logo

19 Ekim 2018

YEREL SEÇİM ÇALIŞMASI


CHP, yerel seçimlerde belirli kurallara göre çalışmalı… Siyasi Partiler Yelpazesi’ndeki partileri, parti isimleri ile belirtmek gerekir. MHP, İyi Parti, Sadet Partisi, HDP, Vatan Partisi gibi…
Hüsnü Bozkurt, Halk Tv’de “Seçmenin yüzde yemişinin Sağ Muhafazakar olduğu ifadesini kabul etmiyorum” dedi.
Milliyetçi Camia, Muhafazakar Çevre, Laikler-Müslümanlar, Laikler-Dindarlar ayrımını eleştirmeliyiz. Müslümanlık ve dindarlık, Laikliğin içindedir. Din işlerinin içindedir.
Milliyetçi, Ülkücü kelimelerini de kimseye unvan olarak vermemek gerekir. Bütün vatandaşlar, milliyetçidir. Milliyetçi, Ülkücü kelimeleri, üstünlük duygusu uyandırmak için kullanılıyor.
Ülkücü kelimesi, “idealist, maneviyatçı” demektir. Böylece, kendileri dışındakileri “maddiyatçı, materyalist” olarak niteliyorlar.
Dinimizdeki “Müşrik” kelimesi, “maddiyatçı, materyalist, puta tapan Mekke’deki Arapları” belirtir. Maddiyatçı, materyalist suçlaması ile Müşrik kelimesi ima ediliyor.
Gürsel Tekin, Dalaman İlçesi’ne geldiğinde, konuşmasında ”Ülkücü, Milliyetçi Kardeşlerim” sözlerini MHP’liler için kullandı. MHP’li Kardeşlerim, demesi gerekir.
Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu-Lebep-
Aysel Çeliker, Başkan… Nazan Moroğlu, İstanbul Kadın Dernekleri Federasyonu… Gülsün Kaya, ÇYDD Baş. Yrd.
“Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu-Lebep- “ tam bir algı cümlesidir. Laik, laiklik kelimesi, ikiye indirgemedir. Bilimsel kelimesi, bire indirgemedir. İki kavram birbirinden farklıdır. Ayrıntıyı belirtmek gerekir.
Laiklik, dini bilgiyi inanarak öğreneceğiz, devlet bilgisini soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğreneceğiz, demektir. Bilim, devlet bilgisinin içindedir.
Bilimsel eğitim, bilimin “dünya ve toplum örgütlenmesi için, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek, öğrenilmesidir.
“Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu-Lebep- açıklamasından bir bölüm: Bütün okullarda laik ve bilimsel eğitim yerine, dinsel referanslara ağırlık veren eğitimi getirme çabası var. Bilimsel ve laik verileri içermeyen program, din odaklı bir anlayışın kuşatması altına alınmıştır.”
Devletin bütün inançlara eşit mesafede olması gerekir, denilerek, Sünni Mezhebine göre dini eğitim eleştiriliyor. Müfredata çok miktarda dini bilgi konduğu için bilimsel eğitimin ihmal edildiği belirtiliyor. Sünni mezhep eğitimi yapıldığı eleştirisi ile Alevilere baskı olduğu belirtiliyor.
Laiklik, dinile bilimin barışmasıdır. Din bir tarafa, bilim bir tarafa konuluyor. Çatışma ortamı oluşuyor. Dini bilginin ve bilimsel bilginin okullarda hoşgörü içinde öğretilmesi gerekir.
Laiklik, millet, milliyetçilik, demokrasi kavramları, kapitalist sistemin kavramlarıdır. Ümmet, tarikat, cemaat kavramları, feodal sistemin kavramlarıdır.
CHP’deki “Bilim Kurulu” yerine “Kültür-medeniyet- Kurulu” veya “Laiklik Kurulu” oluşturmak gerekir. Kültür-medeniyet- ve laiklik bilgi bütünlüğüdür. Bilim, bilimsel bilgi, bilgi bütünlüğünün parçasıdır.
Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi… Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Dini bilgi, metin haline getirilmiş, kalıplaşmış bilgidir. Dini bilgi ile dünyaya, dini bilgi metinlerindeki ayetlerin çizdiği çerçeve içinden bakılır, yorum yapılır. Diğer bilgi türleri ile dünyaya doğrudan beş duyu ile bakılır, bilgi öğrenilir.
Yerel seçimler, CHP içine sızmış algı cümlesi kullanıp, CHP’ye zarar verenlerin ortaya çıkarılması için bir çalışma olmalı…

Share
194 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Lider Olmak

  28 Şubat 2021 Yazarlar

       2002’de Ak parti nasıl iktidar olmuştu. öncelik 3-Y hatırlayın yani Yolsuzluk – Yoksulluk - Yasaklar sloganı çokta iyi bir girişti ve önemli konulardı. Erdoğan’ın parmağındaki tek yüzük hikayesi, her kesimi çok etkilemişti ve devlette bir türlü iyi gitmeyen işler sık sık değişen hükümetler insanları bunalttı ve bir lider arayışına itti. Erdoğan ve AKP’nin bu samimi söylemleri umutları arttırdı ve ciddi bir destekle iktidar oldular. İlk başlarda güzel şeylerde yapıldı, tam umutlar bir kat daha artarken hatalar başladı, ...
 • GÖRDÜM HİSSETTİM

  28 Şubat 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Yaklaşık beş aydır ziyaret vesilesi ve ilçemizde bulunan bazı firmalarımızın İhracaat imkanlarına destek olmak, kendimi de meşgul etmek amacıyla bulunduğum Amerika Birleşik Devletlerinden bu hafta döndüm.                     Gerçekten büyük bir tüketim pazarı olan Amerika Birleşik Devletlerinde pandemi v...
 • Adana’da Büyük Buluşma!…. Zabıta Müdürü Neden Görevden alındı?

  27 Şubat 2021 Yazarlar

       Audi A6 arabasını Kestel Belediye Başkanı Önder Tanır’a makam aracı olarak satan ve bu davranışıyla ilçe siyasetinin gündeminden düşmeyen Fatih Amil, daha sonrasında ilçe başkanlığı tarafından gurup sözcülüğünden alınmıştı.      İlçemiz tarihinde hiç yaşanmayan bu olay, birden herkesin gündemine oturdu.      Kimisi, Fatih Amil’in işlerinin bozukluğunu öne sürdü, kimisi de Önder Tanır’ın böyle yaparak, MHP gurubunu bir şekilde bağladığını söyledi.     ...
 • 16 Canımız son şehitlerimiz olsun

  26 Şubat 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;      Eğer bir coğrafyada insan öldürmenin çok fazla gerekçeleri varsa, o coğrafyada yaşayan toplumlarda cana kıymak rutin bir olay olur.      İnsan hayatı önemini kaybettiği noktada, başka sorunları konuşmanın bir anlamı yoktur.      Ben kendimi bildim bileli, islam coğrafyasında kan dökmek adeta sıradan bir olaydır.      Herkes kafasına göre bir neden buluyor, bu nedene göre öldürmesi gereken düşmanı oluyo...