logo

“Cemevimize yöneltilen bu olaylar bir arada yaşama inancımıza yapılan bir saldırıdır”

Kestel Hacı Bektaş Veli Derneği ve Cemevi, yönetim kurulu, dün gece dernek binasının merdivenlerine yazılan nefret söylemleriyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.
Yapılan basın açıklaması aynen şöyle:
“Dün gece Kestel Hacı Bektaş Veli Derneği ve Cemevimize sabaha karşı 03:12 sularında sprey boya ile nefret söylemleri yazılarak maksatlı bir saldırı olduğunu bu sabah üzüntü ve kaygı ile öğrenmiş bulunmaktayız. Şahsıma ve temsil ettiğim kuruma yapılan bu saldırıyı nefretle kınıyor ve lanetliyorum.
Kapısında “Doğruluk Dost Kapısıdır” yazan bir yere yapılan bu nefret söylemi oldukça kaygı vericidir. Giderek artan toplumsal ayrışmalar dost kapılarına nefret kusmaya kadar varmıştır.
İzlenilen görüntülerden anlaşılıyor ki, bu aniden verilmiş bir karar değil, tasarlanarak düşünülerek planlı bir davranıştır. Toplumsal olarak farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmek yerine, ötekileştirme düşüncesi hepimiz için üzüntü vericidir.
Kapılara yazılar yazma, kapılara işaretler koyma bunları biz çok iyi biliyoruz, hatırlıyoruz ve unutmaya da niyetimiz yok. Bu ülkenin tarihinde Maraş, Çorum ve Sivas katliamları halen belleğimizde tazeliğini korumaktadır. Bu acılar kala kapanmamışken, alevi demokrat insanlarımızın işyerlerine ve Cemevimize yöneltilen bu olaylar bir arada yaşama inancımıza yapılan bir saldırıdır. İhtiyacımız olan daha fazla acı değil, ihtiyacımız olan beraber yaşama idealidir.
Bizler, Hünkarımız Hacı Bektaş-i Veli’nin “İncinsen de incitme” anlayışını benimsemiş insanlarız. Ama unutulmamalıdır ki bu söz boyun eğeceğimiz anlamına da gelmemektedir. Tarihe bakıldığı takdirde hiçbir zaman da boyun eğmediğimiz göülecektir.
Bir ay önce başladığımız bu yeni görevimizde amaçlarımızdan biri “sevginin dilini yaymak olacaktır” demiştik. Niyetimiz sadece yönetimde olduğumuz dernek çatısında değil, yaşadığımız toplumsal alanda bunu kurmak ve yaşatmaktır.
Bu saldırı bir arada yaşama irademize saldırıdır. Biz inatla bir arada Türkü, Kürdü, Alevisi ve Sunisiyle kardeşlik içerisinde yaşayacağımızı buradan bir kez daha ifade ediyoruz.
Bu olayın faili ve arkasında yer alan gerici odaklar hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu, cezalandırılacağı güne kadar olayın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.
Giderek artan nefret ve öfke söylemlerinin yerini toplumsal birliğin ve beraberliğin, dayanışmasının alması en büyük temennilerimizdir” denildi.

Share
284 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+3 = ?