logo

17 Mayıs 2021

YOLBOYU HASTANE PASTANE


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

     Başlığa bakınca meraklandınız biliyorum. Ama, içinde bulunduğumuz bu süreçte esnaflarımız gerçekten zorda. Pandemi kısıtlamarı ve hükümetimizin destekleyemediği, yardımcı olmadığı esnaf burnundan soluyor. Kira, SGK, Vergi, Eneji, Su faturası, vs vs borç batağından çıkabilmesi zaman alacak. Tabii ayakta kalabilmeyi başarabilecek esnaf kalırsa. Bunlar benim sözlerim değil, bir esnaf arkadaşımın feryatlarıydı. HASTAHANE,  PASTAHANE de onun anlatımıyla beni etkiledi.

     Kendisi uzun yıllardır ilçemiz Kestel’de oto lastik tamir bakım işi yaparak ekmeğini kazanan biri. İlçemizin saygın esnaflarından, halk ağzı bol, konuşan, derdini anlatan, çözüm arayan, sözünü esirgemeyen bir arkadaşımız. Muhatabına dolaştırmadan düz konuşan, samimi bir insan, değerli bir Esnaf. Mahdumu da yanında beraber çalışıyorlar. İki aile geçimi sağlıyor yani.

        Arabamın lastiğini yenilemek için uğradım. Mahdumu benim derdimi çözerken bizim sohbet koyulaştı. Lastikçi abi iyi bir gözlemcidir. Antenlerini daima açık tutar. Analizleri benim için kıymetlidir.  Bir bilene sormak gerek dedim ve sordum.  İlçede En çok konuşulan nedir? Hemşehrilerin gündeminde ne var? ne yok? Derin bir iç çekmeyle “Yolboyu Hastane, dağda sanayide Pastane” dedi. Ben önce kavrayamadım, şaşkınlığımı fark etti ve sohbeti açtı.

     Ve Halk: Hadi trafik ve parklanma problemini, İstanbullu bir firmanın ufkuna bıraktın, bir türlü çözemiyorsun. Esnafa, Kestel’de yaşayanlara, iş yapanlara sorsaydın. Daha kolay çözerdin. Döneminde iki yıl geçti. Hala Kent meydanı yeraltı otopark projesini başlatamadın. Büyük şehir eliyle yapılan Bursa caddesindeki katlı otopark ve Pazaryeri’nin hala bitiremediniz. Zaten keşmekeş daha fazla artacak içinden çıkalamaz hale gelecek. Çünkü paranız kalmadı. Çünkü geçen dönemlerden beri birikerek gelen bir problemdi göremedin, gününün ferasetsiz yönetiminde Meclis üyesi ve BŞB imar komisyonu başkanı olarak sende vardın. Ayda bir kullanılan, hem de otoparkı olmayan, ikinci bir Kültür Merkezi, inşa edilmesine itiraz edemedin. Bari YOLBOYU HASTAHANE’nin yapımını doğru yere kondurmaya çalışsaydın diyerek, Belediye başkanına fatura çıkarıyor dedi.

     Kimse hastane yapılmasına karşı değil, YOLBOYU HASTANE’nin yerine itiraz ediliyor deyince bende… 2004-2009 döneminde yapılan planlama ile Hastahane alanı olarak belediye eski başkanımız M.Ali Dersimli’nin 8000 metrekare yerini Belediyemize sağlık alanı olarak şartlı terk ettiğini biliyorum, oraya yapılmalıydı, hem de hemen bitişiği Ak güvercinlik parkıydı diyere,k hatalı yer seçimi olduğuna inancımı yineledim.

     Esasen Kestel’in kaçırdığı fevkalade fırsat ise değerli okuyucular, bence Bölge şehir Hastahanesidir. Zamanın sağlık bakanı Prof dr. Recep Akdağ, ki kendisi Erzurum-İspirlidir. O zaman hem belediye başkanımız, hem de Ak Parti ilçe başkanlarımız İspirli hemşehrileri, belki de yakın köylüsü idiler. Yıl 2007 veya 2008 de, Hastane yeri görmeye ve olabilir demeye Helikopter ile ilimiz Bursa’ya gelmişti. Becerip, başarıp kendisine çok uygun olan  Ak güvercinlik, Esentepe TOKİ’nin doğu, Teknik üniversiteye taraf yamaçlarını veya Çataltepe-Besob arazisini gösteremedik, anlatamadık, ikna edemedik.

     Ama, YOLBOYU HASTANE yapımı için Kestel ilçemizin en kıymetli bir alanını Sağlık bakanlığına devrettik. Sanayinin ortasına, HRS – Hafif Raylı Sistem’in sarstığı, salladığı bir alana hastane yaptık. Arkasına Otel, yanına da PASTANE yapılmasına onay verdik.  Bari altında kapalı otoparkı olsaydı. Kalabalığı ve araç trafiğini orada da yoğunlaştırdık, arttırdık.

      Artık oluşan bu durumdan dolayı Bursa caddesinin genişletilebilmesi de mümkün değildir. Dolayı ise, gelişen ve genişleyen Kestel’in girişi de, çıkışı da sorun olmaya devam edecektir. Alternatif çözüm önerileriniz olursa keyifle dinlemeye, anlamaya ve yazarak kamuoyu ile paylaşmaya hazırım.        

     Yeter ki, ilçe halkımızın hayatı rahatlasın, kolaylaşsın. Herkes daha iyisine, daha güzeline layıktır. Onbeş yıl öncesini, Yirmi yıl sonrasını düşünerek karar verelim. Not verelim. Tercihte bulunalım. İyi olan, Demokrat olan, Gelecekte Devası ile Saadetli bir gün İçin mutlaka Halkla beraber, Halk için gelecektir sanıyorum.

      Ramazan bayramınızı tebrik ederim.

      M.M.M ye(Maske,Mesafe,Musluk) dikkat. Lütfen.

      Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın. Huzurlu olun.

Share
220 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Okul Öncesi Eğitim

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Okul öncesi eğitim, oyun oynamak şeklinde uygulanır. Görsel bilgiyle desteklenir. Almanya ve Fransa gibi ülkelerin okul öncesi eğitimini anlatan bilgileri incelemek gerekir.      Çocuğun öğrenme gücüne göre ve somuttan soyuta doğru anlatım yapılır. Oyun içinde bilgi verilir. Kuklalarla gösteri yapılır.      Klaus Gebauer, Alman okul öncesi eğitim uzmanıdır. Almanya’da Din dersi ve Ahlak dersi ayrımı var. Din dersi, isteğe bağlı olur. Ahlak dersi mecburi olur. Din dersinde,...
 • KELEPÇE İLE MERHABA, ZİNCİR VE ASMA KİLİTLE HOŞÇA KAL !!

  19 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili dostlar; 2021 sona erdi, erdi de inanın çok kötü bir yıl geçti diyebiliriz. Yüreğimizi yakan orman yangınları, Karadeniz bölgemizde yaşanan sel felaketleri, enflasyonun hızlı tırmanışı ve nerdeyse her gün yapılan zam üstüne zamlar, 18.36 TL.yi gören dolar ve döviz kurlarının rekorlar kırarak yükselişi, 13 TL. yi aşan benzin fiyatları nedeniyle aklınıza gelebilecek her mamulde fiyatların önlenemez yükselişi, hukuk ve adalet sistemindeki keyfilik AHİM ve Anayasa mahkemesi kararlarının dikkate alınmaması, Üniversi...
 • Gücümüzün farkında olalım

  18 Ocak 2022 Yazarlar

       Sevgili okurlarım;  Dolar hızlı bir yükselişten sonra aniden beklenenden daha fazla bir düşüşe geçti. Kimi insanlar, dolar düştü diye halay çektiler.      Ben şahsen, halay çekmelerine bir anlam veremedim.      Halay çekeceğinize, dolar niye yükseliyor onu bileceksiniz, yukardan yapılan müdahaleyle düşmesinin bize faydası mı, zararı mı var bilinmesi gereken asıl konu budur.  Bir defa, son alınan hazine garantili Türk lirasıyla hesap açma meselesi,  tefeciler...
 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...