logo

24 Nisan 2017

YELPAZE


Yelpaze, sallandığında küçük bir hava akımı yapan ve özellikle yüzü serinletmeye yarayan küçük katlanabilir, taşınabilir araçtır.
Yelpaze, bütün, bütünlük demektir. Bütün, parçaları olandır. Yelpazenin parçaları vardır.
Siyasi partiler yelpazesi, siyasi partilerin, sol-sağ, emek-sermaye kavramlarına göre sıralanmasıdır.
Her siyasi parti, siyasi partiler yelpazesindeki yerine göre düşüncesini açıklar. Türkiye’nin karını-zararını ortaya koyar. Halka anlatır. Kimseyi suçlamaz.
Dış düşmanlar, düşman ile işbirliği yapmak suçlamasının olduğu yerde, siyasi partiler yelpazesinin, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğünün dikkate alınmadığı anlaşılır.
Siyasi partiler yelpazesi, sol-sağ, emek-sermaye bir bütündür, bütünü anlatır.
Bir, sıkılmış yumruktur. Parmaklar hareket etmez. Bütün, açık eldir. Parmaklar hareket eder.
Emek-sermaye bütünlüğü ile ekonomik çalışma yapılır. Emek-sermaye birbirini tamamlar. Kar, emek-sermaye bütünlüğünde elde edilir.
Emek, malın, hizmetin maliyetinin içinde gösterilerek kar hesaplanırsa burada emek, mal, hizmet maliyeti oluşturur. Emek, mal, hizmet değerindedir.
Emek, malın, hizmetin maliyetinin dışında gösterilirse, malın, hizmetin maliyeti hesaplanır. Kar bulunur. Kar, emek-sermaye arasında daha adil paylaşılır.
Emek-sermaye, insan-insan demektir.
Siyasi partiler yelpazesi, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğü, milli iradeyi oluşturur. Milli irade, bütün vatandaşların iradesini gösterir. Meclis’e yansıyan milli irade ise seçilen milletvekilleridir. Milletvekillerinin, milletin karını-zararını düşünmesidir.
Meclis’teki iktidar-muhalefet milli iradeyi uzlaşarak oluşturur. Uzlaşma yoksa milli irade de yoktur. Uzlaşma için ortak noktalarda anlaşmak gerekir.
Barış-savaş ikileminde, barışın artıları-eksileri, savaşın artıları-eksileri ortaya konur. Uzlaşarak tercih yapılır.
Siyasi partiler yelpazesi, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğü zihinlere yerleşmelidir.
CHP, Ortanın Solu kavramı ile siyasi partiler yelpazesinde yerini belirtiyor. Sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğünde yerini belirtiyor. Diğer partilerin de yerini belirtmesi gerekir.
Yelpazede yerini belirten kurala uymuş olur. Yelpazede yerini belirtmeyen kuralsız, keyfi davranmış olur.
Toplum hayatı, tanıma, kurala göre yaşanır.

Share
154 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...