logo

11 Temmuz 2021

YASAKLAR


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Fatih Altaylı, takip ettiğim gazetecilerden biridir. Bazen çok fevridir, çıkışları çok serttir bu yazısında isyan halinde gibi geldi bana. Daha doğrusu AKP ile köprüleri atmış gözüküyor, bu daha önceden AKP yalakasıydı anlamına da gelmesin. Bakın neler yazmış.

     Altı üstü yasakları gevşetiyorsunuz, Allah aşkına aya adam mı gönderiyorsunuz, bakın dünya nasıl yapıyor ona göre yapın, şunu da bilin. Pandemiyi bahane yaptığınız, yaşam tarzı dayatmanıza bahane yaptığınızın da farkındayız ,ahmak değiliz.

     Kapanmada sadece alkollü içki satan reyonları kapatmanızın arkasında hiçbir bilimsel, sıhhi ve mantıki gerekçe olmadığını bilmeyecek, anlamayacak kadar beyinsiz değiliz.

     Her yeri açarken, gece kulüplerini açmamanızın nedenini de biliyoruz merak etmeyin, lokantaları gece 10:00 da kapatmanızın bilimsel olmayan gerekçesini de. Fırsat bu fırsat deyip dayatıyorsunuz, farkındayız.

     Binlerce insan aç kalmış, binlerce müzisyen işsiz kalmış, intihar etmiş umurunuzda değil onu da görüyoruz. Ama yaptıklarınız hiç de umduğunuz sonucu vermiyor biliyorsunuz değil mi, son koyduğunuz satış yasağı ile Ramazan günü içki satışlarını patlattınız, alkollü içki satışına mübarek ayda rekor kırdırdınız, farkındasınız her halde.

     Aşırı vergilerle alkollü içki fiyatlarını alabildiğine yükselttiğiniz için, uyuşturucu satışlarını patlattınız, gençliği hapçı yaptınız!

     Anlamadınız mı hala yasaklarla bir yere varılmıyor. En canlı örneği sizsiniz, siz.  Başkalarının koyduğu yasaklarla büyüdünüz ve şimdi kendi koyduğunuz yasaklarla küçüleceksiniz. Hala anlamadınız mı, bu millet yaşam tarzına ne olursa olsun müdahaleyi  sevmiyor, ne içeceğine, ne yiyeceğine, kaç kere sevişeceğine kendi karar vermek istiyor bunu en iyi anlaması gereken sizdiniz. Anlamadınız.

     Anladığınız zannettikleri için bu millet sizi getirdi, anlamadığınızı anladığı içinde götürecek!!!!

     Sevgili dostlar o kadar anlaşılır, o kadar gerçekçi yazmış ki sn. Altay’lı, gerçekten mükemmel bu haftaki yazıda Müzik ile ilgili bu anlamsız yasağı yazacaktım. Ama, bunu okuyunca bunun üstüne yazı olmaz, ellerine yüreğine sağlık Fatih Altaylı.

     KAYBETME KORKUSU

     Kanal İstanbul ile ilgili çakma bir temel atma töreni yapıldı. Sazlı Dere köprüsü bu köprünün yapımı 2006 yılında planlara alındı kanal İstanbul işi ise, 2011 de gündeme girdi temeli atılan bu köprü 3. Boğaz Köprüsünün bağlantı yoludur, önce bunu bir kenara koyalım.

     Bu törende, AKP Genel Başkanı Erdoğan, öyle şeyler söyledi ki kulaklarıma inanamadım, 20 yıldır girdiği her seçimi kazanan bir liderin söyleyeceği cümleler değildi söyledikleri. Muhalefetin bu projeye ilgi duyan ülkeleri, müteahhitleri ve bankaları tehdit ettiğini söylüyor. Ama, “merak etmeyin onlar iktidar olamaz, yine bizimle muhatap olacaksınız” diyemiyor. Bu tam bir kaybetme korkusu. “Devlette devamlılık esastır” diyor, buna diyecek bir şey yok. Ama, TBMM onayıyla taraf olunan İstanbul sözleşmesinden tek başına çıkmasını kime nasıl açıklayacaksınız.

     “Söke söke sizden bu paraları uluslararası tahkim yoluyla alırlar bunları öğrenin” söylemleri akıl alır gibi değil. Sizden derken kimden, muhalefet liderleri cebinden mi ödeyecek bu paraları, ödeyecek olan bu millet tabi ki vergileriyle.

     Bakın dostlar, bir hükümet değişikliği durumunda yeni gelenler ihaleyi alan şirketlere havayı, doğayı kirletti, işçi haklarına riayet etmedi, yere tükürdü, gözünün üzerinde kaş var gibi eften püften sebeplerle milyarlarca dolar ceza kesebilir mi keser, kamu bankalarından kredi kullanan müteahhitlerden bu kredileri anında geri isteyebilirler mi isterler  bu şirketlerde bunu yapamayacağı için batarlar yapamazlar mı  yaparlar. Çünkü, hatırlayın AKP bunları yapmıştı. Aydın Doğan’ın medya grubu, iktidar aleyhine bir iki haber yaptı diye vergi müfettişlerini gönderip bir milyar dolar ceza kesmediler mi, kestiler demek ki olabiliyor tahkim mahkemeleri nede o kadar güvenmeyin devletin elindeki bilgilerle çok değişik sonuçlarda çıkabilir.

     Ciddi bir finansman sorunu olduğu da zaten çok net ortada, dev dünya bankaları da doğa dostu olmayan hiçbir projeye kredi vermiyorlar ki, kanal İstanbul projesi bilim adamlarına göre bir felaket projesi asla yapılmamalı. Bu inatlaşma niye onu da anlamıyorum, ülkenin bu kadar sorunu var işsizlik, yoksulluk, açlık ve ekonomideki kötü gidişat, bu proje ülke insanına ne katkı koyacak hiçbir şey bu paraları ülkemizin refahı, insanlarımızın mutlu bir yaşam sürmesi için harcayamaz mıyız  çok mu zor inanılır gibi değil gerçekten.

     Kalın sağlıcakla…

Osman Fahri ÜNAL

Share
112 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...