logo

“Ben siyaset sahnesinde bir kere yer alırım”

röportaj kurtoğlu
CHP KEstel Belediye Başkan Aday Adayı Mustafa KURTOĞLU, bu hafta röportaj konuğumuz oldu. Bir sorduk, o içtenlikle cevapladı. Herkesin aklına takılanlar bu röportajda…
Mustafa Kurtoğlu kimdir, Kendinizi tanıtır mısınız..?
1960 tarihinde, 10 Kasım günü Kestel’de dünyaya gelmiş, Annesi Kestelli babası Bulgaristan göçmen türklerinden ve babamı 4 yaşında kaybettim. 2 ablam var.Öksüz bir şekilde zor çocukluk geçen bir dönemden sonra ilk ve ortaokulu Kestel’de okudum. Şimdiki belediye başkanı da benim okul arkadaşımdır. 1977-78 Bursa Ticaret Lisesinden okul ikincisi olarak mezun oldum. Okulda dereceye girenler direk hava harp okuluna alınıyordu. Benimde idealim pilot olmaktı. Annem bir oğlum var göndermem deyince bizde saygımız ve sevgimizden boyun eğdik. 1980 öncesi siyasi atmosferden dolayıda üniversite hayatına bir türlü giremedik. 1981 yılında evlendim ve üç kız çocuğum var ve 5 tane dünya tatlısı torunlarım var. 1978 yılında Aroma A.Ş. de kantarda göreve başladım. Genel Müdür Yardımcısı olarak emekli oldum ve hala yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktayım.
Siyasete girme fikri sizde ne zaman oluştu..?
Çevremdeki insanların baskısı ve bu işlerin sadece konuşmakla değil, taşın altına elimizi koymanın zamanının geldiği telkininde bulunmaları üzerine, ailemle ve yakın gördüğüm dostlarla konuyu paylaştım. CHP’nin tüzüğü, geleneği doğrultusunda aday adayı olmaya karar verdim. Siyasete yeni bir renk ve soluk katmak lazım. Bana; makam, koltuk lazım değil. Koltuk cumhurundur. Ekonomik gücüm ise namerde muhtaç olmayacak kadar var. Belediye başkanlığı adaylığım ve seçilmem söz konusu olursa, Belediye Başkanlığı maaşımın %50’sini öğrencilere burs vereceğim. Hatta bu projeyi ilerleyen dönemlerde bir vakıf haline getirmeyi de düşünüyorum.
Aday Adaylığı için il başkanı ile bir görüşmeniz oldu mu..?
İl başkanı ile adaylığım hakkında özel bir görüşmem olmadı. Sadece, Bursa Milletvekilimiz Aykan Erdemir ile ramazan ayında bir programda görüşüp, çay kahve içtik.
Ne gibi projelerle halkımızın karşısına çıkacaksınız, Neden Belediye Başkanlığına Adaylık..?
Ben; Kestel’de belediye başkanlığı yapmaya talip değilim. Ben çocuklarımıza gelecek rahat bir nefes alabilecek bir Kestel’i yaratmak için adayım. Kent meydanını temizlemeye adayım. Kazanmak hayırlıysa olsun, değilse olmasın. Ben tefekkür etmiş bir insanım. Sözde değil, özde müslüman bir insan olduğuma inanıyorum. Kestel meydanındaki saatine yerine, aynı büyüklükte Atatürk heykeli yapılacaktır. Önce partim daha sonra Kestel halkı teveccüh ederde bize görev verirse, spor tesislerinin adını Kara Mustafa olarak değiştireceğim. Kolay olan hiçbir şeye hayatım boyunca talip olmadım, zorlu bir yola çıktığımın da bilincindeyim. Belediye binasının içerisinde tam donanımlı bir yerel basın odası oluşturmayı düşünüyorum ve bunun sözünü de veriyorum. İnsan belediyeden içeri girdiği zaman asık suratlarla değil, gülen suretlerle karşılanacağı gibi, belediye içerisinde oluşturacağımız bir ekip, belediyede işi olan vatandaşımızın hizmetinde olacaktır. Yani hizmet vatandaşın ayağına gelecektir. İnsanların, hak ettiği bir aday olacağım. Bulunduğumuz ortamı yaşanabilir yapmak işimiz olacaktır. Kestel’i bölmeye değil, toparlamaya talibim. Kent meydanı aşağıya indirilerek, ufku büyüteceğiz. Kent meydanına bakan ekmek fırını olmaz, bu fırını yerleşim dışına bir yere götürüp, meydanı daha da genişletmek projeler arasında olduğu gibi, Bin – İkibin dönümlük çocuklarımıza nefes alacağı bir alan oluşturacağız.
Meclis üyesi listenizi nasıl oluşturmayı düşünüyorsunuz..?
Ben, henüz aday adayıyım. Kestel küçük Türkiye. CHP tabanında olan arkadaşlarla beraber, kamunun çıkarlarını kendi çıkarlarından fazla kollayacak, arkadaşlarla beraber olacağız. Meclis listesi için henüz çok erken. Ön seçim, arka seçim hepsine ben varım. Ben partimin hizmetindeyim. Benim siyaset anlayışımda sataşmak yoktur. Rakiplerimim kim olduğu önemli değildir. Ben hayatımda bir kez siyaset sahnesinde olurum. Adaylığım söz konusu olursa, İl veya Genel Merkez listemize bir müdahalede bulunursa, seçime 24 saat dahi kalsa bile, ben yokum diyecek kadar erdemliyim. Halka vaat ettiğim halde, halkın emanetine ihanet edecek olan olursa, hem vallahi, hem tallahi sonucu ne olursa olsun, istifa eder sine-i millete dönerim. Ne yazık ki, ülkemizde istifa mekanizması çalışmıyor. Hizmette sıkıntı, kusur varsa, yapamıyorum deyip çekilmek lazım. Bunun da sözünü buradan veriyorum.

Listede kimler olacak..?
Listede benim için mimar, mühendis veya doktor önemli değil. Topluma faydalı olacağına inandığım her kim olursa, küçümsemek için söylemiyorum Ayakkabı boyacısını dahi listeme alırım. Adama göre iş değil, işe göre adam felsefesinden yola çıkacağız. Yine söylüyorum; Halkın emanetini taşımadığımız an ben yokum.
Biz, sizi daha çok sağ konjonktürde yer alır diye düşünürdük. Neden CHP..?
Şu anki konjonktürde, yarışa iktidar 1 veya 2-0 önde başlar. Demokrat Parti bitti, misaki milli sınırları ve Cumhuriyetimiz risk altındayken, bunlara karşı duruşumu sergileyebileceğim tek yer CHP’dir. Kaybedersem, Demirel’in fötr’ünü bıraktığı gibi siyaseti bırakırım. 20 yıldan beri bu siyasete girme konusunu öteliyordum. Siyaset imkan ve zaman meselesidir, çoluk çocuğumun ekonomik özgürlüğünü ele almadan siyasete girersem kendimle çelişirdim. Şimdi siyaset yapacak zamanım ve imkanım var.
Teşekkür Ederiz..
Ben teşekkür ederim.

Etiketler: » »
Share
354 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+7 = ?