logo

01 Eylül 2021

YÜRÜYEREKMİ GELİYORLAR !!!


Osman Fahri Ünal
osmanfahri@kestelyore.com

     Afganistan, Kabil ile İstanbul’un arasındaki mesafe yaklaşık 3500 km. uçakla 4,5 saat sürüyor, Avrupa’yı bilenler için söyleyelim. Hemen hemen Hollanda bize ayni mesafede. Bir insan göçü başladı ülkemize. Afganistan’dan sınırlar kevgir gibi yol geçen hanı yüzlercesi Antalya, Konya altında  sahil turu atar gibi elini kolunu sallayarak giriş yapıyor, ülkemize. Sadece İran sınırı değil, Irak ve Suriye sınırında da bir fark yok hepsi ayni durumda. Nereden çıktı bu Afgan’lar sorusuna gelelim, zaten vardılar ama sayıları oldukça azdı bu dönemde gelecek olanların sayısı bir milyonun üzerinde olacak bu net bir rakam.

     Dünya’nın ve bizimde Adnan Menderes’ten beri başımıza bela olmuş olan ABD denen bir ülke var, hani Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının kahrolsun deyip İstanbul’da denize döktüğü, sn. Bahçeli’nin yeni yeni bunu fark edebildiği, K. Irakta askerlerimizin başına çuval geçiren, PKK denen katillere silah ve mühimmat takviyesi yapıp, askerlerimizi ve vatandaşlarımızı öldürten, çıkarları için binlerce insanı öldürebilen, bizim gibi bir çok geri kalmış ülkelerde savaş çıkarıp yeni ürettiği silahları deneyen bir katil ABD var ya, işte bunlar 20 yıldır Afganistan’da sözde dini terör örgütü Taliban’a karşı savaştılar, ama sonları aynen Vietnam’daki gibi oldu, baş edemediler ve Afganistan’ı terk etme kararı aldılar.

     İyide 20 yıl Taliban’a karşı savaşırken binlerce Afganlıyı savaşçı, ajan, tercüman gibi satın alıp kullandılar, bunların sayısı 20 bin civarında geri döndüklerinde Taliban onları yaşatmaz bu kadar kişiyi  ABD ‘ye götürecekler anlaşmaları öyle, iş bunlarla bitmiyor orada bulundukları süre içinde kendi şirketlerinde petrol, doğalgaz, maden, inşaat, gıda gibi işlerde bir milyonun üzerinde Afganlı çalıştırdılar, bunlar düzenli olarak maaşlarını aldılar tabi’ki hepsi erkek o ülkede kadınların çalışması yasak. Şimdi neden sadece erkeklerin ülkemize geldiğini anladınız mı yanlarında kadın, çocuk, yaşlı hatta kilolu kimse yok ve hepsi de eli silah tutabilecek yaşta, neymiş savaştan kaçıyorlarmış, geçin bu hikayeleri. Ellerinde bavul olan var mı yok, bir poşet bile yok insan yanına yedek bir iç çamaşırı alır bu kadar yolu yürüyeceksin hesapta, bu sıcakta en önemli şey su ellerinde bir pet şişe gören var mı yok.

     ABD, 20 bin işbirlikçiyi alacak ve vatandaş yapacak bunda sorun yok ama vize kolaylığı sözü verilip sonra yan çizilen ve açıkta kalan bu bir milyon kişi ne olacak, mesele burada tabi ki çok basit. ABD bunları ülkesine alacak kadar aptal değil Kabil’de ABD elçiği önüne yığılan Afganlara ne diyor biliyor musunuz; İran üzerinden Türkiye’ye geçin bu işi de organize ediyor, Tahran ile el sıkıştıkları kesin, yoksa İran bu geçişe izin vermez tabi hükümetimizde bizim bunlardan haberimiz yok diyemez. Kesinlikle her şey bilgileri dahilinde bu insanlar bir ceket alıp gelebiliyorsa şunu iyi biliyorlar, sınırı geçtikleri gibi kendilerini bazı imkanlar hazır bekliyor, şunu da iyi bilin asla yürüyerek falan gelmiyorlar.

     Ülke mülteci işgali altında, bütün dünya seyirci kalıyor bu akına, para verelim sizde dursunlar muhabbeti var sonuçları ileri yıllarda çok acı olacak buda belli, eşimizi, bacılarımızı, çocuklarımızı ne rezillikler bekliyor bizler bunu şimdiden görebiliyoruz durum böyle iken bakın asrın lideri AKP Genel Başkanı Erdoğan, ne diyor, “zayıf ülke olmadığımız için mültecileri alıyoruz, almaya da devam edeceğiz” şaka gibi.

     Sn. Erdoğan, birde bu konuda “abartılıyor” demişti, sonra kabullenmek zorunda kaldı birde öyle bir şey söyledi ki akıl alacak gibi değil ülkemize 300 bin Afgan geldi bunların 180 bini kayıtlı, 120 bini kayıtsız peki adama sorarlar, madem kayıtsız sayısının ne kadar olduğunu nereden biliyorsunuz.

     Sn. Erdoğan sizin, ailenizin ve yakınlarınızın yüzlerce koruması var, yani sizler bunu hissetmeyeceksiniz ama sokaktaki bizler bire bir neler yaşayacağımızı iyi biliyoruz’ da size anlatamıyoruz.

     BUNLAR İNSAN OLAMAZ

     Dostlar, Kızılay’ı biliyorsunuz her yaşanan felaketten sonra iban numarası verip vatandaşlardan yardım dilenen bir kurum, bu kurumun başında da Kerem Kınık isminde bir kişi var geçenlerde ne maaş aldığı konusunda sıkıştırılınca, bu kurumdan maaş almadığını açıklamıştı. Gerçekten maaş almadıkları doğru. Ama, biraz insani vasıfları olsa şunu söyleyebilirdi “evet biz kurumdan maaş almıyoruz, ama huzur hakkı alıyoruz” derdi demeliydi. Kızılay’ın 9 adet şirketi var 6 yönetici ve başkan olan bu kişilere  bu şirketlerden huzur hakkı olarak son iki yılda 2,5 milyon tl. Ödendiği belgeleriyle ortaya çıktı.

Bence oldukça huzurlu bir para, soyguna devam, hani Müslümanlığı kimseye bırakmıyorsunuz ya, ahiret ve sorgulama olduğuna inancınızda tam sizleri oraya havale ediyoruz, haram zıkkım olsun o kadar.

     ADİL BİR KARAR DEĞİL

     28 Şubat davası ile ilgili 14 emekli komutanın tutuklanması ve müebbet hapse mahkum edilmesi, adil olmayan bir yargılamanın sonucudur. Bunu herkes biliyor hepimizin yüreklerini yaralamıştır, zamanında onları yargılayan hakimlerin şu an feto nedeniyle nerede oldukları belli, buna rağmen böyle bir karar akıl alacak gibi değil.

     SANATA BİR PRANGA DAHA

     Genco Erkal, ömrünü tiyatroya adamış müthiş bir sanatçı, sürekli siyasileri ve siyaseti eleştiren oyunlarda rol almış, yazmış, sahneye koymuş tarzı bu, sosyal medyada her zaman olmuş ama o efendi kişiliği ile asla kimseye hakaret etmemiş, güzel bir insan, beş yıl önce paylaştığı tekrar söylüyorum hiç hakaret içermeyen paylaşımları nedeniyle Metin Akpınar ve Müjdat Gezen gibi adliye koridorlarında bu yaşta çile çekiyor yazıklar olsun. Şunu anlayamadılar eleştirmek için sanatçı olmak gerekmiyor demokrasi ile yönetilen ülkelerde her vatandaş hakaret içermediği sürece eleştirebilir, ama unutmayın demokrasi ile yönetilen ülkelerde.

     Sevgili Behçet Orhan’dan sonra, Kestel Çilek spora ve Bursa sporumuza hizmet etmiş bir değerli abimizi daha kaybettik, Kestel eski  belediye Başkanı Cavit Özcan’ın oğlu Nazmi Özcan ailelerine sabırlar diliyorum, nurlar içinde yatın, mekanınız cennet olsun, sevgi ve saygıyla.

Kalın sağlıcakla

Osman Fahri Ünal

Share
111 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...