logo

Ziraat Odasından Çanakkale’ye Çıkarma

Ankara Tandoğan meydanında düzenlenen 14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü, Türkiye’nin her yerinden gelen çiftçiler sayesinde davullu zurnalar eşliğinde kutlandı.
Sabah saat 06:00 da ilçemizden bir otobüs kaldıran Kestel Ziraat Odası başkanı Fevzi Fırtına bu mitingin önemine değinerek, otobüste yaptığı konuşmada şöyle dedi:
“Nasıl ki, 1 Mayıs Dünya Emekçi günü coşkuyla kutlanıyorsa, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler günü de aynı coşkuyla kutlanmalıdır. Hak ve alın terimizin karşılığını alacağımız yer meydanlardır. Bütün haklar ve kazanımlar meydanlarda alınmıştır. O bakımdan bu etkinlik bizler için çok önemlidir. Geçtiğimiz yıl 14 Mayıs’ta Kestel Meydanında Süt dağıtarak çiftçiler gününü kutlamıştık. Bu yıl da Ankara Tandoğan meydanında çiftçilerimizin sorunlarını dile getirmek için toplanıyoruz. Ben hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.
Çiftçiler, Türkiye’nin 81 ilinden 736 Ziraat odasının katılımıyla Ankara Tandoğan meydanında buluştular. Tandoğan meydanı adeta çiftçi meydanı gibi oldu. Sevcan Orhan konseri ile başlayan program yaklaşık 3 saat sürdü. Daha sonra Ziraat odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın katılımıyla devam etti. Şemsi Bayraktar, yaptığı konuşmalarda Dünyada modası geçmeyen tek şey Tarımdır, Otomobil olmadan yaşayabilirsiniz, ama gıdasız asla yaşayamazsınız gibi örnekler verdi. Türkiye’mizde çiftçiler her türlü zorluğa ve yüksek fiyatlara rağmen üretmeye devam ediyor. Çiftçinin üretmekle sorunu yok yeter ki, çiftçimize devlet destek versin. Destek olunursa dış ülkelerle yarışabiliriz destek olmayınca çiftçimizin yarışacak gücü ve imkanı yok bizim ülkemizde çiftçinin kıymeti bilinmiyor. Çiftçimiz 1 liraya sattığını tüketici 5 liraya yiyor gibi sözler söyledi.81 vilayetten gelen çiftçiler çeşitli pankartlar açtılar.
“Aracı değil üretici kazansın”, “Çiftçi ürettikce, Türkiye Güçlenir”, “Toprak boşta çiftçi borçta kalmasın”, “Mazot ve gübreye destek verin” gibi pankartlar açıldı.
Ziraat odaları Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sözlerini “Çiftçimize devletin en büyük yapacağı çiftçinin can damarı olan mazot ve gübreye destek vermesi gerekir. Devletimiz çiftçinin sorunlarıyla yeteri kadar ilgilenmiyor. Çiftçiye destek olunduğunda ithal eden ülke değil ihraç eden ülke konumuna geliriz” diyerek bitirdi.

Share
208 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?