logo

25 Kasım 2019

Yolunuz yanlış, Yönünüz yanlış…


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım, Allah’ın ilmine göre evrendeki bütün varlıkların sahibi ve hakimi Allah’tır. Ondan başka hiç kimsenin sahip olma, hükmetme yetkisi yoktur. Onun yarattıklarına sahip olmaya ve hükmetmeye yeltenmek ya tahutlaşmadır, veyahur müşrikleşmedir. Bu anlamda, kişi eğer Allah’ın yarattıklarının sahibi benim, ben hükmedeceğim diyorsa, davranışı da bu yöndeyse o kişi tahutlaşmıştır. Şayet aynı fiili Allah adına yapma çabasındaysa veya yapıyorsa müşriktir. Zira, hiç kimse onun yarattıklarına hükmedemez, sahip olmaz. Egemen olma ve sahip olma kayıtsız şartsız Allah’ındır.

     Bu ilke iman etmenin olmazsa olmazıdır. Bu ilkeyi ihlal eden bir davranış sergiliyor isek, gayri dinden imandan söz etmenin anlamı kalmamıştır.

     Şimdi kendimizi söz konusu ilkeye göre kıyaslayalım.

     Biz, Mümin miyiz, değil miyiz.

     Ona göre kendi konumuzu kendimiz belirleyelim.

     Yukarıdaki saptamaya sanırım kimse itiraz etmez.

     Şimdi; Devleti bu ilkeye göre değerlendirelim; Devlet, kuran ilminde yok. İnsanların icadı, ateist bir yapılanmadır. Devlet aygıtı kişilerin egemenliğine hizmet ediyorsa, batıldır, sapık bir organizasyondur.

     Şayet, topluma hizmet eden bir araç ise, hakka uygundur. Anlayacağınız, yaradanın ilminde olmayan bizim kendi icadımız olan kurum ve kuruluşların hakka uygunlukla ölçeriz. Uygunsa doğrudur, değilse yanlıştır. Bu bağlamda, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, şimdiki haliyle, İslamın eşitlik, adalet, barış hukukuna zıt noktadadır. Sömürü ve zulme hizmet eden sapık bir örgütlenmedir. Türkiye halkının sorunlarını çözemez. Çünkü, devlet sömürenlerin ve ezenlerin hizmetindedir. Dolayısı ile, bu devletten halka, vatana, hakka hizmet beklemek anlamsızdır.

     Kurdun kuzuyu yemekten başka bir amacı olamaz.

     Olaylara doğru bir bakış açısıyla bakmalıyız ki, doğa ve bütün insanlık için hayırlı bir icraat yapalım. Sapık yolda olduğumuz sürece, çaresiz kalmaya mahkumuz. Yönümüzü doğrulttuğumuz vakit, derdimize çare buluruz.

     Bu noktada ben diyorum ki; Yolunuz yanlış, Yönünüz yanlış…Onun için washington’a, Moskova’ya koşturup gidip gelmek Trump’la, Putin’le durmadan görüşmek boşunadır, nafiledir. Hiçbir meselemizi çözmeye faydası olmaz ve olmayacaktır. Sorunların tek çözüm yolu; eşitlik, adalet ve barışı sağlamaktır. Tek doğru yol bu hedeflere yönelmektir. Gerisi hava ile civa.

Share
934 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...