logo

22 Kasım 2019

ZAMAN PERSPEKTİFİ


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Dünya dört boyutludur. En, boy, derinlik, zaman boyutları var.

     Doğadaki en, boy, derinlik boyutunu, iki boyutlu resim kağıdı üzerinde göstermeye perspektif denir. Derinlik, perspektif ile gösterilir. Yakın alan büyük, uzak alan küçük gözükür.

     Yaşama, zamanı unutmadan bakmak gerekir. Yaşama, zaman perspektifini hesaba katarak bakmak, gündelik olanın tıkadığı kanalların açılması olanağını verir.

     Şimdiki zaman ile tarihin karşılaşması, zaman perspektifinden bakmaktır.

     Sayısız uygarlıklara, inançlara zaman perspektifi ile bakmak gerekir. Tarihe, kültüre zaman perspektifinden bakmak gerekir.

     Üç tane iki şıklı zaman perspektifi var. Geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zamandır.

     Geçmişin olumlu, başarılı anıları ile yaşayanlar. Geçmişin olumsuz, başarısız anıları ile yaşayanlar.

     Şimdiki zamanda zevk, tat almak için yaşayanlar. Şimdiki zamanda kaderine razı yaşayanlar.

     Gelecek zamanda yapacakları için plan yapanlar, hayal kuranlar. Gelecek zamanda içinde bulunduğu günü yaşamak isteyenler.

     İnsan tarihinin şimdiki zaman içine sızmasını hem fiziksel hem de ruhsal olarak algılamak için zaman perspektifi ile bakmak gerekir.

     Zamanın perspektifinden bakmak, hoşgörü özelliği taşır. Zamanın perspektifinden bakmak, inançla, cesaretle hayal kurmayı sağlar. Zaman perspektifi ile dünyayı anlamaya çalışırız.

     Zaman perspektifi, dünyaya bakış açısı anlamında da kullanılıyor.

     Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir.

     Her bilgi türü dünyaya bir bakış açısıdır. Bakış açısı ile dünyayı anlamaya çalışırız.

     Hem zaman perspektifi hem bilgi türleri ile dünyaya bakış açısı, hayatımızı etkiler.

     Fetva, dini bilgi ile değerlendirme, yorum yapmaktır. Dini bilgideki ibadet kuralları için fetva vermek gerekir. Her konuda fetva vermek, hem zaman perspektifi hem her bilgi türü bakış açısı ile dünyaya bakmayı sınırlandırır.

     Hem zaman perspektifi hem bilgi türü ile dünyaya bakış açısının serbest olması gerekir.

ZITLIK, ÇATIŞMA

İyi-kötü, faydalı-zararlı, doğru-yanlış zıtlık, çatışma belirten ikiye ayırmadır.

Dinde sevap-günah ikiye ayrımı var. Zıtlık, çatışma belirtir.

Övmek-kötülemek de ikiye ayrımdır. Zıtlık, çatışma var.

İngiliz ve Amerikan toplumu, pragmatizm kuralı ile zıtlıktan, çatışmadan uzak duruyor.

Pragmatizme göre, pratiğe dönüşen teori faydalıdır. Pratiğe dönüşmeyen teori faydasızdır.

Eğitimin ameli olması, yaparak öğrenmek, teorinin pratiğe dönüşmesidir.

Pragmatizme göre hareket etmek gerekir. Zıtlıktan, çatışmadan uzak yaşarız.

Share
1418 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+1 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • İLETİŞİM DURUMU

  19 Nisan 2021 Yazarlar

  Bütün kavramına göre, bütünün parçaları eşit olur. Tanrı bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Kullar ve bireyler eşit olur. Bütün kavramına göre, iletişim kurulur. Bütün kavramı, soyutlama olur. Kullar bir bütün olur. Bütünün adına Allah denir. Bireyler bir bütün olur. Bütünün adına toplum denir. Kadın ve erkek bir bütün olur. Bütünün adına insan denir. Tez-antitez bir bütün olur. Bütünün adına sentez denir. Domates, biber, patlıcan bir bütün olur. Bütünün adına sebze denir. Elma, armut, kayısı bir bütün olur. Bütünün adın...
 • MONTRÖ

  14 Nisan 2021 Yazarlar

               Askerlik yapanlar bilir. Askerlerin bir istek ya da talep dile getirirken toplu hareket etmeleri kesinlikle yasaktır. Hele birden fazla kişinin imzaladığı bir belgeyi amirine sunmak toplu işlenen bir suçtur ve Askeri Ceza Kanunu’na göre ağır suç teşkil eder.             Emekli amirallerin bildirisini görünce aklıma bu geldi. Hangi akla hizmet, gece yarısı adeta bir muhtıra gibi açıklama yapma gereği hissettiler. He...
 • GENÇLİK ve HEMDE GÖNÜLLÜ

  13 Nisan 2021 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas Dostlar ;       O kadar çok konu başlığı var ki, önceliklendiremiyorum. Bazı konuları ise seri olarak yazmak gerekiyor. Örneğin Mahallelerimiz-Köylerimiz veya Fırsat ve Feraset başlıklarının devamları var. İnşallah yazacağım. Hakeza Trafik ve Parklanmayı haftasına devamını yazacağım demiştim. Yazamadım.  Yazmam gereken BESOB-Çataltepe Büyük sanayi sitesi (!!!) aylardır yazamadığım bir konu. Gündemden düşmeyecek bir konu. Umutlar yok edildi. ...
 • Otoparktı Fitnes Salonu oluyor..! AKP’de Kazan kaynamaya başladı

  11 Nisan 2021 Yazarlar

       İlçemizin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz Trafik gelmekte.      Trafik sorununu ve parklanmayı önlemek için yapılan, Kestel katlı otoparkın üst katında bu aralar ummalı bir çalışma yapılmakta.      Acaba, buraya ne yapılıyor diye araştırdığımızda; Böyle bir saçmalığın ancak Kestel’de bu yönetimce yapılacağı kanaatine biz de vardık.      Katlı otoparkın en üstüne fitnes spor salonu yapılıyormuş.     Oysa ki, çürümeye terk edilm...