logo

14 Eylül 2020

Ya-Se firmasına kimse “DUR” demeyecek mi..?


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Turanköy mahallesi sınırlarında bulunan ve buraya bu fabrikanın yapılmaması için imza kampanyasından tutunda, eylemlere varıncaya kadar her türlü yolu deneyen Erdoğan mahallesi halkı, fabrikanın Turanköy mahallesine yapılmasına engel olamamıştı.

     Neden bu fabrikanın yapılmasına engel olmak istemişlerdi..?

     Bu fabrika burada, tıbbi atık ve tehlikeli katı atık işiyle uğraşacaktı.

     Velhasıl engellemelere karşı, fabrika Turanköy mahallesine yapıldı.

     Ya-Se Endüstriyel Atık Sanayi Ltd.Şti. fabrikasından bahsediyorum.

     Bu fabrikaya sürekli cezaların yazıldığı, kalıcı bir çözümün bulunamadığını öğrenmiş bulunmaktayız.

     Geçtiğimiz sayımızda, “Halkın sağlığıyla oynamayı bırakın” diye, manşetten haberini yapmıştık.

     Kendisinde yetki olanların konunun üzerine gidip gitmediğini bilemiyorum. Fakat, bu firma halen aynı şekilde çalışmalarına aralıksız devam ediyormuş.

     Tek fark, Gündüz vardiyasını kaldırıp, gece vardiyasında çalışmasını sürdürüyor.

     Hiç bir hijyen ve temizlik kurallarına uyulmadan, yapılan çalışmada işçilerin sağlıksız bir ortamda çalıştığı ifade edilirken, gece çalışma sistemine geçmelerinin de, denetimlerin gece yapılmamasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

     Hastanelerden aldıkları tıbbi atık bidonlarının ağızlarının açılmaması gerekirken, bu firma fabrika da bu bidonların ağızlarını sağlıksız koşulda çalışan işçilere açtırarak, ayrışım gerçekleştirmekte ve bidonları tekrar yıkayarak, hastanelere geri vermektedir.

     Oysa ki, o bidonların alındıktan sonra daha güvenli bir şekilde sarıp, sarmalanıp katı atık yakma tesislerinde imha edilmesi gerekmektedir. Burada, bidonların yıkanıp tekrar hastanelere sıfır bidon verirmiş gibi ücretlerini almaları da, haksız kazancın nasıl sağlandığını gözler önüne sermektedir.

     Bu fabrika, kurulduğu yıllarda hiç kimseyi ve hiçbir çalışanını bidonlara müdahale dahi ettirmezken, ne oldu da şimdi her bidonun kapağı açılır hale geldi.

     İnsan sağlığının hiçe sayıldığı, ülkemizde ve ilçemizde umarız bir yetkili çıkar da, bu fabrikaya bu zamana kadar ki, haksız kazancının hesabını sorar.

     Çünkü, biz halen kıyı da, köşede böyle yetkililerin olduğuna inanıyoruz..!

Share
380 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...