logo

24 Nisan 2017

YELPAZE


Yelpaze, sallandığında küçük bir hava akımı yapan ve özellikle yüzü serinletmeye yarayan küçük katlanabilir, taşınabilir araçtır.
Yelpaze, bütün, bütünlük demektir. Bütün, parçaları olandır. Yelpazenin parçaları vardır.
Siyasi partiler yelpazesi, siyasi partilerin, sol-sağ, emek-sermaye kavramlarına göre sıralanmasıdır.
Her siyasi parti, siyasi partiler yelpazesindeki yerine göre düşüncesini açıklar. Türkiye’nin karını-zararını ortaya koyar. Halka anlatır. Kimseyi suçlamaz.
Dış düşmanlar, düşman ile işbirliği yapmak suçlamasının olduğu yerde, siyasi partiler yelpazesinin, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğünün dikkate alınmadığı anlaşılır.
Siyasi partiler yelpazesi, sol-sağ, emek-sermaye bir bütündür, bütünü anlatır.
Bir, sıkılmış yumruktur. Parmaklar hareket etmez. Bütün, açık eldir. Parmaklar hareket eder.
Emek-sermaye bütünlüğü ile ekonomik çalışma yapılır. Emek-sermaye birbirini tamamlar. Kar, emek-sermaye bütünlüğünde elde edilir.
Emek, malın, hizmetin maliyetinin içinde gösterilerek kar hesaplanırsa burada emek, mal, hizmet maliyeti oluşturur. Emek, mal, hizmet değerindedir.
Emek, malın, hizmetin maliyetinin dışında gösterilirse, malın, hizmetin maliyeti hesaplanır. Kar bulunur. Kar, emek-sermaye arasında daha adil paylaşılır.
Emek-sermaye, insan-insan demektir.
Siyasi partiler yelpazesi, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğü, milli iradeyi oluşturur. Milli irade, bütün vatandaşların iradesini gösterir. Meclis’e yansıyan milli irade ise seçilen milletvekilleridir. Milletvekillerinin, milletin karını-zararını düşünmesidir.
Meclis’teki iktidar-muhalefet milli iradeyi uzlaşarak oluşturur. Uzlaşma yoksa milli irade de yoktur. Uzlaşma için ortak noktalarda anlaşmak gerekir.
Barış-savaş ikileminde, barışın artıları-eksileri, savaşın artıları-eksileri ortaya konur. Uzlaşarak tercih yapılır.
Siyasi partiler yelpazesi, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğü zihinlere yerleşmelidir.
CHP, Ortanın Solu kavramı ile siyasi partiler yelpazesinde yerini belirtiyor. Sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğünde yerini belirtiyor. Diğer partilerin de yerini belirtmesi gerekir.
Yelpazede yerini belirten kurala uymuş olur. Yelpazede yerini belirtmeyen kuralsız, keyfi davranmış olur.
Toplum hayatı, tanıma, kurala göre yaşanır.

Share
182 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...