logo

YETER ARTIK; ZEHİR SOLUMAK İSTEMİYORUZ!

Kestel’de yaşanan hava kirliliğinin insan hayatını tehdit eder boyuta geldiğini belirten vatandaşlar, önlem alınmadığı takdirde ilçede normal yaşamın giderek olanaksız hale geleceğini ifade ederek yetkilileri göreve çağırdılar.

İYİ Parti Kestel İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği protesto yürüyüşüne katılarak, ilçedeki hava kirliliğine yönelik isyanda vatandaşa destek veren İYİ Parti İl Başkanı Selçuk Türkoğlu, “Bu duyarsızlık, ilçede çok ciddi sağlık sorunlarına yol açıyor, yakın gelecekte daha da fazla açacak” dedi.

HALK SAĞLIĞI HİÇE SAYILIYOR
Vatandaşın sağlığı ile ilgili çalışmaların   bilimsel verilerden uzak, denetimsiz, plansız ve programsız bir anlayışla yürütüldüğüne değinen Türkoğlu, “Başta çimento fabrikası ve maden tesisleri olmak üzere, emisyon yatırımları yetersiz sanayi tesislerinin başı boş bırakılması, çevre kanununun  koyduğu kurallara harfiyen uyulmaması sonucunu ortaya çıkarıyor ve doğal olarak bunun da gereğinin yapılmamasına yol açıyor. Bu nedenle, ciddi oranda içerdiği partikül ve moleküller nedeniyle ağır bir havayı solumak zorunda kalan Kestel halkının yaşadığı sağlık sorunlarının giderek katlanması kaçınılmaz olacaktır. Kaldı ki çevre ve hava kirliliği sadece Kestel’in değil, Bursa’nın yaşadığı genel bir sorundur. Çünkü Bursa, yapılan ölçümlerde havası en kirli kentler arasında ne yazık ki ikinci sırada yer alıyor. O nedenle de halk sağlığı Bursa’da kelimenin tam anlamıyla çok ciddi tehdit altında bulunuyor. Yönetenlerin, pek çok konuda olduğu gibi bu sorunda da kafalarını kuma gömmüş olmaları, vatandaşın ekonomide olduğu gibi sağlıkta da maalesef umut verici bir gelecek görememesine yol açıyor. Hava kirliliğini Bursa’da en yoğun hisseden Kestellilerin haklı isyanına her zaman tercüman olmaya hazırız. Bu mücadele Bursa’nın kent olarak ortak mücadelesidir ve İYİ Parti Bursa Teşkilatı olarak her daim gündemimizde olacaktır” dedi.

ACİL ÇÖZÜM ŞART
İYİ Parti Kestel İlçe Başkanı Emin Elüstü de bölgede hava kirliliğinin tahammül edilmez noktaya ulaştığını vurguladı.  İlçede solunum ve akciğer rahatsızlıklarında da patlama yaşandığına değinen Elüstü, “Vatandaşımız bizi her gördüğü yerde bu sorunu dile getiriyor ve haklı olarak acil çözüm istiyor. Bizler de muhalefet olarak onların sesi oluyoruz ve yetkilileri bıkmadan, usanmadan uyarıyoruz. İleride yaşanacak çok daha ciddi sağlık sorunlarından, bu sorun karşısında akıl almaz biçimde duyarsız davranan bu dönemin yöneticileri sorumlu olacaklardır. Tüm bunların da ileride mutlaka hukuken hem maddi, hem manevi karşılığı olacaktır” şeklinde konuştu. 

Share
432 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+4 = ?