logo

14 Mayıs 2018

UZLAŞMA


Uzlaşma, uzlaşmak durumudur. Uzlaşmak, ortak noktalarda beraber olmaktır. Düşünce ve çıkar ayrılığını, düşünce ve çıkar beraberliğine dönüştürmektir.
Türkiye için, kalıcı bir anayasa, ancak toplumdaki uzlaşma ile olur. Demokratik sistemden yana olan partilerin beraber hareket etmeleri, çözüm getirir.
İki turlu seçimde, ilk turda oy verilen aday, ikinci tura kalamamışsa, seçmen bu defa en az istemediğine oy vermektedir. İttifaklar, ikinci turda kurulabilir. Birinci turda çok aday olması olumlu bir durumdur.
Akıl, kötümser sonuçları düşünebilir. İrade, bu kötümser sonuçları kabul etmeyebilir. İlerici olan gerçeklik değil, iradedir.
Kendi yasasını kendisi koyan bir özne olarak davranmak gerekir. O zaman aklı kötümserliğe iten durum, iradeyle değiştirilebilir.
Otonom bir irade ile aklın kötümserliği aşılabilir. Milli irade, toplumda oluşan uzlaşma demektir. Toplumda uzlaşma yok ise milli irade de oluşmaz.
Deniz, doğa, “yaşam tarzlarında dönüşüm” yapar. İnsanların toplumsallaşması, doğaya açılım ile gerçekleşir. İnsanların daha özgür olmak isteyenleri, deniz ile barışıktır. Denize akın, kendi kültürünü, kendi eğlencesini de oluşturur. Atatürk, “Denize inmek, medeniyetin-kültürün şiarıdır” demiştir. Deniz, özgürlüktür, çağdaşlıktır, medeniyettir.
Deniz ve denize girenlerin resimleri, doğayı anlatır. İnsan, doğa bilgisi ile doğaya uyum sağlar. Varlığını sürdürür.
Deniz ile insanlar arasına konan binalar, yollar insanların, doğa bilgisi ile yaşamasını, doğaya uyumunu engeller.
Kazanmaya odaklanmak gerekir. Seçmenin tümüne hitap eden adayı belirlemek gerekir. Siyasette, uzağı da tuzağı da görmek gerekir. Baraj İttifakı, seçimlerin sonucunu etkiler. Uygulamak gerekir. Bir uzlaşmadır.
Maneviyat-maddiyat bir bütündür, tüm bilgidir. Bilginin bütününden faydalanmaktır. Dini bilgi maneviyattır. Doğa bilgisi maddiyattır.
Sevmek, yeni bir dil inşa etmek, demektir.
İnsan dahil, hemen her şeyi, “kir, pas, çürüme” gibi bir son bekler. İşsizlik, hastalık, yaşlılık insanın karşılaştığı zorluklardır. Devamlı mücadele etmek gerekir.
İnandığımızı bilerek yapmak, kendimize karşı dürüst olmak, doğru olup olmadığımızı sorgulamak, önemli ve önemsizi birbirinden ayırmak, öncelikleri tespit etmek, kendini sürekli eğitmek, yaptığımız işe odaklanmak başarının yoludur.

Share
293 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Pirim vermeyelim

  13 Ağustos 2022 Yazarlar

  Sevgili okurlarım; “Kestel Yöre”nin geçen sayısında Ramazan Kestane, “CHP ve ön seçim” başlıklı  köşe yazısı yazmıştı, gayet isabetli bir tespitler yaptığı için kendisini tebrik ediyorum.      Kimi CHP’li arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum.  CHP de ön seçim olsa ne olacak. Türkiye’nin bu gün karşı karşıya olduğu çok ciddi sorunların hangisi çözülecek, anlamış değilim. Türkiye toplumunun büyük bir kesimi, işsizlik ve pahalılık mağduruyken, insanlar kuru soğana muhtaç durumdayken, halkı bu dertten kurtarmak i...
 • KİBİR ABİDESİ

  13 Ağustos 2022 Yazarlar

       Bir Belediye başkanı düşünün ki, Esnafı rahatsız, köylüsü şikayetçi…      “Kibir abidesi” lakabını yakıştırmışlar.      Yandaşları ve kalemşörleri hariç, kimse ulaşamıyor kendisine…      Sadece esnaf, köylü değil ki; Partisinin yöneticilerinden bile rahatsız olanlar var.      Hele geçmiş yönetimler, alayı istemiyor..      Bir insan bu topraklarda doğar, büyür de neden kısa bir süre içerisinde istenmeyen ad...
 • SIĞINMACILAR

  12 Ağustos 2022 Yazarlar

              Ülkemizde on milyon civarında sığınmacı yaşadığı tahmin ediliyor. Normal bir ülkede tahmin edilmeyip, kayıtlara göre rakam verilmesi gerekirdi elbette ama bizde böyle. Her gün bir kamyonun kasasından sağa sola kaçışan genç erkekleri izliyoruz. Bunlar iyiniyetli midir, ne yer ne içerler, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının güvenliği, yaşam hakkı, sosyal yaşantılarının güvencede olması, mal ve ırz güvenliklerinin korunması ile böylesine bir akının ne derece uyuştuğuna seçmenler k...
 • İKİNCİ ABDÜLHAMİT

  03 Ağustos 2022 Yazarlar

  Her şey bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. İkinci Abdülhamit de bilgi bütünlüğü ile ilgili olur. Bilgi bütün olur. Bilgi, dini bilgi ve dünya bilgisi olarak ikiye ayrılır. Dini bilgi, dünya bilgisini, kutsayıp kabul eder. Dini bilgi içinde, kutsanmış dünya bilgisi vardır. Feodal sistemde, dini bilgi, dünya bilgisini denetler. Denetleme, fetva ile yapılır. Kapitalist sistemde, bilgi bütünlüğü vardır. Bilgi, ikiye ayrılır. Dini bilgi ve dünya bilgisi, bilgi bütünlüğü olur. Dini bilginin ibadet kuralları için fetva verilir. Dünya bilgisi için fe...