logo

BİZ BALKANLARA TÜRK GİTTİK, TÜRK DÖNDÜK! TARİH ÖĞRENİN! HADDİNİZİ BİLİN!

Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal’ın katıldığı bir televizyon programında “Balkan göçmenleri Türk değildir, Türkleşmiştir” sözlerine tepki geldi. Balkan Göçmenleri (Bal-Göç), Genel Başkanı Veli Öztürk, Uysal’ın sözlerini kınadıklarını ifade ederek, “Biz; Balkanlara git dediler, Türk gittik, gel dediler, Türk geldik” dedi.

Habertürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu 16 Eylül tarihindeki Teke Tek programında Ortadoğu Araştırmaları Merkezi (ORSAM) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Uysal’ın “Balkan göçmenleri Türk değildir, Türkleşmiştir” sözlerine Balkan Göçmenleri Genel Başkanı Veli Öztürk tepki gösterdi.

Bal-Göç Genel Başkanı Öztürk, yaptığı açıklamada, “Uysal’ın ‘Bu insanlar Türk diye gelmedi, sığınmak için geldi, işgalden kaçtılar, geldiklerinde dil bilmiyorlardı’ sözleri tarih bilgisinin ne kadar zayıf olduğunu göstermektedir” dedi.

TÜRK GİTTİK, TÜRK DÖNDÜK!

6 asır tüm Balkan Yarımadası Osmanlı Devleti sınırları içerisinde olduğunu ifade eden Öztürk, “1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı sonrası 2,5 milyondan fazla Türk Balkanlardan kovulmuştur. Biz; Balkanlara git dediler Türk gittik, gel dediler Türk döndük!” ifadelerini kullandı.

KANIMIZI, CANIMIZI VERDİK

Genel Başkan Öztürk, sözlerini şöyle tamamladı:

Türk isimlerimiz zorla değiştirilmeye çalışıldığı için, Türkçe eğitim kurumlarımız, Camilerimiz ve Kuran kurslarımız kapatıldığı için, Hacca gitmemiz ve sünnet olmamız engellendiği için, cenazelerimizin yıkanma usulü yasaklandığı için, Arapça ve Türkçe yazılı çeşme ve mezar taşlarımız paramparça edildiği için ve bütün bu uygulamalara direniş gösterdiğimiz için canımızı verdik, kanımızı verdik, hapis yattık, bin bir türlü işkence gördük ama başkaları gibi milletinden, milliyetinden, dininden, vatanından ve bayrağından asla taviz vermedik. Bizi başkalarıyla karıştırmayın, tarihi öğrenin! haddinizi bilin

Share
268 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+6 = ?