logo

Kararı Hakim Versin!

Sevgili okurlarım;
Yok artık bu ne yahu…Türkiye hukuk devleti mi, yoksa eşkıya devleti mi..?
Ülkeyi yönetenler söylesinler, bizde bilelim.
Devlet, kendi hukukunu ihlal ediyorsa, kendi ayağına kurşun sıkıyor demektir. Madem ki koyduğu kuralları hiçe sayıyorlar o vakit biz niye onların koyduğu normlara uyalım. Kendilerine gelince kural diye bir şey yok, vatandaşa gelince var. Yok öyle yağma, varsa hepimize var, yoksa hepimize yok.
Yazıya, niye böyle bir başlangıç yapma gereği duyduğumun detayını ifade edeyim.
Siyasi partiler, sendikalar, sivil toplum örgütleri demokrasinin temel taşlarıdır, demokratik devletin hayat kaynaklarıdır, toplumun nefes borularıdır ve can damarlarıdır. Halk, onlar vasıtasıyla sorunlarını güncelleştirir, çözer veya çözmenin yollarını arar. Adı geçen kurumlar, devletle toplumu birbirine kaynaştıran hayat damarları ve kanallarıdır. Dolayısıyla karşılıklı birbirini besleyip sağlamlaştırırlar, böylece ülkede sağlıklı bir düzen oluşur, mekanizma arızasız olarak çalışır. Zira, çarkın dişleri tamam olursa düzgün çalışır. Bu anlamda devlet siyasi partilerin ve diğer sivil kuruluşların işlevlerini daha rahat ve sağlıklı yapmalarını güvence altına alır. Karşılaşacakları engelleri ortadan kaldırır, rahat ve etkin görev yapmalarına ortam hazırlar.
Bu bağlamda, muhalefet partilerinin devlete faydası iktidar partisinden daha fazladır. Zira, onlar toplumun sorunlarıyla birebir daha çok ilgilendikleri için toplumla devlet arasında dinamik bağ kurmaktalar. Bildiğiniz gibi özellikle 12 Eylül’den sonra toplumcu siyaset yapmanın önüne çok büyük engeller kondu. Siyaset yapma çok zorlaştı, siyasi partiler işlevsizleşti sonucunda halk zaman zaman sorunlarını başka yollarla gündeme taşıma yöntemi denemeye başladı. Böylece 12 Eylül’den beri halk ile devlet arasında ciddi anlamda kriz yaşanmaktadır. Bugün iş öyle bir noktaya geldi ki, devlet bütün kurumlarını işlevsizleştirerek harakiri yapıyor. Bir düşünün, birileri gece geliyor Türkiye’nin üç büyük şehir belediye başkanını görevden alıyor, yerine kayyum atıyor. Siz kimsiniz arkadaşlar, yargıç mısınız, mahkeme heyeti misiniz, hakim misiniz, savcı mısınız varsa belgeleriniz bilgileriniz, kanıtlarınız götürün savcılığa teslim edin. Eğer, HDP’li başkanların iddia olunduğu gibi terörle ilişkisi varsa hakim karar versin, siz hangi hakla Türk yargısını bay-pass ediyor sunuz..?
Ak Parti ve MHP gibi HDP’nin de hakları hukukun teminatı altındadır. Evet beyler bayanlar, devlet 82 milyon vatandaşının haklarının hukuk aracılığıyla güvence altına alır. Hiç kimse devleti eşkiyalığına araç etmesin. İnşallah dediklerim anlaşıldı.
Devleti yönetenlere önerim: Kayyaum atanan belediyelerin, seçilmiş başkanlarına görevlerine iade edin.
Kararı hakim versin..!

Share
405 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+10 = ?