UZLAŞMA

By

May 14, 2018

Uzlaşma, uzlaşmak durumudur. Uzlaşmak, ortak noktalarda beraber olmaktır. Düşünce ve çıkar ayrılığını, düşünce ve çıkar beraberliğine dönüştürmektir.
Türkiye için, kalıcı bir anayasa, ancak toplumdaki uzlaşma ile olur. Demokratik sistemden yana olan partilerin beraber hareket etmeleri, çözüm getirir.
İki turlu seçimde, ilk turda oy verilen aday, ikinci tura kalamamışsa, seçmen bu defa en az istemediğine oy vermektedir. İttifaklar, ikinci turda kurulabilir. Birinci turda çok aday olması olumlu bir durumdur.
Akıl, kötümser sonuçları düşünebilir. İrade, bu kötümser sonuçları kabul etmeyebilir. İlerici olan gerçeklik değil, iradedir.
Kendi yasasını kendisi koyan bir özne olarak davranmak gerekir. O zaman aklı kötümserliğe iten durum, iradeyle değiştirilebilir.
Otonom bir irade ile aklın kötümserliği aşılabilir. Milli irade, toplumda oluşan uzlaşma demektir. Toplumda uzlaşma yok ise milli irade de oluşmaz.
Deniz, doğa, “yaşam tarzlarında dönüşüm” yapar. İnsanların toplumsallaşması, doğaya açılım ile gerçekleşir. İnsanların daha özgür olmak isteyenleri, deniz ile barışıktır. Denize akın, kendi kültürünü, kendi eğlencesini de oluşturur. Atatürk, “Denize inmek, medeniyetin-kültürün şiarıdır” demiştir. Deniz, özgürlüktür, çağdaşlıktır, medeniyettir.
Deniz ve denize girenlerin resimleri, doğayı anlatır. İnsan, doğa bilgisi ile doğaya uyum sağlar. Varlığını sürdürür.
Deniz ile insanlar arasına konan binalar, yollar insanların, doğa bilgisi ile yaşamasını, doğaya uyumunu engeller.
Kazanmaya odaklanmak gerekir. Seçmenin tümüne hitap eden adayı belirlemek gerekir. Siyasette, uzağı da tuzağı da görmek gerekir. Baraj İttifakı, seçimlerin sonucunu etkiler. Uygulamak gerekir. Bir uzlaşmadır.
Maneviyat-maddiyat bir bütündür, tüm bilgidir. Bilginin bütününden faydalanmaktır. Dini bilgi maneviyattır. Doğa bilgisi maddiyattır.
Sevmek, yeni bir dil inşa etmek, demektir.
İnsan dahil, hemen her şeyi, “kir, pas, çürüme” gibi bir son bekler. İşsizlik, hastalık, yaşlılık insanın karşılaştığı zorluklardır. Devamlı mücadele etmek gerekir.
İnandığımızı bilerek yapmak, kendimize karşı dürüst olmak, doğru olup olmadığımızı sorgulamak, önemli ve önemsizi birbirinden ayırmak, öncelikleri tespit etmek, kendini sürekli eğitmek, yaptığımız işe odaklanmak başarının yoludur.

By

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir