logo

DİSK EMEKLİ SEN KESTEL KALE MAHALLE TEMSİLCİSİNİ SEÇTİ

     DİSK’e Bağlı Emekli Sen Kestel Temsilciliği, geçtiğimiz Salı akşamı Kestel Şoförler Odası toplantı salonunda bir araya geldi. Kale mahalle temsilci seçiminin yapıldığı toplantıya, Disk Emekli Sen Bursa Şube başkanı Sacit Çam, yürütme kurulu ile birlikte katıldı.

     Kale mahallesi temsilciliğine, İlhami Koçak seçildi. Daha sonrasında yapılan basın açıklaması aynen şöyle: “Bilindiği üzere Hükümet ile memur ve memur emeklileri adına masaya oturduğunu iddia eden Memur-Sen arasında 6,5 milyon memur ve memur emeklisini kapsayan toplu iş sözleşmesi geçtiğimiz ay imzalandı. 2022 yılının ilk yarısı için yüzde 5 artı enflasyon farkı; ikinci yarısı için ise yüzde 7 artı enflasyon farkına imza atan memur “sendikası” genel başkanı toplu iş sözleşmesinin “ciddi anlamda memnuniyet üreteceğini” söyledi.

     Bu memnuniyet ne yazık ki 6,5 milyon memur ve memur emeklisi ile ailelerini kapsamamaktadır. Bu memnuniyet; sarayın, halkın bütçesini sermayeye peşkeş çekenlerin, “sendika” ağalarının memnuniyetidir. Kendileri de gayet iyi bilmektedirler ki; asgari ücret ücretin yoksulluk sınırın kat kat altında olduğu bir ülkenin işçisi de memuru da emeklisi de öğrencisi de memnuniyetteden uzak açlıkla bir yaşam sürmektedir.

    Geçtiğimiz günlerde, Erdoğan, TÜRK-İŞ’e bağlı farklı sektörlerden işçilerle, Saray’da bir araya geldiğinde Milli gelirin Türk Lirası olarak yaklaşık 11 kat yükselirken, asgari ücretin 16 kata yakın artmasından, “aynı fevkalade yükselişin” emekli maaşlarında da görülebileceğinden; 27 kat artan emekli maaşlarından söz etti. “Bugüne kadar yaptığımız tüm toplu sözleşme görüşmelerinde, hep çalışanlarımızın gelirlerini ve refahlarını yükseltecek formüller üzerinde durduk.” Dedi.

     Hemen ardından Konfederasyonumuz DİSK, “İşçilerle buluşmada bu gerçekler anlatılmadı:” diyerek AKP’li yıllarda (2002-2021) kişi başına milli gelir 12,1 kat artarken, ortalama emekli aylığı 9,4 kat, ortalama memur maaşı 8,7 kat, ortalama memur emekli aylığı 7,1 kat, kamu işçisi ücreti 6,9 kat arttığını ortaya koydu.

    Bizler DİSK Emekli-Sen olarak Türkiye’de emeklilerin durumunu bir kez daha hatırlatma ihtiyacı hissediyoruz:

    Bugün ülkemizde her 10 kişiden 1’i emeklidir. Ne var ki nüfusun bunca büyük bir çoğunluğunu oluşturan emeklilerin neredeyse tamamı yoksulluk sınırın altında ücretlerle geçinmeye zorlanmaktadır.

    Bugün 1 milyon 650 bini aşkın Bağ-Kur emeklisinin en düşük aylığı 1.912 lira; 1 milyon 600 bine yakın memur emeklisinin en düşük aylığı 3.276 lira iken 6 milyona yakın işçi emeklisinden 2000 öncesi emekli olanların en düşük aylığı 2.624 liradır. 2000 sonrası emekli olan yurttaşlarımızın büyük bölümü bugün hala 1.500 liranın altında, sefalet ücreti almaktadır.

    Bugün dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı yani açlık sınırı 2.926 lira; gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaların toplam tutarı yani yoksulluk sınırı 9.533 lira iken en düşük emekli maaşının zamlı halinin dahi 1.500 liranın altında kalmasının tek bir açıklaması vardır: Emeklilerden, daha ellerine geçmeyen üç kuruşluk zamlarla, ölümü beklemeleri istenmektedir.

     Ancak bizler ne süslü gazete manşetlerine ne de Saray’dan atılan “fevkalade yükseliş” nidalarına kanıyoruz. Bizler, her günün sabahını yaşam mücadelesiyle akşam ederken, gerçeği çırılçıplak görüyoruz.

    Yarının aydınlık bilim insanları olacak çocuklarımızı, torunlarımızı üniversite okumaya dahi gönderemediğimiz; en temel ihtiyaçlardan kalemin fiyatının dahi son 5 yılda yaklaşık yüzde 150 arttığı bir ekonomik tabloda, bir kez daha söylüyoruz; işçinin, memurun, emeklinin, öğrencinin memnun olacak, memnuniyet duyacak hiçbir sebebi yoktur.

    Bir kez daha söylüyoruz: meşru olmayan ücret politikalarınızı kabul etmiyoruz! Bir kez daha söylüyoruz: sarı sendikalarınızı da, sarı sendikalarınızla oturduğunuz masaları da yok sayıyoruz!

Bir kez daha söylüyoruz: yoksulluk sınırının altında tek bir aile, tek bir işçi, tek bir emekli kalmayıncaya kadar mücadele edecek; toplu sözleşme masalarında tam temsilimiz sağlanıncaya kadar haykıracağız:

TOPLU SÖZLEŞMELİ SENDİKAL HAKKIMIZI İSTİYORUZ!

DEMOKRASİ VE SINIF MÜCADELESİNDEN EMEKLİ OLMAYACAĞIZ!

Share
395 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?