logo

19 Ekim 2018

YEREL SEÇİM ÇALIŞMASI


CHP, yerel seçimlerde belirli kurallara göre çalışmalı… Siyasi Partiler Yelpazesi’ndeki partileri, parti isimleri ile belirtmek gerekir. MHP, İyi Parti, Sadet Partisi, HDP, Vatan Partisi gibi…
Hüsnü Bozkurt, Halk Tv’de “Seçmenin yüzde yemişinin Sağ Muhafazakar olduğu ifadesini kabul etmiyorum” dedi.
Milliyetçi Camia, Muhafazakar Çevre, Laikler-Müslümanlar, Laikler-Dindarlar ayrımını eleştirmeliyiz. Müslümanlık ve dindarlık, Laikliğin içindedir. Din işlerinin içindedir.
Milliyetçi, Ülkücü kelimelerini de kimseye unvan olarak vermemek gerekir. Bütün vatandaşlar, milliyetçidir. Milliyetçi, Ülkücü kelimeleri, üstünlük duygusu uyandırmak için kullanılıyor.
Ülkücü kelimesi, “idealist, maneviyatçı” demektir. Böylece, kendileri dışındakileri “maddiyatçı, materyalist” olarak niteliyorlar.
Dinimizdeki “Müşrik” kelimesi, “maddiyatçı, materyalist, puta tapan Mekke’deki Arapları” belirtir. Maddiyatçı, materyalist suçlaması ile Müşrik kelimesi ima ediliyor.
Gürsel Tekin, Dalaman İlçesi’ne geldiğinde, konuşmasında ”Ülkücü, Milliyetçi Kardeşlerim” sözlerini MHP’liler için kullandı. MHP’li Kardeşlerim, demesi gerekir.
Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu-Lebep-
Aysel Çeliker, Başkan… Nazan Moroğlu, İstanbul Kadın Dernekleri Federasyonu… Gülsün Kaya, ÇYDD Baş. Yrd.
“Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu-Lebep- “ tam bir algı cümlesidir. Laik, laiklik kelimesi, ikiye indirgemedir. Bilimsel kelimesi, bire indirgemedir. İki kavram birbirinden farklıdır. Ayrıntıyı belirtmek gerekir.
Laiklik, dini bilgiyi inanarak öğreneceğiz, devlet bilgisini soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğreneceğiz, demektir. Bilim, devlet bilgisinin içindedir.
Bilimsel eğitim, bilimin “dünya ve toplum örgütlenmesi için, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek, öğrenilmesidir.
“Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu-Lebep- açıklamasından bir bölüm: Bütün okullarda laik ve bilimsel eğitim yerine, dinsel referanslara ağırlık veren eğitimi getirme çabası var. Bilimsel ve laik verileri içermeyen program, din odaklı bir anlayışın kuşatması altına alınmıştır.”
Devletin bütün inançlara eşit mesafede olması gerekir, denilerek, Sünni Mezhebine göre dini eğitim eleştiriliyor. Müfredata çok miktarda dini bilgi konduğu için bilimsel eğitimin ihmal edildiği belirtiliyor. Sünni mezhep eğitimi yapıldığı eleştirisi ile Alevilere baskı olduğu belirtiliyor.
Laiklik, dinile bilimin barışmasıdır. Din bir tarafa, bilim bir tarafa konuluyor. Çatışma ortamı oluşuyor. Dini bilginin ve bilimsel bilginin okullarda hoşgörü içinde öğretilmesi gerekir.
Laiklik, millet, milliyetçilik, demokrasi kavramları, kapitalist sistemin kavramlarıdır. Ümmet, tarikat, cemaat kavramları, feodal sistemin kavramlarıdır.
CHP’deki “Bilim Kurulu” yerine “Kültür-medeniyet- Kurulu” veya “Laiklik Kurulu” oluşturmak gerekir. Kültür-medeniyet- ve laiklik bilgi bütünlüğüdür. Bilim, bilimsel bilgi, bilgi bütünlüğünün parçasıdır.
Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi… Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Dini bilgi, metin haline getirilmiş, kalıplaşmış bilgidir. Dini bilgi ile dünyaya, dini bilgi metinlerindeki ayetlerin çizdiği çerçeve içinden bakılır, yorum yapılır. Diğer bilgi türleri ile dünyaya doğrudan beş duyu ile bakılır, bilgi öğrenilir.
Yerel seçimler, CHP içine sızmış algı cümlesi kullanıp, CHP’ye zarar verenlerin ortaya çıkarılması için bir çalışma olmalı…

Share
172 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şampiyonun Ardından

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Bir şampiyonun ardından yazmak zormuş. Hemde bayağı zormuş. Ne yazacaksın, nasıl başlayacaksın. Giden uğurlanıyor, ama unutulmuyor...     Güle güle Reşit ağabey.  Güle güle ŞAMPIYON. Güle güle güzel insan. Allah rahmet eylesin. Mekanın aydınlık , sorgulanman kolay olsun.        Seni unutamayız. Seni unutmayacağız. Çünkü sen Dadaşlar diyarı Erzurumumuz’un bu millete hediye ettiği, Ana...
 • Cevabı kendiniz bulun

  28 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım.      Dünyadaki bütün insanların kusurları vardır. Yani mükemmel insan yoktur.      Kusursuz sandığımız ve kendimize idol seçtiğimiz kişilerin  bir çok hata ve kusurları vardır, zira hata yapmak insanın fıtratında vardır.      Fakat kişinin kusurlu davranışı konusunda bilmemiz icap eden çok önemli bir durum var.      Kişi yanlış davranışı; bile isteye, kasten mi yapıyor, yoksa istemediği halde bilinçsiz...
 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...