logo

24 Nisan 2017

YELPAZE


Yelpaze, sallandığında küçük bir hava akımı yapan ve özellikle yüzü serinletmeye yarayan küçük katlanabilir, taşınabilir araçtır.
Yelpaze, bütün, bütünlük demektir. Bütün, parçaları olandır. Yelpazenin parçaları vardır.
Siyasi partiler yelpazesi, siyasi partilerin, sol-sağ, emek-sermaye kavramlarına göre sıralanmasıdır.
Her siyasi parti, siyasi partiler yelpazesindeki yerine göre düşüncesini açıklar. Türkiye’nin karını-zararını ortaya koyar. Halka anlatır. Kimseyi suçlamaz.
Dış düşmanlar, düşman ile işbirliği yapmak suçlamasının olduğu yerde, siyasi partiler yelpazesinin, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğünün dikkate alınmadığı anlaşılır.
Siyasi partiler yelpazesi, sol-sağ, emek-sermaye bir bütündür, bütünü anlatır.
Bir, sıkılmış yumruktur. Parmaklar hareket etmez. Bütün, açık eldir. Parmaklar hareket eder.
Emek-sermaye bütünlüğü ile ekonomik çalışma yapılır. Emek-sermaye birbirini tamamlar. Kar, emek-sermaye bütünlüğünde elde edilir.
Emek, malın, hizmetin maliyetinin içinde gösterilerek kar hesaplanırsa burada emek, mal, hizmet maliyeti oluşturur. Emek, mal, hizmet değerindedir.
Emek, malın, hizmetin maliyetinin dışında gösterilirse, malın, hizmetin maliyeti hesaplanır. Kar bulunur. Kar, emek-sermaye arasında daha adil paylaşılır.
Emek-sermaye, insan-insan demektir.
Siyasi partiler yelpazesi, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğü, milli iradeyi oluşturur. Milli irade, bütün vatandaşların iradesini gösterir. Meclis’e yansıyan milli irade ise seçilen milletvekilleridir. Milletvekillerinin, milletin karını-zararını düşünmesidir.
Meclis’teki iktidar-muhalefet milli iradeyi uzlaşarak oluşturur. Uzlaşma yoksa milli irade de yoktur. Uzlaşma için ortak noktalarda anlaşmak gerekir.
Barış-savaş ikileminde, barışın artıları-eksileri, savaşın artıları-eksileri ortaya konur. Uzlaşarak tercih yapılır.
Siyasi partiler yelpazesi, sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğü zihinlere yerleşmelidir.
CHP, Ortanın Solu kavramı ile siyasi partiler yelpazesinde yerini belirtiyor. Sol-sağ, emek-sermaye bütünlüğünde yerini belirtiyor. Diğer partilerin de yerini belirtmesi gerekir.
Yelpazede yerini belirten kurala uymuş olur. Yelpazede yerini belirtmeyen kuralsız, keyfi davranmış olur.
Toplum hayatı, tanıma, kurala göre yaşanır.

Share
240 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Atamalar Şaşırtıyor!

  16 Ekim 2021 Yazarlar

       İlçemizde yerel seçimler bitmiş, seçim çalışmaları süresince Tarikat tarafından Önder Tanır’ın yanına verilen Recep Alper Çelik, görevini tamamlamış ve Tanır’da belediye başkanı seçilince, Rıfat Amil’in yerine Özel Kalem Müdürü olarak Çelik’i atamıştı.      Ve akabinde de “Kestel Belediyesi Menzil tarikatı tarafından mı yönetiliyor?” sorusu akıllarda yer edinmişti.      TÜMSİAD tarafından desteklenen Recep Alper Çelik, 2015 Milletvekili seçimlerinde de AKP’den aday adayı ol...
 • YERLİ VE MİLLİ ÖYLE Mİ !!!

  15 Ekim 2021 Yazarlar

       Yıllar önce bu garantili projeler başlarken, “kimsenin cebinden bir lira çıkmayacak” denmişti hatırlayın dostlar, hazineden ödenen bu geçiş, uçuş, hasta garantili paralar kimin cebinden çıkıyor acaba tam bir komedi. Bu kara deliklere bir yenisi daha ekleniyor Çanakkale köprüsü ve Ulaştırma bakanı bu köprünün geçiş fiyatını açıkladı 15 Euro yanlış duymadınız 15 Euro.      Bu köprünün yapım maliyeti 1,8 milyar Euro olarak hesaplanmış ve yıllık 16 milyon 425 bin araç geçiş garantisi verilmiş yapan ...
 • Şirin görünmenin bedeli mi 100 bin lira..?

  11 Ekim 2021 Yazarlar

       Milyarlarca geliri olmasına rağmen, adı her zaman yolsuzlukla anılan, hiçbir fırsatı kaçırmayıp, vatandaşlara sürekli iban numarası veren Kızılay, Kestel belediyesinden de 100 bin liralık nakdi yardım istemiş.      Ekim ayı meclisine geldi konu.      CHP ve İyi Parti doğru olanı yaparak, “Hayır” oyu kullandılar.      Ama, her zamanki gibi bir acelesi vardı Önder Tanır’ın, konuyu hemen oylatıp, biran önce gündeminden düşürmek istiyordu.   ...
 • DİKTATÖR REFLEKSİ HÜKÜMETLERE Mİ HAS?

  10 Ekim 2021 Yazarlar

  Siyasete ilişkin yorumlarımızda genelde hükümete yönelik eleştirilerimizi belirtiriz. Ülkeyi yöneten ve olanlardan sorumlu olan siyasi iktidar olduğundan bu durum çok doğal. Bugün ise doğrudan CHP ve CHP’de cisimleşmiş bir siyaset yapma biçiminden bahsedeceğiz. Belki görmüşsünüzdür. CHP’de Yüksek Disiplin Kurulu gibi önemli bir yerde üye olan, mesleği avukatlık olan Tuba Torun isimli bir hanımefendi. Fenerbahçe Stadı’nın Kadıköy merkezden taşınması ile ilgili bazı tweet’ler attı. Demokratik toplumlarda her konu tartışılabilir. Elbette bu fikri...