logo

14 Eylül 2020

Ya-Se firmasına kimse “DUR” demeyecek mi..?


Ramazan Kestane
ramazan@kestelyore.com

     Turanköy mahallesi sınırlarında bulunan ve buraya bu fabrikanın yapılmaması için imza kampanyasından tutunda, eylemlere varıncaya kadar her türlü yolu deneyen Erdoğan mahallesi halkı, fabrikanın Turanköy mahallesine yapılmasına engel olamamıştı.

     Neden bu fabrikanın yapılmasına engel olmak istemişlerdi..?

     Bu fabrika burada, tıbbi atık ve tehlikeli katı atık işiyle uğraşacaktı.

     Velhasıl engellemelere karşı, fabrika Turanköy mahallesine yapıldı.

     Ya-Se Endüstriyel Atık Sanayi Ltd.Şti. fabrikasından bahsediyorum.

     Bu fabrikaya sürekli cezaların yazıldığı, kalıcı bir çözümün bulunamadığını öğrenmiş bulunmaktayız.

     Geçtiğimiz sayımızda, “Halkın sağlığıyla oynamayı bırakın” diye, manşetten haberini yapmıştık.

     Kendisinde yetki olanların konunun üzerine gidip gitmediğini bilemiyorum. Fakat, bu firma halen aynı şekilde çalışmalarına aralıksız devam ediyormuş.

     Tek fark, Gündüz vardiyasını kaldırıp, gece vardiyasında çalışmasını sürdürüyor.

     Hiç bir hijyen ve temizlik kurallarına uyulmadan, yapılan çalışmada işçilerin sağlıksız bir ortamda çalıştığı ifade edilirken, gece çalışma sistemine geçmelerinin de, denetimlerin gece yapılmamasından kaynaklandığı tahmin ediliyor.

     Hastanelerden aldıkları tıbbi atık bidonlarının ağızlarının açılmaması gerekirken, bu firma fabrika da bu bidonların ağızlarını sağlıksız koşulda çalışan işçilere açtırarak, ayrışım gerçekleştirmekte ve bidonları tekrar yıkayarak, hastanelere geri vermektedir.

     Oysa ki, o bidonların alındıktan sonra daha güvenli bir şekilde sarıp, sarmalanıp katı atık yakma tesislerinde imha edilmesi gerekmektedir. Burada, bidonların yıkanıp tekrar hastanelere sıfır bidon verirmiş gibi ücretlerini almaları da, haksız kazancın nasıl sağlandığını gözler önüne sermektedir.

     Bu fabrika, kurulduğu yıllarda hiç kimseyi ve hiçbir çalışanını bidonlara müdahale dahi ettirmezken, ne oldu da şimdi her bidonun kapağı açılır hale geldi.

     İnsan sağlığının hiçe sayıldığı, ülkemizde ve ilçemizde umarız bir yetkili çıkar da, bu fabrikaya bu zamana kadar ki, haksız kazancının hesabını sorar.

     Çünkü, biz halen kıyı da, köşede böyle yetkililerin olduğuna inanıyoruz..!

Share
324 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...