logo

27 Haziran 2020

YAPILMALIYDI, YAPILABİLİR, YAPILACAK…


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas  Dostlar;

      Bursa’mızda, özelikle Kestel’imizde vuku bulan sel felaketi sonrasında diyorumki….

İlçemize, Dudaklı köyümüze, hepimize büyük geçmiş olsun. Rabbim bu tür afadlardan, sellerden bölgemizi ilçemizi korusun. Hepimizi derinden etkileyen, üzen bir hafta sonu geçirdik. Hepimizin başı sağolsun.

       Geçen sayıdaki yazı konusu önerimi destekleyen bir çözüm ufku veya düşüncesi olduğu için ara vermeden, hayâlim olan düşüncemi bu hafta sizlerle paylaşmak istedim.

Geçen yazımı hatırlayınız.  Kestel’in girişinden Mandıras vadisine uzanan 45-50 m genişliğindeki bir yeni yaşam aksı Bulvardan bahsetmiş ve “ HAYÂLİ BİLE HARİKA “ diye noktalamıştım. Bu yazımda da sizi, biraz kent haritası üzerinde işaretlendirerek,  hayâlime ortak olmaya davet ediyorum. Esentepe veya Tonga bölgesinin üst taraflarındaki planlı bölgelere ulaşabilmek için ne yaparsınız? Şöyle ki: Şehir merkezinden aracınızla geliyorsunuz ve en kısa, en kolay ve en hızlı şekilde yeni gelişen bölgelere , yani Mandıras vadisine ulaşmak istiyorsunuz.  Şu anda yapabileceğiniz şey ya şehirdeki keşmekeşi yaşayarak Bursa caddesi, Belediye önü, Cuma caddesi, Buluş meydanı devamında da Namık Kemal caddesini takip etmek durumundasınız. Veyahut Bursa caddesi devamla Lise caddesi, Eğitim caddesi, Beşevler Caddesini takip edersiniz. Her iki yol da sıkışık bir trafik ve dar bir yol güzergahıdır.

      Bir üçüncü alternatif güzergah ise Kestel Doğu çıkışının oradan Esentepe-TOKİ konutlarına gidiş olarak dizayn edilen Mandıras dere boyuna yapılmış olan sözüm ona hızlı yoldur. Oldukça uzak bir yol olması hasebiyle çok az kullanılmaktadır. Şehir ile irtibatı koparmaktadır.

        On beş yıl önce ilgili bir Meclis üyesi ve bölge çocuğu bir Sanayici olarak ilçenin suhuletini, sosyal hayatını da değiştirecek bana halen enerji veren önerimi, hayalimi Belediye Başkanına anlatmakta çok zorluk çektiğimi biliyorum. Şimdi sorsanız hatırlamayacaktır, eminim. 50m eninde sağlı sollu  5 er metre kaldırımı olan bir bulvarı, yaşam alanını hayal bile edememişti çünkü. O gün için bu bir vizyon meselesi, bir görgü gözlem meselesi idi.

      O günkü siyasetçinin derdi kat yükseltmekti. Bu şekilde ilçenin kalabalıklaşmasını ve beraberinde gelecek problemleri göremediler.

      Oysa Bursa caddesinin başlangıcından itibaren 5 er metrelik kaldırımlı Kestel’in giriş bulvarı 5m si açılı çapraz parklanmaya ayrılmış olan 3×2,5 m üç şeritli ve ortada 10 m genişliğinde hafif raylı sisteme göre dizayn olunan ağaçlandırılmış bir BULVAR pekala yapılabilirdi. Bu genişlikte olan bulvarın her iki yanında da ayrık nizamda uygun mimari, ferah ticeret ve konut yapılanması ilçemizin modern yüzünü oluşturabilirdi. Kanaatimce bu fırsat hala kaybedilmemiştir. Şöyle ki….

        Lise caddesi haritada işaretli görünen şekilde aile parkının tam ortasından çaprazlama bölerek, Gazi caddesi kesişme noktasında Ring hattı ile buluşabilir ve devamında Poyraz sokakla bütünleştirilmeliydi. Bu bulvar aralarda kalan Murat sokak, Yuva sokak, Buluş caddesini keserek devamında Beşevler caddesini genişletmeli, Mandıras vadisine ulaşmalıydı.

       O dönemde 2004-2009 , onbeş yıl önce yapılaşmanın düşük olması sebebiyle  bu yol çok kolay YAPILMALIYDI. Bu gün için belki maliyeti artmış olabilir, ama hala yine de YAPILABİLİR.  İnanıyorum ufku geniş, bilime değer veren, Halkının görüşlerini önemseyen bir Belediye yönetimi bu vizyoner projeyi YAPILACAK kabul edecektir.  Böylece ilçenin kaderini de, sosyo kültürel yapısını da değiştirmeyi başaracaktır. Bu günün yaşanan trafik ve parklanma problemi de İla nihayi çözüme kavuşacaktır.

       Gününüz keyifli bereketli olsun.

        Sağlıcakla kalın, Mutlu olun.

Share
6659 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...