logo

13 Kasım 2021

Yoktan var oluş


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Türkiye Büyük Millet Meclisinin  kuruluşu,  dünya çapında tarihi bir olgudur. Mazlum halkların Emperyalizme karşı, kurtuluş savaşını başlatmış ve zaferle taçlandırmıştır. Bütün koşulların aleyhine olmasına rağmen, olağanüstü bir iradeyle  Anadolu da başlattığı bağımsızlık, savaşını işgalcileri yenerek kazanmış, devamında Cumhuriyeti kurmuş, toplumun ilerlemesine, gelişmesine, değişmesine öncülük etmiştir. O zamanın koşullarında, çok önemli başarılar sağlamıştır.

     Daha doğrusu meclisin kuruluşu,  yoktan varoluşa vesile olmuş, Mazlum halkların emperyalizmden kurtuluş savaşı çağını başlatmıştır, başlattığı devrimci dalga bütün sömürge ülkelere dalga dalga yayıldı. Bildiğiniz gibi, klasik sömürgecilik istisnalar hariç önemli oranda tarihe karıştı. Ulusal kurtuluş devrimcilerinin kurduğu meclis  bugün  cahiliye takımı tarafından işgal edilmiştir, içler acısı bir konumdadır. Türkiye’nin hiç sorununa en ufak bir çözüm getirmediği gibi, kendisi sorun olmuş durumdadır. Milletvekilleri her gün medyada ipe sapa gelmeyen bir sürü laf ediyorlar, ettikleri bu lafların halkın yaşadığı maddi ve manevi sorunları çözmeye hiç faydası yok.

     Zaten öyle bir dertleri yok, zira zihniyetleri buna uygun değildir.

     Belki biraz toptancı olacak ama, üzülerek bu gerçekliği ifşa etmek zorundayım. Bugün meclisteki vekillerin büyük çoğunluğu, ülke ve dünya meselelerine kör ve sağırdırlar, ırkçılık ve yobazlıktan beslenerek iktidar olma peşindeler. Dolayısıyla Türkiye’nin geleceği için çok büyük tehlike konumundalar.

     Bunların Türkiye ve Dünya gerçeklerine ne kadar Fransız oldukları, Meral Akşener’in Güneydoğu gezisinde vuku bulan olayla ilgili koparılan yaygara, Vatandaşın biri Meral hanıma “burası kürdistan” demiş,  bunun üzerine kıyameti kopardılar.  Siz hakka ve hakikate ne kadar kör ve sağır olursanız olun, o hak ve hakikat yerinde durur. 

     Eğer; Türk halkını, Türkiye ülkesini gerçekten seviyorsanız, yaşadığınız coğrafyayı tanıyın, tarihini öğrenin,  mesela Anadolu’yu, Mezopotamya’yı, Arabistan’ı, Kafkasya’yı, Balkanları bilin, bu coğrafyada yaşayan halklar kimlerdir, nasıl tarihsel birliktelikleri olmuş,  bütün bu sorulara cevap olacak bilgiye sahip olmak zorundasınız. Hiç değilse, Osmanlı tarihini bilecek kadar bilginiz olsun, ilim sahibi olmadan toplumsal ve coğrafik konularda fikir beyan etmenin ne bir anlamı, ne de yararı olur. Dolayısıyla hakka ulaşmanın yolu ilimle gidilen yoldur, ilim kişiyi aydınlığa götürür, bilgisizlik kişiyi karanlığa götürür. 

     Artık, gözlerimizi açmanın zamanı geldi de geçiyor. Türkiye de, Irak’ta, Suriye de Yunanistan da, Bulgaristan da kaç millet yaşıyor biliyormuyuz.  Bu milletlerin birbirine dönüştüklerinden haberimiz var mı. gerçeklerden kaçmayın, gerçeklerle yüzleşin, zira istesenizde, istemesenizde hak er veya geç gerçekleşecek.

     İnsanlık için tek kurtuluş yolu haktır. Batıldan kurtulursanız kürdistanı tartışma diye bir derdiniz kalmayacak.

Share
323 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+10 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...