logo

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FAİZ VE BORÇ BATAĞINDA

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, başarısız kent yönetimi ve vizyonsuzluğu neredeyse tüm Türkiye’nin diline düşen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın hükümete yakın medya vasıtasıyla giriştiği imaj düzeltme çabasının bir işe yaramayacağını belirterek, “Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş kanal kanal gezip muhalefeti şikayet ediyor, içi boş başarı öyküleri anlatıyor. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi faiz bütçesine dönüştü, borç katrilyonları aştı ama Alinur Aktaş kişisel PR adına Bursalıların paralarını yandaş kanallara saçıp savuruyor. O kanallara para ödenmeden çıkılmadığını bilmeyen yok. Alinur Aktaş boşuna para ödemesin” dedi.

“BURSA BÜYÜKŞEHİR’DE PARA YÖNETİMİNDEN ANLAYAN KİMSE YOK MU?”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Karaca, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nde mali yönetimin başarısızlığının Sayıştay raporlarının incelenmesiyle ortaya çıktığının altını çizerek, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2015’ten buyana ödediği faiz giderlerini listeledi:

2015 yılı faiz gideri 71.488.968,73.-TL (71,5 Milyon lira)
2016 yılı faiz gideri 105.492.473,10.-TL (105 Milyon lira)
2017 yılı faiz gideri 177.162.303,20.-TL (177 Milyon lira)
2018 yılı faiz gideri 211.123.815,00.-TL (211 Milyon lira)
2019 yılı faiz gideri 321.021.040,91.-TL (321 Milyon lira)

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin son 5 yılda toplam 886 Milyon lira faiz ödediğinin altını çizen Karaca, “Bu rakam Belediyenin 2019 yılı geliri olan 2 Milyar 140 Milyon liranın yüzde 41’ini oluşturuyor. Bunun anlamı açık, AKP’li Bursa Büyükşehir Belediyesi halka değil, faize çalışıyor” dedi.

BBB BORÇ BATAĞINDA, AKTAŞ YANDAŞ KANALLARA PARA SAÇIYOR

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 sonunda 1.5 milyar lira kısa vadeli, 2.8 milyar lira da uzun vadeli borcu olduğunu, 2019’da ise kısa vadeli borç miktarının 1.7 milyar liraya, uzun vadeli yükümlülüklerin de 2.9 milyar liraya yükseldiğini belirten Karaca sözlerini şöyle sürdürdü:

“2019 yılı sonu itibarıyla BBB’nin borcu 334 milyon lira artarak neredyse 5 milyar liraya dayanmış durumda. BBB açısından durum hiç iyi değil. AKP hükümeti nasıl ki Türkiye’yi yönetemiyorsa, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Bursa Büyükşehir Belediyesi’ni yönetemiyor. Oradan oraya savruluyor. Dün söylediği bugün yalan oluyor. Bitti bitiyor dediği projelerin hepsi çürümeye terk edilmiş durumda. Kredi bulduk diyor hikaye, sözleşme imzaladık diyor hikaye, önümüzdeki ay başlayacak diyor hikaye. Ne söylese hikaye. Bursa için atabildiği hiçbir adım yok. Şu an Bursa’nın yürümekte olan bir projesi var mı? İş yapmıyor, yapamıyor, sadece yandaş kanallara çıkıp, önceden hazırlanmış sipariş sorulara cevap vererek, muhalefeti suçlayarak, algı yöntemleriyle sanki Bursa’yı yönetebiliyormuş gibi göstermeye çalışıyor.”

“SAYIŞTAY’A GÖRE, BELEDİYENİN MUHASEBE KAYITLARI DOĞRU DEĞİL”

Karaca, BBB’nin “102 Banka Hesabında” takip etmesi gereken para trafiğinin, vergi gelirleri ve otopark gelirlerinin toplandığı “111 Özel Kesim Tahvil, Senet Ve Bonoları” hesabında yapıldığının da Sayıştay raporlarında yer aldığını vurgulayarak, “Belediyeciliğin namusu sayılabilecek muhasebe kayıtları yanlış. Bunun daha ötesi var mı?” diye sordu. Karaca, BUSKİ’nin Bursa Büyükşehir Belediyesine gönderdiği yazı ile talep ettiği 79.5 milyon liralık yağmursuyu ve asfalt bedelinin de Bursa Büyükşehir Belediyesi muhasebe kayıtlarına işlenmemesinin de bir usülsüzlük olduğunu belirterek sözlerini şöyle tamamladı:

“Siz önce BBB’nin artan borç ve yüksek faiz yüküne karşı bir önlem alın, muhasebe kayıtlarındaki hataları düzeltin, kayıtlara girmeyen 79 milyon liranın hesabını verin. Belediye’nin borcunun neden arttığının halka izahını yapın. Göstermelik ödüller ve TV kanallarındaki paralı programlarla usulsüzlük, faiz yükü ve borçları örtmeye çalışmayın. Hesap ortada. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin yönetilemediği de ortada.”

Share
5779 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+7 = ?