logo

22 Kasım 2019

ZAMAN PERSPEKTİFİ


İbrahim Sanalp
ibrahim@kestelyore.com

     Dünya dört boyutludur. En, boy, derinlik, zaman boyutları var.

     Doğadaki en, boy, derinlik boyutunu, iki boyutlu resim kağıdı üzerinde göstermeye perspektif denir. Derinlik, perspektif ile gösterilir. Yakın alan büyük, uzak alan küçük gözükür.

     Yaşama, zamanı unutmadan bakmak gerekir. Yaşama, zaman perspektifini hesaba katarak bakmak, gündelik olanın tıkadığı kanalların açılması olanağını verir.

     Şimdiki zaman ile tarihin karşılaşması, zaman perspektifinden bakmaktır.

     Sayısız uygarlıklara, inançlara zaman perspektifi ile bakmak gerekir. Tarihe, kültüre zaman perspektifinden bakmak gerekir.

     Üç tane iki şıklı zaman perspektifi var. Geçmiş zaman, şimdiki zaman, gelecek zamandır.

     Geçmişin olumlu, başarılı anıları ile yaşayanlar. Geçmişin olumsuz, başarısız anıları ile yaşayanlar.

     Şimdiki zamanda zevk, tat almak için yaşayanlar. Şimdiki zamanda kaderine razı yaşayanlar.

     Gelecek zamanda yapacakları için plan yapanlar, hayal kuranlar. Gelecek zamanda içinde bulunduğu günü yaşamak isteyenler.

     İnsan tarihinin şimdiki zaman içine sızmasını hem fiziksel hem de ruhsal olarak algılamak için zaman perspektifi ile bakmak gerekir.

     Zamanın perspektifinden bakmak, hoşgörü özelliği taşır. Zamanın perspektifinden bakmak, inançla, cesaretle hayal kurmayı sağlar. Zaman perspektifi ile dünyayı anlamaya çalışırız.

     Zaman perspektifi, dünyaya bakış açısı anlamında da kullanılıyor.

     Bilgi felsefesinde altı bilgi türü var. Günlük bilgi, teknik bilgi, dini bilgi, sanat bilgisi, bilimsel bilgi, felsefe bilgisidir.

     Her bilgi türü dünyaya bir bakış açısıdır. Bakış açısı ile dünyayı anlamaya çalışırız.

     Hem zaman perspektifi hem bilgi türleri ile dünyaya bakış açısı, hayatımızı etkiler.

     Fetva, dini bilgi ile değerlendirme, yorum yapmaktır. Dini bilgideki ibadet kuralları için fetva vermek gerekir. Her konuda fetva vermek, hem zaman perspektifi hem her bilgi türü bakış açısı ile dünyaya bakmayı sınırlandırır.

     Hem zaman perspektifi hem bilgi türü ile dünyaya bakış açısının serbest olması gerekir.

ZITLIK, ÇATIŞMA

İyi-kötü, faydalı-zararlı, doğru-yanlış zıtlık, çatışma belirten ikiye ayırmadır.

Dinde sevap-günah ikiye ayrımı var. Zıtlık, çatışma belirtir.

Övmek-kötülemek de ikiye ayrımdır. Zıtlık, çatışma var.

İngiliz ve Amerikan toplumu, pragmatizm kuralı ile zıtlıktan, çatışmadan uzak duruyor.

Pragmatizme göre, pratiğe dönüşen teori faydalıdır. Pratiğe dönüşmeyen teori faydasızdır.

Eğitimin ameli olması, yaparak öğrenmek, teorinin pratiğe dönüşmesidir.

Pragmatizme göre hareket etmek gerekir. Zıtlıktan, çatışmadan uzak yaşarız.

Share
1394 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Çiftçinin Eyüp Kılıç’ı var

  21 Ocak 2021 Yazarlar

       Kestel’in her sorununa sahip çıkan bir Oda başkanı.      Kararlı ve dik duruşuyla, siyaset yapmaya çalışan oynaklara örnek olmayı da ihmal etmiyor.      Kendisini de eleştiriyor, çiftçiye yapılanları da.      Geçtiğimiz hafta, Gölcük köyünün barajında su kalmadığını ve buraya su basmanın toplamda maliyetinin 150 bin lira olduğunu duyunca çılgına dönen Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, “Bunların Allah’tan korkuları yok” diyerek, görev başındaki i...
 • MUTLU OLMAK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Üzgünüm, kırgınım kelimeleri yerine, davranışı belirterek, sitem etmek gerekir. Düşünce, kural, eylem bir bütündür. Düşünce, kural, davranış bir bütündür. İnanç kişiseldir. Hayatta inançların yeri vardır. Din, inançlardan biridir. Kurallara göre davranan kişiye, inanılır, güvenilir. Allah bütün, kul parça olur. Toplum bütün, birey parça olur. Toplumsal ilgi düşüncesi, toplumla ilgili ideal davranışları belirtir. Din kuralları, idealist özellik taşır. Toplumsal ilgi düşüncesi kuralları, idealist özellik taşır. Kul, Allah’a karşı sorumlu olur...
 • KİŞİSEL VERİLER VE GİZLİLİK

  18 Ocak 2021 Yazarlar

  Akıllı telefon ve kamera kullanımının artışı ile özel hayatın gizliliği ve kişisel veriler alanı hem büyük yara aldı hem de önemi arttı. İnsanların rızası olmadan görüntüleri, özel konuşmaları ve diğer kişisel bilgileri depolanmaya ve kullanılmaya başlandı. Hemen herkesin kullandığı whatsapp uygulamasının kişisel verilerin ve özel görüşmelerin tümünü kullanma iznini kullanıcılarından talep etmesi ile kullanıcıların büyük kısmı başka uygulamalara geçtiler. Whatsapp ın bu izni istemesi basit ticari kaygıların yanı sıra gerektiğinde istihbarî ...
 • GENÇLİK MECLİSİ ve DÜŞÜNCELERİM

  17 Ocak 2021 Yazarlar

      Değerli Okuyucular,     Kadirşinas  Dostlar;      Kanaatimce herkes istişare etmenin, bilgi paylaşımının önem ve değerini bilir. Şeffaflık, samimiyet ve tarafsızlık esaslı her Şura, her Meclis mükemmele yakın memnuniyet kaynağıdır. Katılımcı üyelerini motive eder. Çözüm bekleyen bir sürü konuda hedefi doğrultusunda üyeleri adına, ait olduğu grubun sesi soluğu olur. İlgili birimlere karşılıklı köprü olur.       Yazımızın konusu Kestel ilçemizde Gençlik...