logo

YETER ARTIK

51339
Üç tarafı sanayilerle çevrili ilçemizde, nefes alabilmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Özellikle boyahane fabrikalarının çok olması, hem doğal hayatı tehdit ediyor, hem de insan sağlığını…
Ağustos sıcağını derinden yaşadığımız şu günlerde, ilçemizdeki sanayi fabrikalarının da zehirli dumanlarını salmalarıyla birlikte, Kestel adeta yaşanamaz bir yer haline geldi.
Kestel Sanayi bölgesinde mesai saatleri içinde ve dışında zamanlarda katı atık kullanımı ve kirli baca gazı salınımları şehir sakinlerini rahatsız ediyor. Bir çok fabrikanın bacalarından gri dumanlar tütmeye başlıyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün fabrikalarda kontrol yapmasını isteyen Kestel sakinleri, ilçenin kirli sanayi dumanları ile kaplandığını söyledi.
İlçedede hava kirliliği konusunda ciddi yaptırımlar uygulanmasını isteyen vatandaşlar, “İlçemizde her 10 kişiden 8’i kanser hastası konumunda. Güzel ilçemiz, kendini bilmeyen, çevreye zarar veren sanayiciler yüzünden yaşanmaz hale getiriliyor. İşin en ilginç kısmı da, yetkililerin bu konuya sessiz ve duyarsız kalması. Cezai yaptırımların yetersiz olduğu, denetimlerin yapılmadığı ilçemizde, nefes almak her geçen gün zorlaşırken, kapı ve pencere de açamıyoruz. Bu konu hakkında muhatap bulamıyoruz. Dünya da insan sağlığının her şeyin başında geldiğini bilmeyen yoktur. Ne yazık ki, ilçemizde böyle bir şeyi görmek mümkün değildir. Yetkili ve ilgili kişilere sesleniyoruz: Yeter artık, kıçınızı kaldırın da, vatandaşın yıllardan beri boğuştuğu bu soruna sahip çıkın, geleceğimizi kurtarın” dediler.

Share
219 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+3 = ?