logo

14 Mayıs 2018

UZLAŞMA


Uzlaşma, uzlaşmak durumudur. Uzlaşmak, ortak noktalarda beraber olmaktır. Düşünce ve çıkar ayrılığını, düşünce ve çıkar beraberliğine dönüştürmektir.
Türkiye için, kalıcı bir anayasa, ancak toplumdaki uzlaşma ile olur. Demokratik sistemden yana olan partilerin beraber hareket etmeleri, çözüm getirir.
İki turlu seçimde, ilk turda oy verilen aday, ikinci tura kalamamışsa, seçmen bu defa en az istemediğine oy vermektedir. İttifaklar, ikinci turda kurulabilir. Birinci turda çok aday olması olumlu bir durumdur.
Akıl, kötümser sonuçları düşünebilir. İrade, bu kötümser sonuçları kabul etmeyebilir. İlerici olan gerçeklik değil, iradedir.
Kendi yasasını kendisi koyan bir özne olarak davranmak gerekir. O zaman aklı kötümserliğe iten durum, iradeyle değiştirilebilir.
Otonom bir irade ile aklın kötümserliği aşılabilir. Milli irade, toplumda oluşan uzlaşma demektir. Toplumda uzlaşma yok ise milli irade de oluşmaz.
Deniz, doğa, “yaşam tarzlarında dönüşüm” yapar. İnsanların toplumsallaşması, doğaya açılım ile gerçekleşir. İnsanların daha özgür olmak isteyenleri, deniz ile barışıktır. Denize akın, kendi kültürünü, kendi eğlencesini de oluşturur. Atatürk, “Denize inmek, medeniyetin-kültürün şiarıdır” demiştir. Deniz, özgürlüktür, çağdaşlıktır, medeniyettir.
Deniz ve denize girenlerin resimleri, doğayı anlatır. İnsan, doğa bilgisi ile doğaya uyum sağlar. Varlığını sürdürür.
Deniz ile insanlar arasına konan binalar, yollar insanların, doğa bilgisi ile yaşamasını, doğaya uyumunu engeller.
Kazanmaya odaklanmak gerekir. Seçmenin tümüne hitap eden adayı belirlemek gerekir. Siyasette, uzağı da tuzağı da görmek gerekir. Baraj İttifakı, seçimlerin sonucunu etkiler. Uygulamak gerekir. Bir uzlaşmadır.
Maneviyat-maddiyat bir bütündür, tüm bilgidir. Bilginin bütününden faydalanmaktır. Dini bilgi maneviyattır. Doğa bilgisi maddiyattır.
Sevmek, yeni bir dil inşa etmek, demektir.
İnsan dahil, hemen her şeyi, “kir, pas, çürüme” gibi bir son bekler. İşsizlik, hastalık, yaşlılık insanın karşılaştığı zorluklardır. Devamlı mücadele etmek gerekir.
İnandığımızı bilerek yapmak, kendimize karşı dürüst olmak, doğru olup olmadığımızı sorgulamak, önemli ve önemsizi birbirinden ayırmak, öncelikleri tespit etmek, kendini sürekli eğitmek, yaptığımız işe odaklanmak başarının yoludur.

Share
225 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...