logo

TÜRKAN BEBEK DUALARLA ANILDI

Direnişin simgesi, 39 yıl önce Bulgaristan’da Türklere ve Müslümanlara uygulanan soykırım sürecini protesto etme esnasında, açılan kurşlunlarla hayatını kaybeden 20 aylık Türkan bebek ve tüm şehitler anısına Kirkovo’nun (Kızılağaç) Mogilyane (Kayaloba) köyünde dualarla anıldı.

HÖH’ün gelecek Genel Başkanı gözüyle bakılan Peevski, şöyle konuştu: “İyi günler dostlar! Sizlere böyle hitap ediyorum, çünkü sizleri öyle hissediyorum. Buraya geldiğimde ilk olarak minik Türkan’ın mezarına gittik. Onun kardeşi bana: “Yaşananların cezası olacak mı?” diye sorduğunda çok üzüldüm. Bugün itibariyle, yani 39 yıl sonra hâlâ yapacak çok işimiz var. Eğer totaliter rejimin zulmü henüz cezalandırılmadıysa, o zaman bu konu üzerinde çalışmalıyız- kötülük cezasız kalmamalıdır. Bu bağlamda, birinin ülkeyi tek başına yönetmesi ve 39 yıl önce yapılanın bir daha geri gelmesini engellemek için Bulgaristan’ın yeni anayasası için mücadele ettik. Ve HÖH, bunun bir daha asla yaşanmayacağının garantörü olacak.”dedi.

Yaptığı konuşması sık sık alkışlarla kesilen Peevski, “Totaliter rejimin kurbanlarının anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Gözlerinizdeki o acıyı görebiliyorum, o kaybolmamış. Bunun Bulgaristan’da bir daha yaşanmaması için mücadele edeceğiz. Sizler sayesinde demokrasi geldi ve size her zaman minnettar olacağız.”dedi.

Türkan Bebek anma gününe; CHP Kestel Belediye Başkan Aday Adayı Cevat Asa, HÖH Bursa Bölge Sorumlusu Taner Çavuş, CHP Genel Başkan Yardımcısı İlhan Üzgel, Bursa Milletvekili Hasan Öztürk ve ilk defa bu kadar yoğun bir kalabalık katıldı.

Tören esnasında duygu dolu anlar yaşayan CHP Belediye Başkan A.Adayı Cevat ise gazetemize yaptığı açıklamada, “Gerçekten çok büyük bir acı. Burada verilen mücadeleye saygı duymak lazım. İnsanlarımızın burada asimileştirilmesi kabul edilecek bir olay değil. Direnişin sembolü Türkan bebeğe ve direniş esnasında hayatlarını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah rahmet eylesin. İnşallah bir daha böyle acılar bir daha yaşanmaz” dedi.

Share
331 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?