logo

14 Eylül 2020

Ya-Se firmasına kimse “DUR” demeyecek mi..?


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Turanköy mahallesi sınırlarında bulunan ve buraya bu fabrikanın yapılmaması için imza kampanyasından tutunda, eylemlere varıncaya kadar her türlü yolu deneyen Erdoğan mahallesi halkı, fabrikanın Turanköy mahallesine yapılmasına engel olamamıştı.

     Neden bu fabrikanın yapılmasına engel olmak istemişlerdi..?

     Bu fabrika burada, tıbbi atık ve tehlikeli katı atık işiyle uğraşacaktı.

     Velhasıl engellemelere karşı, fabrika Turanköy mahallesine yapıldı.

     Ya-Se Endüstriyel Atık Sanayi Ltd.Şti. fabrikasından bahsediyorum.

     Bu fabrikaya sürekli cezaların yazıldığı, kalıcı bir çözümün bulunamadığını öğrenmiş bulunmaktayız.

     Geçtiğimiz sayımızda, “Halkın sağlığıyla oynamayı bırakın” diye, manşetten haberini yapmıştık.

     Kendisinde yetki olanların konunun üzerine gidip gitmediğini bilemiyorum. Fakat, bu firma halen aynı şekilde çalışmalarına aralıksız devam ediyormuş.

     Tek fark, Gündüz vardiyasını kaldırıp, gece vardiyasında çalışmasını sürdürüyor.

     Hiç bir hijyen ve temizlik kurallarına uyulmadan, yapılan çalışmada işçilerin sağlıksız bir ortamda çalıştığı ifade edilirken, gece çalışma sistemine geçmelerinin de, denetimlerin gece yapılmamasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

     Hastanelerden aldıkları tıbbi atık bidonlarının ağızlarının açılmaması gerekirken, bu firma fabrika da bu bidonların ağızlarını sağlıksız koşulda çalışan işçilere açtırarak, ayrışım gerçekleştirmekte ve bidonları tekrar yıkayarak, hastanelere geri vermektedir.

     Oysa ki, o bidonların alındıktan sonra daha güvenli bir şekilde sarıp, sarmalanıp katı atık yakma tesislerinde imha edilmesi gerekmektedir. Burada, bidonların yıkanıp tekrar hastanelere sıfır bidon verirmiş gibi ücretlerini almaları da, haksız kazancın nasıl sağlandığını gözler önüne sermektedir.

     Bu fabrika, kurulduğu yıllarda hiç kimseyi ve hiçbir çalışanını bidonlara müdahale dahi ettirmezken, ne oldu da şimdi her bidonun kapağı açılır hale geldi.

     İnsan sağlığının hiçe sayıldığı, ülkemizde ve ilçemizde umarız bir yetkili çıkar da, bu fabrikaya bu zamana kadar ki, haksız kazancının hesabını sorar.

     Çünkü, biz halen kıyı da, köşede böyle yetkililerin olduğuna inanıyoruz..!

Share
454 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...