logo

17 Mayıs 2021

YOLBOYU HASTANE PASTANE


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

     Başlığa bakınca meraklandınız biliyorum. Ama, içinde bulunduğumuz bu süreçte esnaflarımız gerçekten zorda. Pandemi kısıtlamarı ve hükümetimizin destekleyemediği, yardımcı olmadığı esnaf burnundan soluyor. Kira, SGK, Vergi, Eneji, Su faturası, vs vs borç batağından çıkabilmesi zaman alacak. Tabii ayakta kalabilmeyi başarabilecek esnaf kalırsa. Bunlar benim sözlerim değil, bir esnaf arkadaşımın feryatlarıydı. HASTAHANE,  PASTAHANE de onun anlatımıyla beni etkiledi.

     Kendisi uzun yıllardır ilçemiz Kestel’de oto lastik tamir bakım işi yaparak ekmeğini kazanan biri. İlçemizin saygın esnaflarından, halk ağzı bol, konuşan, derdini anlatan, çözüm arayan, sözünü esirgemeyen bir arkadaşımız. Muhatabına dolaştırmadan düz konuşan, samimi bir insan, değerli bir Esnaf. Mahdumu da yanında beraber çalışıyorlar. İki aile geçimi sağlıyor yani.

        Arabamın lastiğini yenilemek için uğradım. Mahdumu benim derdimi çözerken bizim sohbet koyulaştı. Lastikçi abi iyi bir gözlemcidir. Antenlerini daima açık tutar. Analizleri benim için kıymetlidir.  Bir bilene sormak gerek dedim ve sordum.  İlçede En çok konuşulan nedir? Hemşehrilerin gündeminde ne var? ne yok? Derin bir iç çekmeyle “Yolboyu Hastane, dağda sanayide Pastane” dedi. Ben önce kavrayamadım, şaşkınlığımı fark etti ve sohbeti açtı.

     Ve Halk: Hadi trafik ve parklanma problemini, İstanbullu bir firmanın ufkuna bıraktın, bir türlü çözemiyorsun. Esnafa, Kestel’de yaşayanlara, iş yapanlara sorsaydın. Daha kolay çözerdin. Döneminde iki yıl geçti. Hala Kent meydanı yeraltı otopark projesini başlatamadın. Büyük şehir eliyle yapılan Bursa caddesindeki katlı otopark ve Pazaryeri’nin hala bitiremediniz. Zaten keşmekeş daha fazla artacak içinden çıkalamaz hale gelecek. Çünkü paranız kalmadı. Çünkü geçen dönemlerden beri birikerek gelen bir problemdi göremedin, gününün ferasetsiz yönetiminde Meclis üyesi ve BŞB imar komisyonu başkanı olarak sende vardın. Ayda bir kullanılan, hem de otoparkı olmayan, ikinci bir Kültür Merkezi, inşa edilmesine itiraz edemedin. Bari YOLBOYU HASTAHANE’nin yapımını doğru yere kondurmaya çalışsaydın diyerek, Belediye başkanına fatura çıkarıyor dedi.

     Kimse hastane yapılmasına karşı değil, YOLBOYU HASTANE’nin yerine itiraz ediliyor deyince bende… 2004-2009 döneminde yapılan planlama ile Hastahane alanı olarak belediye eski başkanımız M.Ali Dersimli’nin 8000 metrekare yerini Belediyemize sağlık alanı olarak şartlı terk ettiğini biliyorum, oraya yapılmalıydı, hem de hemen bitişiği Ak güvercinlik parkıydı diyere,k hatalı yer seçimi olduğuna inancımı yineledim.

     Esasen Kestel’in kaçırdığı fevkalade fırsat ise değerli okuyucular, bence Bölge şehir Hastahanesidir. Zamanın sağlık bakanı Prof dr. Recep Akdağ, ki kendisi Erzurum-İspirlidir. O zaman hem belediye başkanımız, hem de Ak Parti ilçe başkanlarımız İspirli hemşehrileri, belki de yakın köylüsü idiler. Yıl 2007 veya 2008 de, Hastane yeri görmeye ve olabilir demeye Helikopter ile ilimiz Bursa’ya gelmişti. Becerip, başarıp kendisine çok uygun olan  Ak güvercinlik, Esentepe TOKİ’nin doğu, Teknik üniversiteye taraf yamaçlarını veya Çataltepe-Besob arazisini gösteremedik, anlatamadık, ikna edemedik.

     Ama, YOLBOYU HASTANE yapımı için Kestel ilçemizin en kıymetli bir alanını Sağlık bakanlığına devrettik. Sanayinin ortasına, HRS – Hafif Raylı Sistem’in sarstığı, salladığı bir alana hastane yaptık. Arkasına Otel, yanına da PASTANE yapılmasına onay verdik.  Bari altında kapalı otoparkı olsaydı. Kalabalığı ve araç trafiğini orada da yoğunlaştırdık, arttırdık.

      Artık oluşan bu durumdan dolayı Bursa caddesinin genişletilebilmesi de mümkün değildir. Dolayı ise, gelişen ve genişleyen Kestel’in girişi de, çıkışı da sorun olmaya devam edecektir. Alternatif çözüm önerileriniz olursa keyifle dinlemeye, anlamaya ve yazarak kamuoyu ile paylaşmaya hazırım.        

     Yeter ki, ilçe halkımızın hayatı rahatlasın, kolaylaşsın. Herkes daha iyisine, daha güzeline layıktır. Onbeş yıl öncesini, Yirmi yıl sonrasını düşünerek karar verelim. Not verelim. Tercihte bulunalım. İyi olan, Demokrat olan, Gelecekte Devası ile Saadetli bir gün İçin mutlaka Halkla beraber, Halk için gelecektir sanıyorum.

      Ramazan bayramınızı tebrik ederim.

      M.M.M ye(Maske,Mesafe,Musluk) dikkat. Lütfen.

      Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın. Huzurlu olun.

Share
159 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ekonomi kurmayları Bursa’da

  14 Haziran 2021 Yazarlar

        Esasen ben yazılarımda, genel bilgi ve ulusal ilgi konularından ziyade yerel ölçekte yazmak istiyorum. Gerçi yinede yerel kabul edilebilir bir konu. Özne Bursa idi.  Bursa’nın muhalefet gözünden bakılan ekonomik değerlendirilmesi ve çözüm önerileri anlatıldı.       Geçen hafta benim için özeldi. 4 ve 5 Haziran için önceden bilgilenmiştim, haberim vardı. Doğrudan Konularına hakim, uzmanlıkları bilinen iki akademisyen Prof. Dr. Hoca ve iki kıymetli Bürokrattan oluşan bir ekip olduğu...
 • Kurtuluş hak düzende

  14 Haziran 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım. Kestel YÖRE’nin bundan önceki sayısında, köşe yazarımız Mustafa Ülker, kardeşim yazdığı makalede güzel bir değerlendirme yazısı yazmış.      Tespitlerinin hepsine katılıyorum.      Zira, hepsi çok doğru sözlerdir.      Fakat eksik bırakmış, “niye eksik bırakmış” sorusuna gelince; sayın Mustafa Ülker, var olan gerçeklerin doğru bir analizini yapmış, iyi niyetli bir şekilde bu durumla ilgili fikirlerini dile getirmiş, Türkiye’de dik d...
 • ŞİKE KUMPASI VE FETÖ

  14 Haziran 2021 Yazarlar

              FETÖ illeti devleti devlet yapan tüm ayakları kanser haline getirmişti. Bunlardan en önemlisi kuşkusuz yargıdır. Tüm ihanetlerini ve operasyonlarını yargı üzerinden gerçekleştirdiler. Son on yıla damga vuran, halkı kendi içinde ayrıştıran o dönem iktidarın da sonsuz destek verdiği bu örgüt birçok kirli operasyona imza attı. Balyoz, Ergenekon gibi kumpaslar güncelliğini yitirse de zaman zaman dönüp bu operasyonları hatırlamakta fayda var. Yargının silah olarak kullanılmasını, ba...
 • NE oluyor NELER oluyor

  31 Mayıs 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar;       Kafamız öyle karıştırıldı ki, rahatımız, huzurumuz darmadağın edildi. Kime inanacağız, kimi dinleyeceğiz bilemiyoruz.       İnancımız, umutlarımız yıkılıyor. Kendi mahallemizde şaşkın şaşkın dolanıyoruz.      Toplumsal bir travma yaşanıyor.        Hiç kimsenin yaşadığı hayattan memnun, mutlu olduğuna inanmıyorum. Bu belki varlıklı, zengin...