduğu keyfiyet, kuralsızlık dikkat çekicidir.

     Ordu’da “Doktrin Komutanlığı” var. Doktrin bilgi, kalıplaşmış, sınırları çizilmiş bilgidir.    Ordu’nun örgütlenmesi de dikey örgütlenmedir. Emir-komuta hiyerarşisi vardır. Ordu, silahlı güçtür. Silahın olduğu yerde, düşünce serbestliği baskı altındadır.

     Üstünlük duygusu olan kişi hep üstün duruma geçme, sahip olma, kendini kahraman gibi görme davranışları gösterir. Kişi kendini bazı yönlerden diğer insanlardan üstün görür.

     Ülkücülük, manevi kalkınma üstünlük duygusuna örnektir. Dindarlar-Laikler,   Müslümanlar-Laikler  ayrımı da üstünlük duygusuna örnektir. Burada temel özellik, slogan üslubudur. Bütünün bir parçasının alınıp yüceltilmesidir.

     Ülkücülük ve manevi kalkınma düşüncecilik-idealizm demektir. Hegel, idealizm-materyalizm tüm bilgidir, demiştir. Yani maneviyat-maddiyat tüm bilgidir.

     Ülkücülük, manevi kalkınma, maneviyatçılıktır. Slogan üslubu ile bütünün parçası maneviyat yüceltiliyor. Maddiyat, adı anılmadan değersiz gösteriliyor. Maneviyatçı sloganını kullanmayanlar, maddeci olmakla anlamlandırılıyor. Böylece toplumda çatışma ortamı oluşturuluyor. Maddiyatı övmek de aynı sonuca varır. Maneviyat-maddiyat tüm bilgidir. Tüm bilgi ile insan mutlu olur, demek gerekir.

     Dindarlar-Laikler, Müslümanlar-Laikler ayrımı da toplumda kutuplaşma olması için kullanılıyor. Laiklik, din işleri ve devlet işlerinin ayrılması yanında, dini bilgi ve devlet bilgisi bütünlüğüdür. Devlet bilgisi, dini bilginin dışındaki bilgileri kapsar.

     Laiklik, din işleri içinde dindarlığı, Müslümanlığı da içinde barındırır. Laiklik, tüm bilgidir. Laikliğin dini bilgi parçası övülerek, laikliğin karşıtı gibi gösteriliyor. Devlet bilgisi laikliğin parçasıdır. Laiklik ile devlet bilgisi eşdeğer yapılıyor. Laiklik, dindarlığın ve      Müslümanlığın karşıtı olarak anlatılmak isteniyor.

    Müslümanlar, cennet ve peygamberin şefaatı inancı ile üstünlük duygusuna sahip olunca, diğer dinlere inananlardan kendilerini üstün görüyorlar. Süleymancılar Tarikatı üyesi bir kişi, “cennete gitmek için bir mürşide inanmak gerekir, yoksa cennete gidilemez” dedi. Burada mürşit ile peygamber eşdeğer kabul edilmiştir.

     Milliyetçi, milletini, vatanını seven kişidir. Milliyetçi kelimesi, emek-sol, sermaye-sağ bütünlüğünde sermaye-sağ yerine konuluyor. Milliyetçi kelimesi, sol karşıtı olarak kullanılıyor. Millet, vatan kavramı ile beraber yaşamak demektir.  Milliyetçi, vatan sevgisi kavramlarını tekellerine alanlar, solcularla bu kavramları paylaşmıyorlar. Bütün vatandaşlar milliyetçidir, milletin, vatanın parçasıdır.

     Bütüne ait olmak, bütünün parçası olmak duygusu en kuvvetli ailede yaşanır. Vatan, millet, devlet, din, içinde yaşanılan topum kavramları bu duyguyu bireye hissettirir.

Share
333 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...