logo

13 Kasım 2021

Yoktan var oluş


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Türkiye Büyük Millet Meclisinin  kuruluşu,  dünya çapında tarihi bir olgudur. Mazlum halkların Emperyalizme karşı, kurtuluş savaşını başlatmış ve zaferle taçlandırmıştır. Bütün koşulların aleyhine olmasına rağmen, olağanüstü bir iradeyle  Anadolu da başlattığı bağımsızlık, savaşını işgalcileri yenerek kazanmış, devamında Cumhuriyeti kurmuş, toplumun ilerlemesine, gelişmesine, değişmesine öncülük etmiştir. O zamanın koşullarında, çok önemli başarılar sağlamıştır.

     Daha doğrusu meclisin kuruluşu,  yoktan varoluşa vesile olmuş, Mazlum halkların emperyalizmden kurtuluş savaşı çağını başlatmıştır, başlattığı devrimci dalga bütün sömürge ülkelere dalga dalga yayıldı. Bildiğiniz gibi, klasik sömürgecilik istisnalar hariç önemli oranda tarihe karıştı. Ulusal kurtuluş devrimcilerinin kurduğu meclis  bugün  cahiliye takımı tarafından işgal edilmiştir, içler acısı bir konumdadır. Türkiye’nin hiç sorununa en ufak bir çözüm getirmediği gibi, kendisi sorun olmuş durumdadır. Milletvekilleri her gün medyada ipe sapa gelmeyen bir sürü laf ediyorlar, ettikleri bu lafların halkın yaşadığı maddi ve manevi sorunları çözmeye hiç faydası yok.

     Zaten öyle bir dertleri yok, zira zihniyetleri buna uygun değildir.

     Belki biraz toptancı olacak ama, üzülerek bu gerçekliği ifşa etmek zorundayım. Bugün meclisteki vekillerin büyük çoğunluğu, ülke ve dünya meselelerine kör ve sağırdırlar, ırkçılık ve yobazlıktan beslenerek iktidar olma peşindeler. Dolayısıyla Türkiye’nin geleceği için çok büyük tehlike konumundalar.

     Bunların Türkiye ve Dünya gerçeklerine ne kadar Fransız oldukları, Meral Akşener’in Güneydoğu gezisinde vuku bulan olayla ilgili koparılan yaygara, Vatandaşın biri Meral hanıma “burası kürdistan” demiş,  bunun üzerine kıyameti kopardılar.  Siz hakka ve hakikate ne kadar kör ve sağır olursanız olun, o hak ve hakikat yerinde durur. 

     Eğer; Türk halkını, Türkiye ülkesini gerçekten seviyorsanız, yaşadığınız coğrafyayı tanıyın, tarihini öğrenin,  mesela Anadolu’yu, Mezopotamya’yı, Arabistan’ı, Kafkasya’yı, Balkanları bilin, bu coğrafyada yaşayan halklar kimlerdir, nasıl tarihsel birliktelikleri olmuş,  bütün bu sorulara cevap olacak bilgiye sahip olmak zorundasınız. Hiç değilse, Osmanlı tarihini bilecek kadar bilginiz olsun, ilim sahibi olmadan toplumsal ve coğrafik konularda fikir beyan etmenin ne bir anlamı, ne de yararı olur. Dolayısıyla hakka ulaşmanın yolu ilimle gidilen yoldur, ilim kişiyi aydınlığa götürür, bilgisizlik kişiyi karanlığa götürür. 

     Artık, gözlerimizi açmanın zamanı geldi de geçiyor. Türkiye de, Irak’ta, Suriye de Yunanistan da, Bulgaristan da kaç millet yaşıyor biliyormuyuz.  Bu milletlerin birbirine dönüştüklerinden haberimiz var mı. gerçeklerden kaçmayın, gerçeklerle yüzleşin, zira istesenizde, istemesenizde hak er veya geç gerçekleşecek.

     İnsanlık için tek kurtuluş yolu haktır. Batıldan kurtulursanız kürdistanı tartışma diye bir derdiniz kalmayacak.

Share
87 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Avrupa’daki Kestel’liler

  29 Kasım 2021 Yazarlar

      Kıymetli Okuyucular,      Değerli Can Dostlar.      Herkes gibi bende seyahat etmekten keyif alıyorum. Fırsat buldukça da imkanlarımı kullanıyorum. Kendimi yeniliyorum. Dağarcığımda yeni ufuklara yelken açıyorum. Yeni yeni şeyler öğreniyorum. Pandemi dolayısı ile uzun bir süredir bu imkanı bulamadık.  Esasen Mimarlık öğrencisi kızımla 29 Ekim Cumhuriyet bayramı tatiline odaklanmıştık.   İstanbul da okuyan kızımızın online eğitimi sonlanınca ev, yurt vs. d...
 • Neden yok edilmeli

  29 Kasım 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Şu anda Türkiye çok ciddi anlamda tarihi bir maddi ve manevi kriz yaşıyor. Bu kriz, her geçen gün hayatımızı daha güçlü bir şekilde etkiliyor. Bu beladan nasıl kurtulacağımız konusunda her hangi bir çare bulmuş değiliz. Şu anda ülkede topluma siyasi öncülük yapan kurumların başvurduğu yöntemler ve kullandığı argümanlara baktığımızda var olan krizi çözmeleri mümkün değil, benim kanaatim böyle. Zira kimse sorunu neden sonuç ilişkisi babında ele almıyor, dolayısıyla sorunu çözmeleri de mümkün değil. ...
 • KESBELTAŞ’TA USULSÜZLÜK..!….. İŞLER YOLUNDA…

  27 Kasım 2021 Yazarlar

       AKP; Ülkeyi yönetemediği gibi, onun uzantısı olan Kestel Belediyesi de iyi yönetilemiyor.      Geçtiğimiz günlerde, Kebeltaşı ve belediyeyi incelemek üzere ilçemize bir müfettiş gelir. Hatta, aldığım duyumlara göre de, bu müfettişin Menzil tarikatıyla bağlantısı olduğu bile söyleniyor.      Hazırlamış olduğu raporda, Kestel Belediyesinin yan kuruluşu olan Kesbeltaş’ta yaklaşık 2 milyonluk usulsüzlük tespit eder.      Bende bu duyum sonrası, bazı mec...
 • DÜŞÜNCENİN ANLATILMASI

  16 Kasım 2021 Yazarlar

  Ruh kavramı, Aristo’ya aittir. Aristo, diyaloglarında, bir aleti insanın kullandığını, yönettiğini belirtir. İnsan vücudunu, bir alete benzetir. İnsan vücudunu kullananın, yönetenin ruh olduğunu belirtir. Tıp bilgisine göre, insan vücudunu, beyin organı yönetir. Hareket ettirir. Beyin, elektrik üreterek vücudun her yeriyle iletişim kurar. Tıp bilgisi, dünya bilgisi olur. Yaratılış teorisine göre, canlı-cansız varlıkları ve insanı Allah yarattı. Ruhlar, Kalübela’da Allah tarafından yaratıldı. Kalübela, ruhların yaratıldığı zaman olur. All...