logo

YİD


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Yap-İşlet-Devret… Sevgili dostlar, defalarca yazdık bu konuyu, geçeninde geçmeyeninde para ödemek zorunda olduğu bu sistem tam bir soygun, bir liralık işi on liraya birilerine vermek bu millete revamıdır. Aydın’da yeni açılan otoyolun geçiş ücreti 60 TL. ,Vatandaş karayolunu kullansa bu mesafede 30 TL. Mazot yakıyor bunun üzerine birde 60 TL. Otoyol parası ödeyecek, böyle bir şey dünyanın hiçbir yerinde asla yoktur. Osmangazi köprüsü yapım maliyeti 1.2 milyar dolar, yapan firmanın 4 yılda cebine giren para 2.4 milyar dolar yani maliyetin iki katını 4 yılda çıkarmış durumda. Daha ne kadar mı işletecek, sırtınızı bir yere yaslayıp elinizde bir bardakta su bulunsun, ne olur ne olmaz. 18 yıl daha işletecek yanlış duymadınız toplamda kazanacağı para 12 milyar dolar, bir başka deyişle bu paralarla 10 tane Osmangazi köprüsü yapılabilir…..

     KAYIP MİLYONLAR

     Hain 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, devlet bu olaylarda hayatını kaybeden şehitlere ve gazilere diğerlerinde olan tüm hak ve imkânları seferber etmişti, milletimizde yardım talebinde bulunmuştu. Bunun üzerine başbakanlıkça belirlenecek esaslar çerçevesinde, harcanmak üzere yardım kampanyası başlatmış ve banka hesapları açılmıştı. Adı, 15 Temmuz dayanışma kampanyasıydı. Buradaki kritik nokta toplanan paraların nasıl harcanacağı başbakanlıkça belirlenecekti, ana sorumlusu ise Aile ve Sosyal politikalar bakanlığı idi.

     İlk büyük bağış Ankara Ticaret Odasından geldi 2 milyon TL., SMS’ler devreye girdi, döviz hesapları da açıldı altı ay geçtiğinde rakam 300 milyon TL.yi aşmıştı, ama bir türlü şehit yakınları ve gazilere nasıl harcanağı belirlenemedi gitti. 2017 sonlarına doğru bir dayanışma vakfı kurulmasına ilişkin düzenleme yapıldı, toplanan paranın 10 milyon TL.si vakfın kuruluş mal varlığını oluşturmak için buraya aktarılacaktı. Nihayet, bu vakıf aracılığı ile para yerine ulaşacak diye düşündü hak sahipleri, ama vakıf henüz tüzel kişilik kazanmamıştı .Aradan yine aylar geçti CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuyu gündeme getirdi Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, paraların Ziraat ve Halk Bankası Hesaplarında olduğunu söyledi. O paralar bir türlü asıl sahiplerine ulaşamadığı gibi, vakfın tescili de sağlanamıyordu bir türlü, sonunda 13 temmuz 2019 da tescil edilebildi.

     Ayrıca Beşiktaş’taki bombalı saldırıda hayatını kaybeden şehit yakınları ve gaziler için açılan kampanyada toplanan 52 milyon TL. de sahiplerine ulaşmadı, bu parada kurulan şehit yakınları ve gaziler dayanışma vakfına aktarılmıştı.

     Esas bomba, açıklanan adreste öyle bir vakıf yoktu. Bakanlıktan yapılan açıklamada adres konusunda bir yanlışlık olduğu belirtildi. Mecliste büyük tartışmalar yaşandı Aile bakanı paranın faizleriyle 338 milyon 971 bin TL. olarak durduğunu söyledi. Yani, üç yılda 38 milyon faiz işlemişti. Aslında böyle değildi, en basit hesapla kim yatırırsa yatırsın üç buçuk yılda bu para faizi ile birlikte 494 milyon olması gerekiyordu. Peki, aradaki milyonlarca lira nereye uçtu, bunu ne bakanlık, ne vakıf yönetimi açıklamadı. AKP sözcüsü Ömer Çelik’te yaptığı son açıklamada o paralar dağıtılmayacak demeye getirmişti.

     Bunu sormaya kalkan gazilere ise, polis sert müdahalelerde bulundu, gözaltılar oldu. Hiçte doğru olmadı ayıptır, yazıktır. Bu insanlar tankların altında kaldı, sakat kaldılar, işlerini, sevgililerini, kaybettiler.

     Devlet böyle yönetilmez şeffaf olacak, hesap verecek. Bunlar, Demokrasinin olmazsa olmazı….

     BU ŞEKİLDE SUSTURAMAZSINIZ

     Gazeteci; tarafsız olamaz, olmamalı. Gazeteci mutlak taraftır, tarafı doğrular ve halktır. Sevgili Levent Gültekin’e yapılan saldırıya bakarmısınız, 25 kişi bir kişiye saldırıyor bunun adı korkaklıktır, tamamen planlı ve organize bir olaydır. Kınama ile geçiştirilemez, “sorumlular acilen yakalanıp hesap vermelidir” diyeceğim. Ama, ne hesap soruluyor, ne ceza alıyorlar. Bu yaşananlar, saldırı çetelerini daha da güçlendiriyor, bu saldırganları cezalandırmak yetmez. Çünkü bunlar, bu gücü kimden alıyorlar, azmettiricileri kim, oraya kadar ulaşmak gerekiyor.

     Hiç boşuna uğraşmayın, bu şekilde susturamayacağınız gibi, sesler daha da yükselecektir.

Share
104 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...