logo

17 Mayıs 2021

YOLBOYU HASTANE PASTANE


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kadirşinas Dostlar;

     Başlığa bakınca meraklandınız biliyorum. Ama, içinde bulunduğumuz bu süreçte esnaflarımız gerçekten zorda. Pandemi kısıtlamarı ve hükümetimizin destekleyemediği, yardımcı olmadığı esnaf burnundan soluyor. Kira, SGK, Vergi, Eneji, Su faturası, vs vs borç batağından çıkabilmesi zaman alacak. Tabii ayakta kalabilmeyi başarabilecek esnaf kalırsa. Bunlar benim sözlerim değil, bir esnaf arkadaşımın feryatlarıydı. HASTAHANE,  PASTAHANE de onun anlatımıyla beni etkiledi.

     Kendisi uzun yıllardır ilçemiz Kestel’de oto lastik tamir bakım işi yaparak ekmeğini kazanan biri. İlçemizin saygın esnaflarından, halk ağzı bol, konuşan, derdini anlatan, çözüm arayan, sözünü esirgemeyen bir arkadaşımız. Muhatabına dolaştırmadan düz konuşan, samimi bir insan, değerli bir Esnaf. Mahdumu da yanında beraber çalışıyorlar. İki aile geçimi sağlıyor yani.

        Arabamın lastiğini yenilemek için uğradım. Mahdumu benim derdimi çözerken bizim sohbet koyulaştı. Lastikçi abi iyi bir gözlemcidir. Antenlerini daima açık tutar. Analizleri benim için kıymetlidir.  Bir bilene sormak gerek dedim ve sordum.  İlçede En çok konuşulan nedir? Hemşehrilerin gündeminde ne var? ne yok? Derin bir iç çekmeyle “Yolboyu Hastane, dağda sanayide Pastane” dedi. Ben önce kavrayamadım, şaşkınlığımı fark etti ve sohbeti açtı.

     Ve Halk: Hadi trafik ve parklanma problemini, İstanbullu bir firmanın ufkuna bıraktın, bir türlü çözemiyorsun. Esnafa, Kestel’de yaşayanlara, iş yapanlara sorsaydın. Daha kolay çözerdin. Döneminde iki yıl geçti. Hala Kent meydanı yeraltı otopark projesini başlatamadın. Büyük şehir eliyle yapılan Bursa caddesindeki katlı otopark ve Pazaryeri’nin hala bitiremediniz. Zaten keşmekeş daha fazla artacak içinden çıkalamaz hale gelecek. Çünkü paranız kalmadı. Çünkü geçen dönemlerden beri birikerek gelen bir problemdi göremedin, gününün ferasetsiz yönetiminde Meclis üyesi ve BŞB imar komisyonu başkanı olarak sende vardın. Ayda bir kullanılan, hem de otoparkı olmayan, ikinci bir Kültür Merkezi, inşa edilmesine itiraz edemedin. Bari YOLBOYU HASTAHANE’nin yapımını doğru yere kondurmaya çalışsaydın diyerek, Belediye başkanına fatura çıkarıyor dedi.

     Kimse hastane yapılmasına karşı değil, YOLBOYU HASTANE’nin yerine itiraz ediliyor deyince bende… 2004-2009 döneminde yapılan planlama ile Hastahane alanı olarak belediye eski başkanımız M.Ali Dersimli’nin 8000 metrekare yerini Belediyemize sağlık alanı olarak şartlı terk ettiğini biliyorum, oraya yapılmalıydı, hem de hemen bitişiği Ak güvercinlik parkıydı diyere,k hatalı yer seçimi olduğuna inancımı yineledim.

     Esasen Kestel’in kaçırdığı fevkalade fırsat ise değerli okuyucular, bence Bölge şehir Hastahanesidir. Zamanın sağlık bakanı Prof dr. Recep Akdağ, ki kendisi Erzurum-İspirlidir. O zaman hem belediye başkanımız, hem de Ak Parti ilçe başkanlarımız İspirli hemşehrileri, belki de yakın köylüsü idiler. Yıl 2007 veya 2008 de, Hastane yeri görmeye ve olabilir demeye Helikopter ile ilimiz Bursa’ya gelmişti. Becerip, başarıp kendisine çok uygun olan  Ak güvercinlik, Esentepe TOKİ’nin doğu, Teknik üniversiteye taraf yamaçlarını veya Çataltepe-Besob arazisini gösteremedik, anlatamadık, ikna edemedik.

     Ama, YOLBOYU HASTANE yapımı için Kestel ilçemizin en kıymetli bir alanını Sağlık bakanlığına devrettik. Sanayinin ortasına, HRS – Hafif Raylı Sistem’in sarstığı, salladığı bir alana hastane yaptık. Arkasına Otel, yanına da PASTANE yapılmasına onay verdik.  Bari altında kapalı otoparkı olsaydı. Kalabalığı ve araç trafiğini orada da yoğunlaştırdık, arttırdık.

      Artık oluşan bu durumdan dolayı Bursa caddesinin genişletilebilmesi de mümkün değildir. Dolayı ise, gelişen ve genişleyen Kestel’in girişi de, çıkışı da sorun olmaya devam edecektir. Alternatif çözüm önerileriniz olursa keyifle dinlemeye, anlamaya ve yazarak kamuoyu ile paylaşmaya hazırım.        

     Yeter ki, ilçe halkımızın hayatı rahatlasın, kolaylaşsın. Herkes daha iyisine, daha güzeline layıktır. Onbeş yıl öncesini, Yirmi yıl sonrasını düşünerek karar verelim. Not verelim. Tercihte bulunalım. İyi olan, Demokrat olan, Gelecekte Devası ile Saadetli bir gün İçin mutlaka Halkla beraber, Halk için gelecektir sanıyorum.

      Ramazan bayramınızı tebrik ederim.

      M.M.M ye(Maske,Mesafe,Musluk) dikkat. Lütfen.

      Gününüz keyifli bereketli olsun.

      Sağlıcakla kalın. Huzurlu olun.

Share
186 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+5 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...
 • Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi

  14 Eylül 2021 Yazarlar

       Hikaye şöyle başlıyor:      "Bayburt halkı Senfoni Orkestrası'nı dinlemek için konser salonunu doldurur. Konser sonunda, bir gazetecinin "Konseri nasıl buldunuz?" sorusuna bir seyirci, "Bayburt Bayburt olalı böyle zulüm görmedi" cevabını verir."      Bende şöyle değiştireyim;      Kestel, Kestel olalı böyle zulüm görmedi.      Ana caddelerin büyütülmesi, kaldırımların genişletilmesi, sağlam parke taşlarının sökülmesi, yeniden y...