Turanköy mahallesi sınırlarında bulunan ve buraya bu fabrikanın yapılmaması için imza kampanyasından tutunda, eylemlere varıncaya kadar her türlü yolu deneyen Erdoğan mahallesi halkı, fabrikanın Turanköy mahallesine yapılmasına engel olamamıştı.

     Neden bu fabrikanın yapılmasına engel olmak istemişlerdi..?

     Bu fabrika burada, tıbbi atık ve tehlikeli katı atık işiyle uğraşacaktı.

     Velhasıl engellemelere karşı, fabrika Turanköy mahallesine yapıldı.

     Ya-Se Endüstriyel Atık Sanayi Ltd.Şti. fabrikasından bahsediyorum.

     Bu fabrikaya sürekli cezaların yazıldığı, kalıcı bir çözümün bulunamadığını öğrenmiş bulunmaktayız.

     Geçtiğimiz sayımızda, “Halkın sağlığıyla oynamayı bırakın” diye, manşetten haberini yapmıştık.

     Kendisinde yetki olanların konunun üzerine gidip gitmediğini bilemiyorum. Fakat, bu firma halen aynı şekilde çalışmalarına aralıksız devam ediyormuş.

     Tek fark, Gündüz vardiyasını kaldırıp, gece vardiyasında çalışmasını sürdürüyor.

     Hiç bir hijyen ve temizlik kurallarına uyulmadan, yapılan çalışmada işçilerin sağlıksız bir ortamda çalıştığı ifade edilirken, gece çalışma sistemine geçmelerinin de, denetimlerin gece yapılmamasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

     Hastanelerden aldıkları tıbbi atık bidonlarının ağızlarının açılmaması gerekirken, bu firma fabrika da bu bidonların ağızlarını sağlıksız koşulda çalışan işçilere açtırarak, ayrışım gerçekleştirmekte ve bidonları tekrar yıkayarak, hastanelere geri vermektedir.

     Oysa ki, o bidonların alındıktan sonra daha güvenli bir şekilde sarıp, sarmalanıp katı atık yakma tesislerinde imha edilmesi gerekmektedir. Burada, bidonların yıkanıp tekrar hastanelere sıfır bidon verirmiş gibi ücretlerini almaları da, haksız kazancın nasıl sağlandığını gözler önüne sermektedir.

     Bu fabrika, kurulduğu yıllarda hiç kimseyi ve hiçbir çalışanını bidonlara müdahale dahi ettirmezken, ne oldu da şimdi her bidonun kapağı açılır hale geldi.

     İnsan sağlığının hiçe sayıldığı, ülkemizde ve ilçemizde umarız bir yetkili çıkar da, bu fabrikaya bu zamana kadar ki, haksız kazancının hesabını sorar.

     Çünkü, biz halen kıyı da, köşede böyle yetkililerin olduğuna inanıyoruz..!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir