logo

UYARMIŞTIK KULAK VERİLMEDİ, BURSA ÇİMENTO FABRİKASI TEHLİKE SAÇMAYA DEVAM EDİYOR!

Logo_KHCI
Bugün saat 07:15’te Kestel’de bulunan Bursa Çimento Fabrikası’nın atık depolama tesisinde patlamalar eşliğinde bir yangın başladı. Haber alır almaz hemen Kestel Halkı Çevre İnisiyatifi olarak olay yerine gittik ve gözlemlerde bulunduk. Olaya ilişkin fotoğraf ve videolar çektik. Yangın sonucunda ortaya çıkan duman gökyüzünü kapladı ve şehre yayılmaya başladı. Bursa Çimento Fabrikası’ndan bir açıklama olup olmayacağını sorduk, olmayacağı söylendi. Yangının kağıt deposunda olduğu yönünde bilgiler konuşuluyordu fakat yakından incelediğimizde yangının, tesisin atık deposunda olduğunu gördük. Yanan maddelerin havadan yere düşen küllerini elimize aldığımızda yağlı bir tabaka bıraktığını ve iyice yıkamadan geçmediğini gördük. İtfaiyeden konuyla ilgili bir bilgi verilmedi. Gerçekleşen patlamalar, Kestel halkında tedirginliğe yol açtı. İnsanlar sokağa çıkmayarak kapı ve pencerelerini kapattılar.
Bilindiği üzere Kestel halkı, Bursa Çimento Fabrika’sının kuruluşundan beri, fabrikanın çevreye ve yaşam alanlarına olumsuz etkilerinden dolayı rahatsız durumdaydı. Son dönemde fabrikanın 1,5 kat kapasite artırımı kapsamında atık yakma tesisi kurulmasının da gündeme gelmesiyle halkın rahatsızlığı ve tepkisi iyice artmıştır. Artan tepkiler sonucunda halkın biraraya gelmesiyle Kestel Halkı Çevre İnisiyatifi kurulmuştur.
Kestel Halkı Çevre İnisiyatifi olarak bizler, Kestel’deki Çimento Fabrikası’nın yerel halk üzerindeki olumsuz etkileri üzerine dikkat çekmeye çalışmış ve bir dizi faaliyet gerçekleştirmiştik. Ne yazık ki, yaptığımız uyarılar ve toplanan dilekçeler yetkililer tarafından dikkate alınmadı. Bu süreçte uyarılarımıza rağmen hiçbir önlem alınmadığı için tam bir ay önce 20 Mart 2014 tarihinde tesisten dışarıya zehirli gaz sızıntısı olmuştur. Bu gaz tüm şehre yayılmış ve büyük bir kısmı yakın okullardaki çocuklar olmak üzere yüzlerce kişi hastanelerin acil servislerine kaldırılmıştır. Sonrasında yetkililer tarafından yapılan açıklamalar da yetersiz ve yanıltıcı olmuştur. Bu durum üzerine mücadelemizi yürüyüş ve halkı bilgilendirme panelleriyle sürdürdük.
Bu son yaşanan olay göstermiştir ki; gerek Bursa Çimento Fabrikası’nın gerekse de ilgili bakanlık ve belediye yetkilileri, konuya dair önlem almamaya devam etmektedirler.
Buradan bir kez daha uyarıyoruz:
Daha kaç patlama olması beklenmektedir? Ölümler ve kalıcı hasarların olması mı gerekmektedir? Ki böyle bir durum cinayettir ve biz bu cinayeti görüyoruz, bu son olayda kulaklarımız da gördü!
Hiç bir tereddüt göstermeden, yaşam alanı içerisinde bulunan Bursa Çimento Fabrikası’nın kapasite artırımına izin verilmemeli hatta fabrika, yerleşim yeri ve tarım arazilerinin dışına taşınmalıdır.

Share
257 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+5 = ?