logo

CHP %13 OY KAYBETMİŞTİR

rmzn
12 Eylül sonrasından bu yana ilk kez, bir yerel seçime katılım bu kadar yoğun oldu
52 milyon seçmenin bulunduğu ülkemizde, yüzde 89.1 ile rekor bir katılım sağlandı. Bu katılıma ilçemizde aynı oranda destek verdi.
Kimileri hayal kırıklığı yaşadı, kimileri sevincine sevinç kattı.
Kimileri de, başarısızlığını başarı gibi göstermeye çalıştı.
Tek gerçek şudur ki, Başarı sadece AKP’dedir…
Gerisi kendini avutmaya devam etsin…
Bursa’dan Kestel’e bakmak, baktığında da görememek, anlayamamak gibi bir durum var. Bunun örneğini ise, Bursa basınında köşe yazarlığı yapanlar, yalan yanlış beyanlarla kamuoyunu yanıltmaya, birilerine hoş görünmeye çalışadursunlar…
Gerçekleri bizler yerelde yazarız nasıl olsa…
Mustafa Özdal, isimli gazeteci arkadaşımız, Olay gazetesinde yazmış olduğu köşesinde, Cumhuriyet Halk Partisi Kestel ilçe teşkilatının oylarını %13 arttırdığını yazmış.
Özdal’ın yazısına bakarsak, 2009 yerel seçimlerinde %35.9 olan CHP, oylarını %13 artırırsa, iktidar olması gerekir…
İşin aslı, CHP %13 oy kaybı yaşamıştır..
Özdal, küçük bir hesaplama hatası yapmış olmalı diye düşünüyorum..
CHP Kestel ilçe teşkilatı 2014 yerel seçimlerinden büyük bir yenilgi alarak çıkmıştır. Bunun başarı ile ölçülebilecek hiçbir tarafı yoktur.
Burada ilçe başkanı ve yönetiminin istifa etmeleri, partinin genel seçimler öncesi kan tazeleme yoluna gitmesi az da olsa partiye bir başarı kazandıracaktır.
İl başkanlığının olağanüstü kongreye gitmesi için imza toplandığı yavaştan da olsa dillenmeye başladı. Aynı çalışmanın ilçemizde de yapılacağı kulağımıza gelmekte.
Meclis üyesi sayısı 15 iken, 6 belediye meclis üyesi bir de il genel meclis üyesi çıkarmış ve ikinci olmuş bir partinin bu derece başarısız olmasının nedenlerini birilerinin mutlaka üstlenmesi gerekiyor. Burada sıkıntı ilçe başkanındaysa, ilçe başkanının görevi bırakıp istifa etmesi, CHP için en hayırlısı olacaktır. Bazılarının hırs ve egolarından dolayı partinin düştüğü durum ortadadır. Cumhuriyet Halk Partisinin acilen bir yapılanma içine girmesi gerektiğine değinen partililer, değişimin şart olduğu fikrinde birleşiyorlar..
Yukarıda da yazdığım gibi, bu seçimlerin tek galibi AKP’dir..
Sonrasında ise, başarı MHP’dedir…
CHP’nin burada sığınacağı hiçbir mazereti olamaz..
En doğrusu, İlçe başkanının “ben bu işi beceremedim” deyip istifa etmesidir…
***** **** ***
MHP için başarı
Ergün Aksoy’da bu seçimlerle birlikte, siyaseten emekli olanlar kervanına katılmış gözüküyor.
Ergün Aksoy’un da oylarında büyük bir düşüş yaşandı bu seçimlerde..
Yeni mahallede sandığa gitmeyen bir çok vatandaş, mesajı verdi.
“Artık yeter..”
Buradan Ergün Aksoy’u kutlamak istiyorum.
Hangi partiye gittiyse, 6 meclis üyesi çıkartmayı başardı.
Kestel’in siyasi tarihinde, hiçbir zaman meclis üyesi çıkaramayan MHP’nin dahi şuan 6 meclis üyesi var…
Bu bir başarıdır…
Tarihinde ilk kez meclis üyesi çıkaran Kestel MHP teşkilatında, kongre hazırlıklarının olduğu ve listelerin yavaş yavaş yapılmaya başlandığı, dillenmekte.
MHP’nin Kestel ile özdeşleşmiş isimleri olan, Yücel Ayık, Tekin Elitok, Yüksel Okumuş ve Şenel Alper, gibi isimlerin nasıl bir yol izleyeceği merak ediliyor.
**** **** ***
CHP Meclis üyesi Aranıyor
Seçimlerden büyük bir şok ve yenilgiyle ayrılan CHP’de, meclis üyesi seçilen ve kimsenin tanımadığı, Neşe ŞEN’in durumu muallaklığını koruyor.
İlk meclis toplantısına, hatta gurup toplantılarına dahi katılmayan bu bayan meclis üyesinin istifaya zorlandığı, fakat kesinlikle istifa düşünmediği, gerekirse partiden istifa eder, meclis üyeliğinden istifa etmem cevabı, istifaya zorlayanları da, zor durumda bıraktı.
Halkın oylarıyla seçilmiş bir meclis üyesinin istifaya zorlanması, CHP’nin Kestel’de demokrasiye bakışını da ortaya koymaktadır.
Hatta, CHP’nin eski belediye meclis üyelerinin, yeni meclis üyesini bulana ödül bile verecekleri söyleniyor.
Başta, partililer olmak üzere CHP’ye oy vermiş kişilerde de merak uyanmaya başladı.
“Biz kime oy verdik…”
Neşe ŞEN’in bu merakları ne zaman gidereceği de bir merak konusu..
Hiçbir etkinlikte gözükmeyen, partinin seçim çalışmalarına dahi katılmayan, listenin ise en güzel yerinde değerlendirilen Neşe ŞEN’in Mayıs meclis toplantısına da katılmaması bekleniyor…
BAŞARILAR DİLİYORUZ
İlçemizin yakından tanıdığı simalardan olan, Eczacı Cevat Asa ve İnşaat mühendisi Mustafa Alkan’ın meclis üyesi seçilmeleri, ilçemizde de memnunlukla karşılandı.
Mustafa Alkan’ın Yıldırım ilçesinden, Cevat Asa’nın da Osmangazi’den meclis üyesi seçilmeleri ve Mustafa Alkan’ın ise, İmar komisyonunda görev alması
olumlu karşılandı.
Kendilerine başarılar diliyoruz.

Share
154 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+4 = ?