logo

20 Ocak 2020

VİZYON-PLAN-SİYASET


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

     Geçtiğimiz zamanlarda, gerçekten  yüreğimi parçalayan, canımı acıtan bir yatırım üzerine düşüncelerimi paylaşmayı çok düşündüm. Fakat, konuyu  bölgemiz özellikle Çataltepe’li insanlarımızın umutlarının yok edilmemesi gerektiği için, ertelemiş ve yazmamıştım.

      Beni tanıyan yakın dostlarımın tamamı benim o alana BTÜ Bursa Teknik Üniversitesi veya Bursa Bölge hastanesinin kurulmasını arzu ettiğimi, Sanayi oluşumu için uygun bir alan olmadığı, hatta ekolojik dengeyi bozacağı ile ilgili düşüncelerimi iyi bilirler.

      Dönemin Kestel’i yakından tanıyan ve etkili Ak Parti il başkanı ile yaptığım konu ile ilgili bir tartışma da, bana söyledikleri günlerce uykularımı kaçırmış, beni de Ak-parti yönetimlerinden uzaklaştırmış, sonrada partiden koparmıştır.

      Ben de bu yazımda konuyu “Yerli Otomobil yatırım yeri” ile ilgili iki yerel köşe yazarından aktarma yapacağım. Amacım sizlere son durumu aktarmak ve sorgulama yapmanızdır. 

       2 Ocak 2020 tarihli yazısında Cennet Cankıkıç, Yüksel Baysal’ın Otomobil yatırımı için “Ne yazık ki, sanayiye doymuş kentimize yeni ve büyük bir yük getirildi. TEKNOSAB ile batıdan sıkıştırılan şehrin doğusunda yeni BESOB sanayi bölgesi çalışması var. Güneyde Allah vere Uludağ bulunuyor da, oraya çok fazla dokunamıyorlar. Ama kuzeyde, Körfez zaten bitik durumdaydı, iyice perperişan olacak. Genel çerçevede kentin planlanmasında bir büyük vizyon sorunu olduğu doğru. 60’lı yıllardan itibaren kent hormonsuz büyüdü. Önemli olan artık bundan sonra önümüzdeki 5, 10, 30 ve 50 yılın hatta 100 yılın planlamasını doğru yapabilmek. İşte bu sorun da bugünkü yerel ve genel iktidarın yöneticilerinin omzunda.” dediğini yazıyor. 

      7 Ocak tarihinde Yüksel Baysal yatırıma karşı çıkmadığına beyanla, cevaben

***

Aha önümüzde somut bir örnek var: Kestel Çataltepe’deki Esnaf Odaları’na ait sanayi bölgesi projesi…

307 hektar alana kurulması planlanan, 24 imalatçı sektörü kapsayan sanayi sitesinin 2008 tarihinde protokolü imzalanmış, 2011’de de temeli atılmıştı.

1 milyar lira yatırım maliyetli, 11 etap halinde gerçekleşmesi beklenen TOKİ ortaklı proje ne oldu?

Rezillik!

TOKİ projeden çekildiği gibi kendi arazisini Esnaf Odaları’na satıp, “Ben bu işte yokum” demedi mi?

Yatırım büyük bir çıkmazda!

En son seninle Muhtelif Esnaf Odası Başkanı Özkan İlhan ile Akif Erol’u ziyaret etmiştik; orada ne anlattılar?

“Durum vahim, bu koşullarda bitmesi mümkün değil. Esnafa yeni mali yük binecek. Bir kısım esnaf üyeliğini başkalarına devretmeye başladı bile” demediler mi?

***

Biz ne demiştik?

Böylesine güzel bir doğanın ortasına bu yatırım olmaz.

Dönemin CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan ve CHP grubu bu işe karşı çıkmıştı da, Arif Tak’ın kışkırttığı esnaf Büyükşehir Belediyesi önünde CHP’lilere saldırmaya çalışmıştı.

***

BESOB Başkanı Arif Tak, “Herkes oraya gidecek! Tamirhaneler ve çevreyi kirleten öteki kuruluşlar Çataltepe’ye taşınacak! Büyükşehir Belediyesi de bu konuda yaptırım uygulayacağına söz verdi” şeklinde yüksekten uçmuştu.

Buna karşılık hukukçular ise hiçbir işletme sahibinin zorla kent dışına götürülemeyeceğini öne sürerek, “Kimseyi zorla yerinden kaldıramazsınız. Sözleşme imzalasalar bile dava açarak iptal ettirirler!” demişlerdi.” diyor.

       Cennet Hanım da 9 Ocak’ta cevap veriyor ve Besob Projesine sahip çıkıyor.

“EVET, BESOB BURSA İÇİN DOĞRU BİR PROJE

Sayın Baysal, Kestel Çataltepe’deki Esnaf Odaları Birliği’ne ait olan Büyük Sanayi Sitesi’nin iktidarın yanlış yatırım projelerinden biri olduğunu ve bu yüzden bitirilemediğini söylüyor.

Evet, bu projeyi başından beri destekledim. BESOB, TOKİ ve Büyükşehir Belediyesi ortaklığında Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak 2011’de temeli atıldı.

Yerini biliyorum. Bursa’da yanlış algılanmaya sebep olan yerin projenin doğal güzelliklerle insanı büyüleyen bölgede olması. Ancak bu yer tamamen birinci sınıf tarım arazisi değil. Altından çakıl ve kum çıkıyor. 307 hektarlık arazi kırık. 24 esnaf grubunun dükkanlarının bulunacağı ve 11 etap halinde hizmete girmesi beklenen proje, pek çok sosyal donatısıyla dev bir kompleks niteliğinde.

Doğrudur, bu büyük proje şu anda atıl duruma geldi. Alt yapının yüzde 80’i tamamlandı. Ankara Yolu’na bağlantı yolu yapılamadı. Üst yapıda da büyük eksiklikler var. Etaplar halinde 24 imalatçı sektör firmalarının buraya taşınması bekleniyordu. Sektör sayısı 3’te kaldı. Çünkü zaman içinde hukuki, siyasi, toplumsal ve yönetim beceriksizliği nedeniyle kendi kendini baltaladı. TOKİ de çekildi.

Şimdi kooperatifleşmeye gidiliyor. Maliyetlerinin düşürülüp, üyeleri için cazibesini yeniden kazandırılması planlanıyor. Tabii Büyükşehir Belediyesi’nin desteği olmadan bu iş yürümez…

diyor. 

       Konuyu gündeminize ve sorgulamanıza havale ediyorum. Gerekli olduğuna inandığım, fakat vizyonsuz bir planlama ile cefakar, fedakar, çilekeş Esnafımızın umutlarının çalındığına inanıyorum. Küçük hesap yapanlar yüzünden projenin kadük kaldığını, akamete uğratıldığını düşünüyorum.

     “Demokrasilerde çareler tükenmez” Bunca yatırım sahipsiz kalmayacaktır. Bölgenin, Doğanın katledilmesi ihtimali azalmıştır.

       Yeni yılınızın aydınlık ve verimli geçmesini, aranızdaki sevgi ve muhabbetin artmasını  diliyorum.

       Gününüz keyifli bereketli olsun.

       Sağlıcakla kalın, mutlu olun.

Share
2448 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...