logo

HAYALDİ GERÇEK OLDU..!

Kasap, memur arkadaşına; “Vay köftehor zam üstüne zam alacaksınız ha!” dedi sırıtarak. Bakkal : “Hadi yine iyisiniz”, Yakın arkadaşı Ali Bey ise“ Allah daha çok versin. Gözümüz yok” diyerek, memurlarla ilgili verilen müjdeli zam haberlerini kutluyorlardı.
Son günlerde gazete haberleri şöyleydi;
“Yeni Yıl Memurun Yüzünü Güldürecek.”
“2.5 Milyon Memura Müjde!”
“ Memur Üç Ayrı Zam Alacak”
“Enflasyon Zirve Yaptı; Memur Zammı Kaptı.”
“Flaş. Flaş. Flaş. Memura Büyük Zam” Az Sonra…
“ Flaş FlaşFlaş. Memura 3 Ayrı Zam..” Şimdi.
2012 yılı bütçesi Meclis’te kabul edilmiş, bir önceki yılın resmi enflasyon rakamları açıklanmış, bu gelişmeler memura müjdeli zam (!) haberlerine sebep olmuştur.
Bu haberler karşısında Memurlar şaşkındı. Çünkü haberlerin ayrıntılarına baktığında müjdeli bir tablo göremiyorlardı. Ancak, bu haberler öyle bir yankılanmıştı ki; gelen tepkiler karşısında büyük bir şaşkınlık yaşamaya başladılar. Üç müjde vardı;
1. Zam: 2011 Yılı Enflasyon Farkı: %2.7
2. Zam: 2012 Yılı Enflasyon hedefi İlk 6 Aylık Artış %3
3. Zam: Yıl içinde yapılacak olan Toplu Sözleşmede elde edilecek miktar. Yüzde kaç belli değil. Olup olmayacağı da belli değil. Ama olsun, umut dünyası.
Memurlar birinci müjdeyi (!) düşünüyor. Bu nasıl müjde olur, diye. Öyle ya! Hükümet enflasyon hedefine göre geçen yıl maaşlara artış yapmış, yılsonu ise hedef şaşmış, memurlar enflasyonun altında kalmışlar. Yanı alacaklılar ve alacaklarını da ancak yılsonunda tahsil edebilecekler.
İkinci müjde ise; hükümetin 2012 enflasyon hedefinin ilk taksiti. Yani %6’nın ilk altı ay için öngörülen kısmı %3 artış. Birkaç yıldır tutmayan enflasyon hesaplarına göre artış yine tutmazsa, memur Memurlar enflasyona bir kere daha yenilecek. Ancak hedef tutsa da bir karı olmayacak. Bu durum nasıl oluyor da müjde diye veriliyor.
Üçüncü müjdeye gelince, hükümetin yasal düzenlemesini bir türlü yapamadığı toplu sözleşmenin taraflarının yasa çıkarsa oturup pazarlık etmeleri sonucu elde edilecek miktar. Bilindiği gibi, hükümet son yıllarda ek ödemeler dışında kalan ücret artışlarını enflasyon hedefine göre vermektedir. Artık ek ödemeler emsal memurlar arasında eşitlendiği için buradan ne miktar artış çıkar bir muammadır. “Yani doğmamış bebeğe don biçmek” durumu. Çünkü her ne kadar toplu sözleşme düzeneği olsa da, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu hükümet ağırlıklı bir yapıda. Ayrıca 2012 yılı için zaten bütçe kanunuyla memura %3+3 artış yasallaştı. Bu durumda belki de bu yıl için bütçede öngörülenin dışında hiçbir artış yapılmayacak ya da %1’lik bir artık lütfedilecek…
Bunu da Memurların 3. zam hanesine %1 artış olarak yazdığında ve bu artışı ikiye böldüğünde şu matematiksel veriler ortaya çıkıyor:
İlk 6 Ay: 2.6+3+0.5= % 6.1 İkinci Altı Ay: 3+0,5 = % 3.5
Evet, bu hesaptan anlaşıldığı üzere Memurlar mevcut maaşının üzerine eklenecek olan %6.1’lik büyük artış ve altı ay sonra %3.5’lik muhteşem zamla; bir yıl boyu rahat, huzur ve mutluluk içinde hayatını idame ettirecektir. Müjdeler olsun (!) tüm Memurlara, Ocak maaşlarını ilk defa zamsız alacaklar.
Hayaldi Geçek Oldu!
Kalın Sağlıcakla….

Share
196 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?