logo

“İleride Güzel Günler bizleri bekliyor”

“İşsizlik AKP iktidarında insan onurunu törpüleyen bir hastalık gibi yaygınlaştı. İş cinayetlerine dönüşen iş kazalarıyla meslek hastalıkları can almaya, sakat bırakmaya devam ederken, iktidarın anlayışını savunan ve iktidar gibi gözü ranttan başka bir şey görmeyen yandaş işadamları sadece kar hanesine bakmayı sürdürdüler. Yetersiz, işlemeyen, denetimsiz iş sağlığı ve iş güvenliği sistemi ise bu olumsuzlukların üzerine kılıf gibi geçirildi. Bu arada, kayıt dışı ve güvencesiz çalışma alabildiğine yaygınlaştı. Esnek çalışma adı altında emekçiler uzun çalışma saatlerine mahkum edildi. Sendikasızlaştırma politikası örgütlenme anlayışının yerine yerleştirildi. Corona virüsünü fırsat bilen bazı işyerleri, işçileri ücretsiz olarak izine çıkardı, bazıları da hiçbir şey demeden işçileri kapının önüne koydu.

İşten atmalar çoğaldı. Ne yazık ki bu olumsuzlukları bazı sendikalar, sendikacılar da seyretti. Böylece sendikal örgütlenme üzerindeki baskılar arttı, en doğal haklardan biri olan örgütlenme cesaret işi ve risk kaynağı haline geldi.

Bu olumsuzluğa dur demek, sesini çıkarmak, hak aramak isteyenler ise şiddetle, baskıyla, zulümle, karşılaştı, Ellerinden ekmekleri alındı. İşte bu koşullarda hepimize düşen görev 1 Mayıs günü hak aramanın kutsallığını, önemini, değerini ortaya koyacak, kararlı ve ilkeli dik bir duruşla sesimizi yükseltmektir. 1 Mayıs’ta, Emeğin en yüce değer olduğuna inanan ve insanlık onurunu korumayı esas alan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kestel ilçe başkanı olarak, herkes için daha iyi çalışma koşullarının yaratılması, eksiksiz ve engelsiz sendikal hakların sağlanması, iş hayatında ayrımcılığa son verilmesi, taşeron köleliğinin ortadan kaldırılması, herkesin insan onuruna yaraşır bir işe ve yaşanabilir ücrete sahip olması, işyerinde, toplumda, ülkemizde ve dünyada barışın sağlanması için ben de varım diyeni, el ele, omuz omuza olmaya, hak aramaya ve hem demokrasiye, hem de Türkiye’ye sahip çıkmaya çağırıyorum.” diyen İlçe başkanı Hatice Doğan, “ileride Güzel günlerin bizleri beklediğine inanıyorum. 1 Mayıs İşçi Bayramını kutluyorum.”dedi.

Share
6802 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+3 = ?