logo

27 Haziran 2020

YAPILMALIYDI, YAPILABİLİR, YAPILACAK…


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas  Dostlar;

      Bursa’mızda, özelikle Kestel’imizde vuku bulan sel felaketi sonrasında diyorumki….

İlçemize, Dudaklı köyümüze, hepimize büyük geçmiş olsun. Rabbim bu tür afadlardan, sellerden bölgemizi ilçemizi korusun. Hepimizi derinden etkileyen, üzen bir hafta sonu geçirdik. Hepimizin başı sağolsun.

       Geçen sayıdaki yazı konusu önerimi destekleyen bir çözüm ufku veya düşüncesi olduğu için ara vermeden, hayâlim olan düşüncemi bu hafta sizlerle paylaşmak istedim.

Geçen yazımı hatırlayınız.  Kestel’in girişinden Mandıras vadisine uzanan 45-50 m genişliğindeki bir yeni yaşam aksı Bulvardan bahsetmiş ve “ HAYÂLİ BİLE HARİKA “ diye noktalamıştım. Bu yazımda da sizi, biraz kent haritası üzerinde işaretlendirerek,  hayâlime ortak olmaya davet ediyorum. Esentepe veya Tonga bölgesinin üst taraflarındaki planlı bölgelere ulaşabilmek için ne yaparsınız? Şöyle ki: Şehir merkezinden aracınızla geliyorsunuz ve en kısa, en kolay ve en hızlı şekilde yeni gelişen bölgelere , yani Mandıras vadisine ulaşmak istiyorsunuz.  Şu anda yapabileceğiniz şey ya şehirdeki keşmekeşi yaşayarak Bursa caddesi, Belediye önü, Cuma caddesi, Buluş meydanı devamında da Namık Kemal caddesini takip etmek durumundasınız. Veyahut Bursa caddesi devamla Lise caddesi, Eğitim caddesi, Beşevler Caddesini takip edersiniz. Her iki yol da sıkışık bir trafik ve dar bir yol güzergahıdır.

      Bir üçüncü alternatif güzergah ise Kestel Doğu çıkışının oradan Esentepe-TOKİ konutlarına gidiş olarak dizayn edilen Mandıras dere boyuna yapılmış olan sözüm ona hızlı yoldur. Oldukça uzak bir yol olması hasebiyle çok az kullanılmaktadır. Şehir ile irtibatı koparmaktadır.

        On beş yıl önce ilgili bir Meclis üyesi ve bölge çocuğu bir Sanayici olarak ilçenin suhuletini, sosyal hayatını da değiştirecek bana halen enerji veren önerimi, hayalimi Belediye Başkanına anlatmakta çok zorluk çektiğimi biliyorum. Şimdi sorsanız hatırlamayacaktır, eminim. 50m eninde sağlı sollu  5 er metre kaldırımı olan bir bulvarı, yaşam alanını hayal bile edememişti çünkü. O gün için bu bir vizyon meselesi, bir görgü gözlem meselesi idi.

      O günkü siyasetçinin derdi kat yükseltmekti. Bu şekilde ilçenin kalabalıklaşmasını ve beraberinde gelecek problemleri göremediler.

      Oysa Bursa caddesinin başlangıcından itibaren 5 er metrelik kaldırımlı Kestel’in giriş bulvarı 5m si açılı çapraz parklanmaya ayrılmış olan 3×2,5 m üç şeritli ve ortada 10 m genişliğinde hafif raylı sisteme göre dizayn olunan ağaçlandırılmış bir BULVAR pekala yapılabilirdi. Bu genişlikte olan bulvarın her iki yanında da ayrık nizamda uygun mimari, ferah ticeret ve konut yapılanması ilçemizin modern yüzünü oluşturabilirdi. Kanaatimce bu fırsat hala kaybedilmemiştir. Şöyle ki….

        Lise caddesi haritada işaretli görünen şekilde aile parkının tam ortasından çaprazlama bölerek, Gazi caddesi kesişme noktasında Ring hattı ile buluşabilir ve devamında Poyraz sokakla bütünleştirilmeliydi. Bu bulvar aralarda kalan Murat sokak, Yuva sokak, Buluş caddesini keserek devamında Beşevler caddesini genişletmeli, Mandıras vadisine ulaşmalıydı.

       O dönemde 2004-2009 , onbeş yıl önce yapılaşmanın düşük olması sebebiyle  bu yol çok kolay YAPILMALIYDI. Bu gün için belki maliyeti artmış olabilir, ama hala yine de YAPILABİLİR.  İnanıyorum ufku geniş, bilime değer veren, Halkının görüşlerini önemseyen bir Belediye yönetimi bu vizyoner projeyi YAPILACAK kabul edecektir.  Böylece ilçenin kaderini de, sosyo kültürel yapısını da değiştirmeyi başaracaktır. Bu günün yaşanan trafik ve parklanma problemi de İla nihayi çözüme kavuşacaktır.

       Gününüz keyifli bereketli olsun.

        Sağlıcakla kalın, Mutlu olun.

Share
6719 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...