logo

19 Ekim 2018

YEREL SEÇİM ÇALIŞMASI


CHP, yerel seçimlerde belirli kurallara göre çalışmalı… Siyasi Partiler Yelpazesi’ndeki partileri, parti isimleri ile belirtmek gerekir. MHP, İyi Parti, Sadet Partisi, HDP, Vatan Partisi gibi…
Hüsnü Bozkurt, Halk Tv’de “Seçmenin yüzde yemişinin Sağ Muhafazakar olduğu ifadesini kabul etmiyorum” dedi.
Milliyetçi Camia, Muhafazakar Çevre, Laikler-Müslümanlar, Laikler-Dindarlar ayrımını eleştirmeliyiz. Müslümanlık ve dindarlık, Laikliğin içindedir. Din işlerinin içindedir.
Milliyetçi, Ülkücü kelimelerini de kimseye unvan olarak vermemek gerekir. Bütün vatandaşlar, milliyetçidir. Milliyetçi, Ülkücü kelimeleri, üstünlük duygusu uyandırmak için kullanılıyor.
Ülkücü kelimesi, “idealist, maneviyatçı” demektir. Böylece, kendileri dışındakileri “maddiyatçı, materyalist” olarak niteliyorlar.
Dinimizdeki “Müşrik” kelimesi, “maddiyatçı, materyalist, puta tapan Mekke’deki Arapları” belirtir. Maddiyatçı, materyalist suçlaması ile Müşrik kelimesi ima ediliyor.
Gürsel Tekin, Dalaman İlçesi’ne geldiğinde, konuşmasında ”Ülkücü, Milliyetçi Kardeşlerim” sözlerini MHP’liler için kullandı. MHP’li Kardeşlerim, demesi gerekir.
Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu-Lebep-
Aysel Çeliker, Başkan… Nazan Moroğlu, İstanbul Kadın Dernekleri Federasyonu… Gülsün Kaya, ÇYDD Baş. Yrd.
“Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu-Lebep- “ tam bir algı cümlesidir. Laik, laiklik kelimesi, ikiye indirgemedir. Bilimsel kelimesi, bire indirgemedir. İki kavram birbirinden farklıdır. Ayrıntıyı belirtmek gerekir.
Laiklik, dini bilgiyi inanarak öğreneceğiz, devlet bilgisini soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek öğreneceğiz, demektir. Bilim, devlet bilgisinin içindedir.
Bilimsel eğitim, bilimin “dünya ve toplum örgütlenmesi için, soru sorarak, şüphe ederek, deney-araştırma yaparak, sebep-sonuç düşünerek, öğrenilmesidir.
“Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu-Lebep- açıklamasından bir bölüm: Bütün okullarda laik ve bilimsel eğitim yerine, dinsel referanslara ağırlık veren eğitimi getirme çabası var. Bilimsel ve laik verileri içermeyen program, din odaklı bir anlayışın kuşatması altına alınmıştır.”
Devletin bütün inançlara eşit mesafede olması gerekir, denilerek, Sünni Mezhebine göre dini eğitim eleştiriliyor. Müfredata çok miktarda dini bilgi konduğu için bilimsel eğitimin ihmal edildiği belirtiliyor. Sünni mezhep eğitimi yapıldığı eleştirisi ile Alevilere baskı olduğu belirtiliyor.
Laiklik, dinile bilimin barışmasıdır. Din bir tarafa, bilim bir tarafa konuluyor. Çatışma ortamı oluşuyor. Dini bilginin ve bilimsel bilginin okullarda hoşgörü içinde öğretilmesi gerekir.
Laiklik, millet, milliyetçilik, demokrasi kavramları, kapitalist sistemin kavramlarıdır. Ümmet, tarikat, cemaat kavramları, feodal sistemin kavramlarıdır.
CHP’deki “Bilim Kurulu” yerine “Kültür-medeniyet- Kurulu” veya “Laiklik Kurulu” oluşturmak gerekir. Kültür-medeniyet- ve laiklik bilgi bütünlüğüdür. Bilim, bilimsel bilgi, bilgi bütünlüğünün parçasıdır.
Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisi… Her bilgi türü, dünyaya bir bakış açısıdır. Dini bilgi, metin haline getirilmiş, kalıplaşmış bilgidir. Dini bilgi ile dünyaya, dini bilgi metinlerindeki ayetlerin çizdiği çerçeve içinden bakılır, yorum yapılır. Diğer bilgi türleri ile dünyaya doğrudan beş duyu ile bakılır, bilgi öğrenilir.
Yerel seçimler, CHP içine sızmış algı cümlesi kullanıp, CHP’ye zarar verenlerin ortaya çıkarılması için bir çalışma olmalı…

Share
274 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+7 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...