logo

VEREM HASTALIĞI

verem
Her yıl ocak ayının ilk Pazar gününü takip eden hafta Verem Haftası olarak belirlenmiştir.
 Bugün, dünya nüfusunun üçte biri (yaklaşık 2 milyar kişi) vücudunda verem mikrobunu taşımaktadır
 Her yıl yaklaşık 8,6 milyon kişi verem hastalığına yakalanmakta ve 1,5 milyon insan veremden ölmektedir
Geçmeyen öksürük(2-3 hafta),yorgunluk, gece terlemeleri, kilo kaybı, kan tükürme
Verem [Tüberküloz —TB], soluduğumuz hava ile akciğerlere giren verem bakterisinin (mikrobunun) yol açtığı bulaşıcı bir hastalıktır. Verem hastalığı % 70-80 oranında akciğerlerde, % 20-30 oranında diğer organlarda görülür (lenf bezleri, beyin zarı, kemik, böbrek, kalp zarı vs).
BULAŞMA YOLU
Verem mikrobu, aktif verem hastalığı olan bir kişinin öksürmesi, hapşırması ya da konuşması ile havaya yayılır. Vereme genellikle verem hastası birisi ile uzun süre kapalı bir yerde birlikte bulunmak suretiyle yakalanılır.
TANI NASIL KONULUR?
*Manto testi [Mantoux Test] adı verilen bir deri testi, vücudunuzda verem mikrobu olup olmadığını gösterebilir. Zararsız bir madde kolunuzdan deri içine verilir. Aradan iki ya da üç gün geçtikten sonra bir sağlık görevlisinin deride şişme olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. Size söylenen günde gelerek deri testini kontrol ettirmeniz çok önemlidir. Test sonucu size bildirilir ve başka tetkiklere gereksiniminizin olup olmadığı söylenir.
*Balgam kültürü ile de verem tanısının konulması gereklidir.
Kimler Tetkikten Geçmelidir?
Verem belirtisi olanlar.
Verem olma olasılığı olan birisiyle yakın temas halinde çalışan ya da yaşayanlar.
HIV/AIDS bulaşmış olanlar
VEREMİN TEDAVİSİ
Gerekli olan tedavi türü, kişinin verem mikrobu taşıması ya da verem hastası olup olmadığına bağlı olarak değişecektir. Verem hastalığı ve bazı verem mikrobu bulaşması vakaları ilaçla tedavi edilmektedir. Veremin tedavisinde modern ilaçlar çok etkilidir. Birçok kişi düzenli olarak büyük kamu hastanelerinde, verem savaş dispanserlerinde ayakta tedavi yöntemiyle ya da uzman doktora giderek tedavi görebilirler. Verem hastalığının geçmesi için, kişinin en az altı ay ilaç kullanması gerekir. Bununla beraber, bazı vakalarda bu süre daha uzun olabilir. Verem ilaçlarının düzenli olarak alınmaması ya da verilen ilaçların bitirilmemesi halinde, hastalık yeniden ortaya çıkabilir ve bu kez tedavi etmek daha da güç olabilir. Bu nedenle, iyileşmek için kişinin ilaçlarını düzenli olarak kullanması ve tüm tedavi setini bitirmesi gerekir. Aile bireylerinin herhangi birisinin verem olması halinde, ailenin geri kalan tüm bireyleri ve yakın temas içinde bulunan kişiler, kendilerinde verem olup olmadığının belirlenmesi için tetkikten geçirilirler.
HANGİ DURUMLARDA VEREM HASTALIĞINA YAKALANMA RİSKİ ARTAR?
• Kalabalık, havalanması iyi olmayan ortamlar,
• Kötü beslenme, kötü yaşam koşulları
• HIV/AIDS hastalığı,
• Vücut direncini azaltan hastalıklar
• Sigara, alkol tüketmek,
• Tedavi görmeyen verem hastası ile birlikte aynı evde yaşamak
• İlaç ve madde bağımlılığı hastalık riskini artırır.
VEREM HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARI
Verem sebep olan risk faktörleri ortadan kaldırılmalı, dikkat edilmelidir.
Verem Aşısı (BCG): BCG aşısı vereme yakalanma riski fazla olan ülkemizdeki tüm bebeklere (doğumdan 2 ay sonra) rutin olarak önerilmektedir. BCG aşısı erişkinlerdeki akciğer vereminden korumamaktadır.
KESTEL TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİ

Share
473 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?