logo

27 Haziran 2020

YAPILMALIYDI, YAPILABİLİR, YAPILACAK…


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

      Değerli Okuyucular,

      Kadirşinas  Dostlar;

      Bursa’mızda, özelikle Kestel’imizde vuku bulan sel felaketi sonrasında diyorumki….

İlçemize, Dudaklı köyümüze, hepimize büyük geçmiş olsun. Rabbim bu tür afadlardan, sellerden bölgemizi ilçemizi korusun. Hepimizi derinden etkileyen, üzen bir hafta sonu geçirdik. Hepimizin başı sağolsun.

       Geçen sayıdaki yazı konusu önerimi destekleyen bir çözüm ufku veya düşüncesi olduğu için ara vermeden, hayâlim olan düşüncemi bu hafta sizlerle paylaşmak istedim.

Geçen yazımı hatırlayınız.  Kestel’in girişinden Mandıras vadisine uzanan 45-50 m genişliğindeki bir yeni yaşam aksı Bulvardan bahsetmiş ve “ HAYÂLİ BİLE HARİKA “ diye noktalamıştım. Bu yazımda da sizi, biraz kent haritası üzerinde işaretlendirerek,  hayâlime ortak olmaya davet ediyorum. Esentepe veya Tonga bölgesinin üst taraflarındaki planlı bölgelere ulaşabilmek için ne yaparsınız? Şöyle ki: Şehir merkezinden aracınızla geliyorsunuz ve en kısa, en kolay ve en hızlı şekilde yeni gelişen bölgelere , yani Mandıras vadisine ulaşmak istiyorsunuz.  Şu anda yapabileceğiniz şey ya şehirdeki keşmekeşi yaşayarak Bursa caddesi, Belediye önü, Cuma caddesi, Buluş meydanı devamında da Namık Kemal caddesini takip etmek durumundasınız. Veyahut Bursa caddesi devamla Lise caddesi, Eğitim caddesi, Beşevler Caddesini takip edersiniz. Her iki yol da sıkışık bir trafik ve dar bir yol güzergahıdır.

      Bir üçüncü alternatif güzergah ise Kestel Doğu çıkışının oradan Esentepe-TOKİ konutlarına gidiş olarak dizayn edilen Mandıras dere boyuna yapılmış olan sözüm ona hızlı yoldur. Oldukça uzak bir yol olması hasebiyle çok az kullanılmaktadır. Şehir ile irtibatı koparmaktadır.

        On beş yıl önce ilgili bir Meclis üyesi ve bölge çocuğu bir Sanayici olarak ilçenin suhuletini, sosyal hayatını da değiştirecek bana halen enerji veren önerimi, hayalimi Belediye Başkanına anlatmakta çok zorluk çektiğimi biliyorum. Şimdi sorsanız hatırlamayacaktır, eminim. 50m eninde sağlı sollu  5 er metre kaldırımı olan bir bulvarı, yaşam alanını hayal bile edememişti çünkü. O gün için bu bir vizyon meselesi, bir görgü gözlem meselesi idi.

      O günkü siyasetçinin derdi kat yükseltmekti. Bu şekilde ilçenin kalabalıklaşmasını ve beraberinde gelecek problemleri göremediler.

      Oysa Bursa caddesinin başlangıcından itibaren 5 er metrelik kaldırımlı Kestel’in giriş bulvarı 5m si açılı çapraz parklanmaya ayrılmış olan 3×2,5 m üç şeritli ve ortada 10 m genişliğinde hafif raylı sisteme göre dizayn olunan ağaçlandırılmış bir BULVAR pekala yapılabilirdi. Bu genişlikte olan bulvarın her iki yanında da ayrık nizamda uygun mimari, ferah ticeret ve konut yapılanması ilçemizin modern yüzünü oluşturabilirdi. Kanaatimce bu fırsat hala kaybedilmemiştir. Şöyle ki….

        Lise caddesi haritada işaretli görünen şekilde aile parkının tam ortasından çaprazlama bölerek, Gazi caddesi kesişme noktasında Ring hattı ile buluşabilir ve devamında Poyraz sokakla bütünleştirilmeliydi. Bu bulvar aralarda kalan Murat sokak, Yuva sokak, Buluş caddesini keserek devamında Beşevler caddesini genişletmeli, Mandıras vadisine ulaşmalıydı.

       O dönemde 2004-2009 , onbeş yıl önce yapılaşmanın düşük olması sebebiyle  bu yol çok kolay YAPILMALIYDI. Bu gün için belki maliyeti artmış olabilir, ama hala yine de YAPILABİLİR.  İnanıyorum ufku geniş, bilime değer veren, Halkının görüşlerini önemseyen bir Belediye yönetimi bu vizyoner projeyi YAPILACAK kabul edecektir.  Böylece ilçenin kaderini de, sosyo kültürel yapısını da değiştirmeyi başaracaktır. Bu günün yaşanan trafik ve parklanma problemi de İla nihayi çözüme kavuşacaktır.

       Gününüz keyifli bereketli olsun.

        Sağlıcakla kalın, Mutlu olun.

Share
6936 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...