logo

Kestel Şoförler Odası üyelerini mest etmeye devam ediyor

Kestel Şoförler ve Otomobilciler Odasının geçtiğimiz hafta, üyelere yönelik düzenlemiş olduğu kültür turu, yoğun ilgi gördü.
Cumartesi sabahı Şoförler Odasının önünden başlayan tur, 2 otobüsle gerçekleştirildi. 90 kişinin katıldığı turun ilk durağı, sabah kahvaltısı için Susurlukta bulunan Köfteci Yusuf oldu. Kahvaltıdan sonra İzmir Dikili’de bulunan otele yerleşen gurup, akşam saatlerinde Ayvalık’ta şeytan sofrasına konuk oldu. Doğanın eşsiz manzarasında bol bol resim çektiren guruptakilerden bazıları, burada dilekte bulunmayı da ihmal etmediler.
Buraya Neden Şeytan Sofrası deniliyor onunla ilgili de kısa bir bilgi vereyim: Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçe merkezinin 8 km güneyinde bulunan hakim büyük kayalık tepelerin üzerindedir. Mevkiden tüm Ayvalık Adaları ve Midilli Adası’nın manzarası gözükmektedir. Üzerinde Şeytan’ın ayak izi bulunduğuna inanılan, halkın madeni para atarak dilek dilediği eski bir lav birikintisidir.
Sönmüş bir volkandan arda kalan lav birikintileriyle oluşmuş tepe, yuvarlak sofra biçimini andırır. Demir kafes içine alınan ayak izine benzeyen şekil turistlerin özellikle uğradığı yerlerden biridir. Ayrıca gün batımını seyretmek içinde gidilir. Özel olarak işletilmekte, tepede bir lokanta bulunmaktadır.
3 Temmuz 2006 günü Çamlık bölgesinde çıkarak Şeytan sofrasına sıçrayan orman yangınında 300 hektar çamlık alan zarar görmüştür. Antalya`dan gelen TSK`ya ait 3 yangın söndürme uçağı ile Orman İşletmesi`ne ait 1 helikopter yangına müdahale etmiş, güçlü esen poyraz nedeniyle yangın zorlukla söndürülmüştür.
Bu kısa bilginin ardından kaldığımız yerden devam edelim. Şeytan sofrasının ardından otele geçen gurup, burada akşam yemeğinin ardından dinlenmeye çekildi.
Sabah saat 10:00 da yapılan kahvaltının ardından, 11:00’de Ayvalık şehir merkezine giden gurup burada, Kestel Şoförler Odası tarafından kiralanmış olan tekne ile irili ufaklı adaları gezmeye başladı. Teknedeki animasyoncunun oyun müzikleri eşliğinde, kurtlarını döken gurup, öğle yemeğini teknede yedikten sonra, kısa süreli de olsa denize girme fırsatı buldu.
Cunda adasına gelindiğinde, 1.5 saatlik verilen serbest zamanı değerlendiren guruptakiler hem adayı gezme, hem de alışveriş yapma imkanı buldu. Dönüş yolunda herkesin yorgun olduğu gözlerden kaçmazken, Şoförler Odası başkan yardımcısı S.Ahmet Karaca’nın anlattığı fıkra az da olsa gurubu canlandırdı. Karaca’nın anlattığı fıkra ise şöyle:
Azrail, Temel’in yanına gelir ve “kardeş vaktin tamam hadi gidelim” der.
Temel de uyanık ya yalvarır, “Bana 5 yıl süre ver ondan sonra gel al canımı”
Azrail, “Tamam” der.
Temel de kendi kendine, bu benim canımı denizde alacak, bende deniz taşıtına hiç binmem benim canımı o zaman alamaz diye düşünür. Temel, tekneyle karşıya geçmesi gerekirken aklına gelir, Ben şimdi bu tekneye binersem Azrail benim canımı alır.
Birden teknede bin kişinin olduğunu görür ve Temel’in aklına şu gelir: Benim canımı alsa buradaki bin kişinin de canını alması gerekiyor diyerek, güvenli gördüğü tekneye hemen biner.
5 yıl sonunda Azrail, Temel’in yanına gelir ve vakit doldu gidelim der.
Temel de, şimdi canımı alsan arkada bin yolcu var onlar ne olacak der.
Azrail: “Oğlum hepinizi bir araya getirene kadar anam ağladı zaten”
Bu fıkranın ardından, otobüslerle Kestel’e doğru gelirken, bazı üyeler yanıma gelerek, “Ramazan bunu yaz, Kestel Şoförler Odasına helal olsun. En azından üyelerine yönelik böyle güzel ve kültürel bir hizmette bulunuyor. Peki, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi kooperatifi ne iş yapar.? Üyelere havlu ve bıçak dağıtmakla olmuyor bu iş. 40 yıldan beri bulunduğu koltukta oturan, ama hiçbir işe yaramayan Esnaf sanatkar kredi kooperatifinin de uyanmasını istiyoruz” diyerek Nusret Gülsevdi’ye tepki gösterdiler.
Bu tür kültürel gezileri, geleneksel hale getirmeye çalıştıklarını dile getiren Kestel Şoförler Odası başkanı Ayva, “Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz bu geziye, üyelerimiz yine yoğun bir ilgi gösterdi. Görüyorum ki, herkes memnun bu da bizi mutlu ediyor. Stresli bir mesleğimizin olduğunun farkındayım. Bu stresi 2 günde olsa üyelerimize ve eşlerine unutturabildiysek ne mutlu bize. Üyelerimizin yaptığımız her etkinliğe koşarak gelmesi, Odamızın bir başarısıdır. Bizler, elimizden geldiğince üyelerimize yönelik faaliyetlerde bulunma gayreti içerisindeyiz. Önümüzdeki yıllarda bu gibi faaliyetlerimiz sürekli olacaktır. Ben buradan, bu gezimize katılan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Share
304 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?