logo

Necip Arslan “Derneğimiz hiç bir siyasi partinin arka bahçesi değildir”

Kestel ve Köyleri Kültür Yaşatma Derneği başkanı Necip Arslan ile son günlerde ortaya atılan dedikoduları, faaliyetleri ve önümüzdeki günlerde yapacakları çalışmaları konuşarak, beyinlerde oluşan farklı düşünceleri ortadan kaldırmaya çalıştık. Kendisine on soru sorduk, on samimi cevap aldık diyebiliriz. Bizim için keyifli geçen bu röportaj, umarız siz okuyucularımız için de keyifli olmuştur.
Kısa bir süre önce kurulmasına rağmen, adından yaptığı faaliyetlerle sık sık söz ettiren dernek başkanı Necip Arslan’ı tanıyalım..?
1983 Çataltepe doğumlu, 2 çocuk babasıyım. Daha önce Bursa Büyükşehir Belediyesinde çalışmaktaydım, ilçemizde kendi işimi yapmak için istifa ettim. Şu anda tadilatı halen devam etmekte olan ve Kestel kent meydanında bulunan, Paşazade otelin sahipliğini yapmaktayım.
Derneğin çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz, Nedir bu derneğin kurulmasındaki amaç..?
Geleneksel hale getirmeye çalıştığımız, ilçemiz ve köylerinde bulunan ihtiyaç sahibi çocuklarımızı muhtarlarımızla birlikte tespit edip, bayramlık ihtiyaçlarını gideriyoruz. Maddi durumu elverişli olmayan fakat çok gitmek isteyip de kutsal topraklara gidemeyen üç kişiyi umreye gönderdik, bu seneki hedefimiz beş kişi olacaktır. Yine kış aylarında okul öncesi öğrencilerimize kışlık bot yardımında bulunduk. İhtiyacın varsa al, ihtiyacın yoksa koy diyerek dernek önünde ekmek standı oluşturduk oldukça güzel ve beklemediğimiz şekilde yoğun bir ilgi gördü. Ramazan ayında da teravih sonrası cami cemaatine ikramlarda bulunduk, aynı etkinliği bu ramazan ayında da gerçekleştireceğiz. İlçemizde ilk kez derneğimiz aracılığıyla yapılan, Mehmetçiğe vefa, Kınalı kuzular programı 2018 yılı içerisinde askere gidecek kardeşlerimize yaptığımız bir programdır. Yoğun katılım gösteren Kestel halkına teşekkür ediyoruz. İlçemizde ve köylerimizde bulunan bu iyilik kervanında bizimle birlikte olmak isteyen kardeşlerimizi derneğimize üye olmaya davet ediyoruz. Burada hedefimiz olan beş bin üyeye yaklaşmış bulunuyoruz. Bugüne kadar yapmış olduğumuz projelerde benimle birlikte olan ve aramızdan ayrılan yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımıza can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Derneğimizin kuruluş amacına gelirsek, öncelikle şunun bilinmesini isterim. Bizim derneğimiz hemşehri derneği değildir. Kestel’de yaşayan, kendisini Kestel’li hisseden herkesin gönül rahatlığıyla gelip çay içebileceği, destek verebileceği, yapmış olduğumuz çalışmalarda yanımızda yer almak isteyenlere kapımız ve gönlümüz sonuna kadar açıktır. Kestel’imizde ve köylerimizde yaşayan kardeşlerimizi bir arada kardeşçe birlik içerisinde dostluk adına kurulmuş bir dernektir.
Geçtiğimiz yıl ilginç proje ve çalışmalara imza attınız, bu yıl var mı butür çalışmalar..?
Geçtiğimiz yıl yaptığımız çalışmaları geleneksel hale getiriyoruz. Bu yıl da aynı çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Biz, proje üreten üretken bir derneğiz. Proje anlamında da ajandamızda bir çok projemiz vardır. Bu yeni projelerimizi ilerleyen günlerde yeni oluşturduğumuz yönetim kurulumuzla birlikte hayata geçireceğiz.
Dernek 2. başkanınız Ahmet Eraslan, hiç hesapta yok iken MHP’ye ilçe başkanı oldu. Derneğin bu konuda Eraslan’a bir katkısı oldu mu..?
Doğrudan bir katkımız olup olmadığını bende bilmiyorum. Ama, bizim bu konuda bir katkımız olduysa derneğimiz için gurur verici bir hadisedir. Kendisine çıkmış olduğu yolda başarılar diliyoruz.
Yönetim kurulunuzdan yaklaşık 7 – 8 kişinin MHP ilçe yönetim kurulu üyeliğine gittiği söyleniyor ve bu söylentiler sonucunda da dernek MHP’nin arka bahçesi gibi gözüküyor. Kestel ve Köyleri Kültür Yaşatma Derneği MHP’nin arka bahçesi mi..?
Derneğimizin yönetim kurulundan, Ahmet Eraslan’ın yönetimine giden arkadaşlarımızın olduğu doğrudur. Ama, dernek çalışmalarımızda gücümüzü hafifletecek bir hadise değildir. Biz, yeni kurmuş olduğumuz yönetimle daha güçlü bir şekilde dernek faaliyetlerine devam etmekteyiz. Dernek MHP’nin arka bahçesi mi sorusuna gelirsek; kesinlikle öyle bir şey söz konusu değildir. MHP eski ilçe başkanı Nuh Çil’in yeni yönetimimizde yer alması, Ahmet Eraslan’ın ise MHP ilçe başkanı olması bu tür söylentileri ortaya çıkarmıştır. Oysa ki, yönetim kurulumuzda her siyasi görüşten kardeşlerimiz bulunmaktadır. Bu tür söylentiler tamamen asılsızdır.
Sizce, derneğiniz siyasete alet edilmeye mi çalışılıyor..?
Kimse bizi siyasete alet etmeye kalkışmasın. Bizim yaptığımız faaliyetlerin hiç birisi siyasi değildir. Bu tür dedikodular her seçim döneminde ortaya çıkmaktadır, bunu da doğal karşılıyorum. Fakat, içimizden siyaset yapmak isteyen arkadaşlarımız olmuştur, olacaktır. Bunun önünü kesmemiz mümkün değildir. Doğru yerde, doğru zamanda siyaset yapmak isteyen arkadaşlarımızın yanında olmak en doğal hakkımızdır.
Dernek, gelir – gider ihtiyaçlarını nasıl karşılıyor..?
Derneğimiz kurulduğu günden bugüne gelir ve giderini tamamen, şahsım ve yönetim kurulumuzdaki bazı arkadaşlarımızla birlikte karşılamaktayız. Aramızdan ayrılan ve MHP ilçe başkanı olan Ahmet Eraslan’la ilgili kamuoyunda, derneğin bütün ihtiyaçlarını giderdiğine dair söylentiler kulağımıza gelmektedir. Bunu buradan söyleme ihtiyacı duydum; Çocuklarının süt parasından kesip, derneğimizin kira ve muhtelif giderlerini karşılamak için yönetim kurulumuzdakiler nasıl bir destek verdiyse, Ahmet Eraslan’da aynı desteği vermiştir. Öyle söylendiği gibi Eraslan2ın ekonomik bir desteği olmadığını kendiside kabul etmektedir.
Olağanüstü kongre kararı aldığınız doğru mu..?
Evet doğrudur. Sizlerinde bildiğiniz üzere, derneğimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; Az zamanda çok iş yaparak, ilçemizde ve köylerimizde ilgi odağı olmuş durumdadır. Bu sebepten dolayı derneğimiz ve bizimle çalışmak adına talepler bulunmaktadır. Kadromuzu daha geniş tutabilmek adına, yönetim kurulumuzla birlikte almış olduğumuz bir karardır.
Yapmış olduğunuz çalışmalar, belediyece destekleniyor mu..?
Sayın Belediye başkanımız Yener Acar, yapmış olduğumuz faaliyetlerden memnun kaldığını her fırsatta dile getirmektedir. Kendiside sürekli, yapabileceğimiz bir şey var mı diye soruyor. Kısaca duyarlılık gösteriyor, kendisine buradan teşekkür ediyorum.
Yeni Yönetim kurulunuzda kimler var..?
Necip Arslan, Selim Kahraman, Emin Elüstü, Halil Akdündar, Taner Albayrak, Akan Ayaz, Nuh Çil, Halil Erman, Hasan Soydan, İsmail Esen, Talip Arslan, Erhan Demirci, Nuh Çelik, Ali Özer, Ferhat Ceylan, Şevket Akdündar, Mehmet Turan, M.Ali Aydemir, Lütfü Mat ve Ramazan Kaya.
Başkan, bu söyleşi için teşekkür ediyorum..
Düşüncelerimizi anlatma fırsatı verdiğinizden dolayı, Kestel ve Köyleri Kültür Yaşatma Derneği Yönetim kurulu ve şahsım adına ben teşekkür ediyorum.

Share
426 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?