logo

Ziraat Odası Başkanı KILIÇ “Herkes kendi görevini yapsın”

     Kestel Ziraat Odası Başkanı Eyüp Kılıç, düzenlediği yazılı basın toplantısıyla, Her kurban bayramında kendi vazifeleri ve görevleri olmamasına rağmen, kurban fiyatı belirlemeye çalışanlara veryansın etti.

     Eyüp Kılıç’ın basın açıklaması aynen şöyle:

     “Yaz kış hayvancılığın kahrını çeken, artan yem fiyatları, bakım giderleri karşısında ayakta kalmaya çalışan, ekmeğinin derdinde olan hayvan üreticilerimize destek beklerken, Kurban Bayramı nedeniyle, Diyanetin ve ulusal marketlerin başlattığı kurban bağışı, hisse duyuruları tüm emekleri yerle bir etmiştir.

   Soruyoruz, Fiyatı belirleyen mecralara..!

    Yem çuvalının 70 – 80 TL’den 165 TL, samanın kilosunun 600 TL’den 1000 TL’ye çıktığından haberleri var mı acaba?

     Tabii ki yoktur.

     Nereden olacak, bu konu onların bilgisi dışında. Bilgisi dışında olanlar değil mi zaten dengeleri bozan. Kurban zamanı bir bakıyoruz fabrikacısı, cemaatçisi, yurtçusu herkes akbaba gibi çiftçimizin malına uçuşuyor, kurban satıp kar elde etmek istiyor. Bırakın da, biz işimizi rahatlıkla yapalım da ekmeğimizi kazanalım.

     Bilgisi dışındaki olan işlerden uzak dursunlar da bu fiyatları bilenler belirlesin. Hiç olmazsa hakka hukuka girmeden, bir tarafa bağış yaparken diğer tarafı ezmeden. Biz bakkaldan sebze meyve almıyoruz ki, fiyatlar böyle belirlensin.

     Kurban kesiyoruz. Ama, bu standartlaştırma kurbanı kurban olmaktan çıkarıp, et olarak satın aldırıyor. Üreticilerimizin hassas bir dönemden geçtiği şu günlerde 2 kg süt, 1 kg yem alamazken, neyin hesabı bu anlamakta zorlanıyoruz.

     Kurbanın Allah’a yakınlaşmak için  bir vesile olduğunu Diyanet’e hatırlatıyor ve Diyanet İşlerini asli görevlerini yapmaya davet ediyoruz.”

Share
263 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?