logo

11 Temmuz 2021

YASAKLAR


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Fatih Altaylı, takip ettiğim gazetecilerden biridir. Bazen çok fevridir, çıkışları çok serttir bu yazısında isyan halinde gibi geldi bana. Daha doğrusu AKP ile köprüleri atmış gözüküyor, bu daha önceden AKP yalakasıydı anlamına da gelmesin. Bakın neler yazmış.

     Altı üstü yasakları gevşetiyorsunuz, Allah aşkına aya adam mı gönderiyorsunuz, bakın dünya nasıl yapıyor ona göre yapın, şunu da bilin. Pandemiyi bahane yaptığınız, yaşam tarzı dayatmanıza bahane yaptığınızın da farkındayız ,ahmak değiliz.

     Kapanmada sadece alkollü içki satan reyonları kapatmanızın arkasında hiçbir bilimsel, sıhhi ve mantıki gerekçe olmadığını bilmeyecek, anlamayacak kadar beyinsiz değiliz.

     Her yeri açarken, gece kulüplerini açmamanızın nedenini de biliyoruz merak etmeyin, lokantaları gece 10:00 da kapatmanızın bilimsel olmayan gerekçesini de. Fırsat bu fırsat deyip dayatıyorsunuz, farkındayız.

     Binlerce insan aç kalmış, binlerce müzisyen işsiz kalmış, intihar etmiş umurunuzda değil onu da görüyoruz. Ama yaptıklarınız hiç de umduğunuz sonucu vermiyor biliyorsunuz değil mi, son koyduğunuz satış yasağı ile Ramazan günü içki satışlarını patlattınız, alkollü içki satışına mübarek ayda rekor kırdırdınız, farkındasınız her halde.

     Aşırı vergilerle alkollü içki fiyatlarını alabildiğine yükselttiğiniz için, uyuşturucu satışlarını patlattınız, gençliği hapçı yaptınız!

     Anlamadınız mı hala yasaklarla bir yere varılmıyor. En canlı örneği sizsiniz, siz.  Başkalarının koyduğu yasaklarla büyüdünüz ve şimdi kendi koyduğunuz yasaklarla küçüleceksiniz. Hala anlamadınız mı, bu millet yaşam tarzına ne olursa olsun müdahaleyi  sevmiyor, ne içeceğine, ne yiyeceğine, kaç kere sevişeceğine kendi karar vermek istiyor bunu en iyi anlaması gereken sizdiniz. Anlamadınız.

     Anladığınız zannettikleri için bu millet sizi getirdi, anlamadığınızı anladığı içinde götürecek!!!!

     Sevgili dostlar o kadar anlaşılır, o kadar gerçekçi yazmış ki sn. Altay’lı, gerçekten mükemmel bu haftaki yazıda Müzik ile ilgili bu anlamsız yasağı yazacaktım. Ama, bunu okuyunca bunun üstüne yazı olmaz, ellerine yüreğine sağlık Fatih Altaylı.

     KAYBETME KORKUSU

     Kanal İstanbul ile ilgili çakma bir temel atma töreni yapıldı. Sazlı Dere köprüsü bu köprünün yapımı 2006 yılında planlara alındı kanal İstanbul işi ise, 2011 de gündeme girdi temeli atılan bu köprü 3. Boğaz Köprüsünün bağlantı yoludur, önce bunu bir kenara koyalım.

     Bu törende, AKP Genel Başkanı Erdoğan, öyle şeyler söyledi ki kulaklarıma inanamadım, 20 yıldır girdiği her seçimi kazanan bir liderin söyleyeceği cümleler değildi söyledikleri. Muhalefetin bu projeye ilgi duyan ülkeleri, müteahhitleri ve bankaları tehdit ettiğini söylüyor. Ama, “merak etmeyin onlar iktidar olamaz, yine bizimle muhatap olacaksınız” diyemiyor. Bu tam bir kaybetme korkusu. “Devlette devamlılık esastır” diyor, buna diyecek bir şey yok. Ama, TBMM onayıyla taraf olunan İstanbul sözleşmesinden tek başına çıkmasını kime nasıl açıklayacaksınız.

     “Söke söke sizden bu paraları uluslararası tahkim yoluyla alırlar bunları öğrenin” söylemleri akıl alır gibi değil. Sizden derken kimden, muhalefet liderleri cebinden mi ödeyecek bu paraları, ödeyecek olan bu millet tabi ki vergileriyle.

     Bakın dostlar, bir hükümet değişikliği durumunda yeni gelenler ihaleyi alan şirketlere havayı, doğayı kirletti, işçi haklarına riayet etmedi, yere tükürdü, gözünün üzerinde kaş var gibi eften püften sebeplerle milyarlarca dolar ceza kesebilir mi keser, kamu bankalarından kredi kullanan müteahhitlerden bu kredileri anında geri isteyebilirler mi isterler  bu şirketlerde bunu yapamayacağı için batarlar yapamazlar mı  yaparlar. Çünkü, hatırlayın AKP bunları yapmıştı. Aydın Doğan’ın medya grubu, iktidar aleyhine bir iki haber yaptı diye vergi müfettişlerini gönderip bir milyar dolar ceza kesmediler mi, kestiler demek ki olabiliyor tahkim mahkemeleri nede o kadar güvenmeyin devletin elindeki bilgilerle çok değişik sonuçlarda çıkabilir.

     Ciddi bir finansman sorunu olduğu da zaten çok net ortada, dev dünya bankaları da doğa dostu olmayan hiçbir projeye kredi vermiyorlar ki, kanal İstanbul projesi bilim adamlarına göre bir felaket projesi asla yapılmamalı. Bu inatlaşma niye onu da anlamıyorum, ülkenin bu kadar sorunu var işsizlik, yoksulluk, açlık ve ekonomideki kötü gidişat, bu proje ülke insanına ne katkı koyacak hiçbir şey bu paraları ülkemizin refahı, insanlarımızın mutlu bir yaşam sürmesi için harcayamaz mıyız  çok mu zor inanılır gibi değil gerçekten.

     Kalın sağlıcakla…

Osman Fahri ÜNAL

Share
313 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...