logo

24 Nisan 2017

YELPAZE


Yelpaze, sallandığında küçük bir hava akımı yapan ve özellikle yüzü serinletmeye yarayan küçük katlanabilir, taşınabilir araçtır.
Yelpaze, bütün, bütünlük demektir. Bütün, parçaları olandır. Yelpazenin parçaları vardır.
Siyasi partiler yelpazesi, siyasi partilerin, sol-sağ, emek-sermaye kavramlarına göre sıralanmasıdır.
Her siyasi parti, siyasi partiler yelpazesindeki yerine göre düşüncesini açıklar. Türkiye’nin karını-zararını ortaya koyar. Halka anlatır. Kimseyi suçlamaz.
Dış düşmanlar, düşman ile işbirliği yapmak suçlamasının olduğu yerde, siyasi partiler yelpazesinin, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğünün dikkate alınmadığı anlaşılır.
Siyasi partiler yelpazesi, sol-sağ, emek-sermaye bir bütündür, bütünü anlatır.
Bir, sıkılmış yumruktur. Parmaklar hareket etmez. Bütün, açık eldir. Parmaklar hareket eder.
Emek-sermaye bütünlüğü ile ekonomik çalışma yapılır. Emek-sermaye birbirini tamamlar. Kar, emek-sermaye bütünlüğünde elde edilir.
Emek, malın, hizmetin maliyetinin içinde gösterilerek kar hesaplanırsa burada emek, mal, hizmet maliyeti oluşturur. Emek, mal, hizmet değerindedir.
Emek, malın, hizmetin maliyetinin dışında gösterilirse, malın, hizmetin maliyeti hesaplanır. Kar bulunur. Kar, emek-sermaye arasında daha adil paylaşılır.
Emek-sermaye, insan-insan demektir.
Siyasi partiler yelpazesi, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğü, milli iradeyi oluşturur. Milli irade, bütün vatandaşların iradesini gösterir. Meclis’e yansıyan milli irade ise seçilen milletvekilleridir. Milletvekillerinin, milletin karını-zararını düşünmesidir.
Meclis’teki iktidar-muhalefet milli iradeyi uzlaşarak oluşturur. Uzlaşma yoksa milli irade de yoktur. Uzlaşma için ortak noktalarda anlaşmak gerekir.
Barış-savaş ikileminde, barışın artıları-eksileri, savaşın artıları-eksileri ortaya konur. Uzlaşarak tercih yapılır.
Siyasi partiler yelpazesi, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğü zihinlere yerleşmelidir.
CHP, Ortanın Solu kavramı ile siyasi partiler yelpazesinde yerini belirtiyor. Sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğünde yerini belirtiyor. Diğer partilerin de yerini belirtmesi gerekir.
Yelpazede yerini belirten kurala uymuş olur. Yelpazede yerini belirtmeyen kuralsız, keyfi davranmış olur.
Toplum hayatı, tanıma, kurala göre yaşanır.

Share
264 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...