logo

26 Eylül 2020

Zulüm ve Barbarlığın Bataklığı


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; İnsanlar, kendileri için bir düşüncenin doğru olup olmadığını test edip, ondan sonra karar verirler.

     Faydalı olduğu var sayılan bir fikir, ancak uygulamada faydalı mı değil mi öğrenilir. Daha doğrusu ileri sürülen savların ne kadar yararlı veya zararlı olduğunu pratikte ortaya çıkan sonuçlara göre tespit ederiz.

     Bu bağlamda, Allah’ın ilminin yolu olan islamla ilgili görüş bildirmem elzem oldu. Zira, bu mesele islam diye adlandırılan toplumlarda ciddi anlamda sorunlu bir meseledir. Benim açımdan mutlaka açıklanması zorunlu olan bir olgu var.

     Bizim iddiamız şöyle; insanların karşı karşıya bulunduğu çok derin maddî, manevi krizlerden kurtuluşunun islamla olacağını söylüyoruz. Çünkü, islam düzeni Allah’ın ilminin düzenidir, şahsen benim düşüncemde bu yöndedir. Fakat, bizim insanlara izah etmek zorunda olduğumuz çok önemli bir durum var. Madem ki, islam insanlığın krizden kurtulmasının tek çaresidir o vakit islam olduğu söyleyen toplumlar niye en zalim ve yoldan çıkmış toplardır.

     Yani sorunun kaynağı nedir.

     Tövbe haşa ya Allah’ın ilmi yanlış yada biz islamız diyen toplumlar islam değil. Gerçekten Allah’a iman edenler açısından onun ilminin doğruluğu konusunda hiç bir kuşkuları yoktur. Adaletli, eşitlikçi ,barışçıl düzenin ancak islamla mümkün olacağına inancım tamdır.

     Peki, Allah’a iman ettiklerini, islam olduğunu söyleyen ve fakat dünyanın en ilim islam dışı davranışı sergileyen toplumları nasıl islamla bağdaştırabiliriz.

    Gırtlağına kadar zulmün ve barbarlığın bataklığına gömülmüş olanları, islam kabul etmek imana islama küfürdür. Şöyle dünyaya bir bakın bakalım “biz islamız “diyen toplumlar kadar yoldan çıkmış zalim ve barbar toplum var mı..?

     Bu noktada söyleyeceğim son söz şudur; önce hak yol olan Doğru yola girin, sonra Allah’a ibadet edin “biz Allah’a iman etmiş müminleriz “deyin. Aksi takdirde Allah’ı, imanı ağzınıza almayın.

Share
286 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...