logo

Ziraat Odasından Ziyaret

     Kestel Ziraat Odası başkanı Eyüp Kılıç ve Başkan yardımcısı İsmail Tan, gazetemizi ziyaret etti. Türkiye’de Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanan önemli gün olduğuna değinen Eyüp Kılıç, “Her ne kadar sansür kaldırılmış gibi gözükse de, aslında işin öyle olmadığını söyledi.

     Kestel Ziraat Odası olarak, göreve geldiklerinden beri çok önemli çalışmalara imza attıklarına değinen Kılıç, “Çiftçimizde ve üreticilerimizde farkındalık yarattık. Bu çalışmalarımızdan dolayı bazı kuruluşlar bizlere cephe alsalar da, biz Ziraat odası olarak her zaman üreticilerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Benim üreticim, Dünyanın en pahalı mazotunu ve gübresini kullanıyor. Üretmenin ne kadar zor olduğunu bilmeyenlere bu işler kolay gelir. Hakkımızı alana kadar, sesimizi duyurmaya devam edeceğiz” dedi.

     24 Temmuz basından sansürün kaldırılışından dolayı gazetemizi ziyarette bulunarak bu konuda duyarlılık gösteren, Eyüp Kılıç ve İsmail Tan’a teşekkür ediyoruz.

GAZETECİLER VE BASIN BAYRAMI NASIL KABUL EDİLDİ?

Osmanlı İmparatorluğu zamanında çıkan tüm gazeteler sansür memurlarının kontrol ve denetiminden geçtikten sonra yayınlanıyordu. Türk basınında sansürün ilk uygulandığı tarih ise 10 Mayıs 1876’dır. 24 Temmuz 1908 tarihinde İkinci Meşrutiyet yürürlüğe girdikten sonra bu uygulamaya son verilmesi günümüzde “sansürün kaldırılması” olarak adlandırılmaktadır. 10 Haziran 1946 yılında kurulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, bir basın günü oluşturmayı planlamıştır. Türkiye’de ilk gazetenin çıkış tarihine göre düzenlenmesi planlanan bu güne “Basın Bayramı” adı verilecektir. Ancak ilk gazete konusunda çeşitli görüşler bulunduğundan dolayı bir görüş birliği sağlanamamış, daha sonra Falih Rıfkı Atay tarafından bayramın her yıl 24 Temmuz tarihinde kutlanılması fikri ortaya atılmış ve kabul edilmiştir.

İlk gazetenin çıkışı konusundaki tartışmalarda ise bazı kişiler, Osmanlı İmparatorluğu sınırları dahilinde ilk Osmanlı Türk gazetesi olan Takvim-i Vekayi’nin yayınlandığı 1831 çıkış tarihini doğru olarak kabul etmişlerdir. Ancak Takvim-i Vekayi’nin resmi gazete olmasından dolayı ilk çıkan Türkçe gazete olmadığını savunanlarda bulunmaktadır. Bu öngörüyü savunanlar ise ilk Türkçe gazetenin 1861 yılında yayınlanmaya başlanan Tercüman-ı Hakikat olduğunu iddia ederler. Türkiye’de Basın Bayramı özellikle Türkiye Gazeteciler Cemiyeti önderliğinde Bâb-ı Âli ile kutlanmakla birlikte, her il ve bazı ilçelerde de Basın Bayramı ayrı ayrı kutlanmaktadır. Basın Bayramında pek çok siyaset adamı, rektörler ve bazı belediye başkanları tarafından bildiri yayınlanmaktadır. Bildirilerde Basın Bayramının önemine değinilerek, özellikle Türk basınındaki sansür ile ilgili konular bu bildirilerde yer almaktadır.

Share
458 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+2 = ?