logo

09 Ağustos 2023

Yerelde Kongreler 


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Sivil toplum kuruluşları ve Siyasi partiler, içinde yaşadığımız toplumların olmazsa olmaz ögeleridir. Örgütlenme ve aidiyet duygusu her bireyin en doğal hakkıdır. Örgütler kendi üyelerinin ve sevdalılarının sesi, gözü, kulağı olurlar. Haklarının beyanını ve korunmasını sağlarlar. Kişinin kendi öz iradesi ile oluşan üyelik veya sevgi bağları, yine kendi beyanı ve arzusu ile sonlandırılır. 

     Tabii olarak bu kurumlar devletin ilgili kurumları ve yasal düzenlemeleri ile şekillenir, yasal izinler çerçevesinde faliyetlerde bulunurlar. Doğal olarakta denetlenirler. Yapmakla mükellef oldukları bildirimleri ve sorumlulukları vardır. 

       Yazımıza konu olan ise, ilçemizde teşkilatlanmış olan siyasi partilerimizin kongreleridir. 

       Esasen 18 Haziran 2023 de yapılması gereken Cumhurbaşkanı ve milletvekilliği seçimleri alınan kararla öne çekildi. Cumhurbaşkanı 3. kez aday olur, olamaz tartışmaları sürerken alınan karar gereği seçimler 14 Mayısta yapıldı. Karar doğru alındı, alınmadı şimdilik konumuz değil. 

     Üç adaylı olarak yapılan Cumhurbaşkanlığı ve onlarca partinin katılım gösterdiği milletvekilliği seçimleri dört ana ittifak grubu arasında gerçekleşti. 

     Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turda beklendiği gibi sonuçlandı ve ikinci tura kalmış oldu. Bütün imkanlarla seçime odaklanılınca 28 Mayısta yapılan ikinci tur seçimlerin de bildiğiniz gibi, mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeniden onaylanmış oldu. Atı alan Üsküdarı geçtj

     Kazanan taraf Cumhur ittifakı büyük ortağı hemen kongre sürecini beyan ederek ittifakın diğer ortağı MHP’yide tetiklemekte beraber yerel seçimlerin dengelerini değerlendirdiler ve süreci kendi stratejik hesaplarına göre yerel seçimler endeksli düşünüyorlar. İktidar partisi Ak-parti tartışmasız olduğu için Genel Başkan ve merkez yönetiminin belirlendiği Büyük Kongre yi yapıp, il ve ilçe kongrelerini yerel seçim sonrasına erteledi. 

     MHP ise 9 Ağustos tarihi itibarıyla ilçe kongreleri startını verdi. İktidar destekçisi olarak büyük kongreyi seçim sonrasında bırakacağını düşünüyorum. İlçemizde mevcut ilçe başkanı Tarkan başkanın yeni bir ekiple yönetime devam edeceğini tahmin ediyorum. 

       Millet ittifakının ana lokomatifi olan CHP de büyük kongrede de genel başkanla birlikte üst yönetime seçim mağlubiyeti fatura edilmek isteniyor. Beklenti büyük, değişim tetiklendi. 

    Bu minvalde il ve ilçe kongrelerinde büyük çekişmeler yaşanıyor. Çünkü bütün hesaplar Genel Başkanla birlikte üst yönetimin yenilenmesi yönünde. 

     Takip edebildiğim kadarıyla da il ve ilçe kongreleri süreci devam ediyor. Bu hafta ilçemiz kongresi çift adaylı olarak gerçekleştirilecek. 

      Fakat Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve yakın ekibi büyük Kongrenin yerel seçimler sonrasına kalmasının daha uygun olacağını iddia ediyorlar. Fakat il kongrelerinin tamamlanması ile birlikte karşı talep engellenebilecek mi göreceğiz.

      Gelelim ilçemiz Kestel kongresine. İlçemizde CHP nin geçen kongresinin galibi başkan Hatice Doğan hanım tekrar aday. Ben varım diyor, ekibiyle beraber çalışıyor. Yeni mahallemizdeki gücünü önemsiyorum.  Dikkate değer buluyorum. 

     İlçemizdeki siyasi parti ilçe başkanlığını hali hazırda ilçemizde tek bayan başkan olarak temsil ediyor. Keşke sayıları çoğalsa. Erkek egemen toplumda başarılı olması takdir edilir. 

    Uzaklardan takip ediyorum. Takvim ilan edildiğinde üç dört istekli arkadaşımın aday olmak istediğini biliyorum. Ancak süreç iki adaylı olarak devam ediyor. 

Diğer aday Eğitimci arkadaşımız Erdal beyin iddialı olduğunu sanıyorum. Her iki aday arkadaşıma da kongrede başarılar dilerim. Rekabetin olduğu kongre yaşanacak.  Sonucu merakla bekleyeceğiz.      

     İYİ partide kongre sürecinde söylenecek fazla bir şey olmadı. 650 kadar üyesi olan İyi partiden delege olarak seçilen yazılan delegeler bile seçime katılım göstermedi. 425 delegenin yaklaşık yarısı ilçe kongresini yok saydı. Genel seçimler öncesi yapılan çift adaylı kongrenin kazananı mevcut başkan oldu. 

     Genel seçimlerde oy kaybı yaşayan İyi parti teşkilatı bir anlamda hesap verdi Seçimlerden sonra yapılan büyük kurultayda tek aday Genel başkan Meral Akşener güven tazeledi. Üst yönetim tamamen yenilendi. Bursa’dan sadece eski İl başkanı Dr Yahya Bahadır üst yönetimde yer bulabildi.

       İlçemizde yönetimleri oluşturulmuş diğer örgütler Saadet, Yeniden Refah, Deva, Gelecek, Zafer partilerinde herhangi bir kongre süreci yaşanmadı. 

Bu duygu ve düşüncelerle Kestel’e hizmete katkısı olan, vesile olan her arkadaşıma başarılar diliyorum. Teşekkür ediyorum. 

      Gününüz neşeli geçsin

      Sağlıcakla kalın , mutlu olun. 

Share
338 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...