logo

SARIBAL: “SİZ PATATES VE SOĞANA DEĞİL, DÖVİZE BİLE MÜDAHALE EDEMEZSİNİZ”

Ekonomi Bakanı fiyatları düşürmek için patates soğan ithal edeceğini açıkladı. Oysa önceki yılın ilk dört ayı ile 2018’in ilk dört ayını karşılaştırdığımızda kuru soğanda ihracat yüzde 25, patateste ise yüzde 33 oranında geriledi. Üstelik ihraç fiyatları 43-44 kuruş civarında.

Patates ve soğan hasadı yeni başlıyor, halen piyasanın ihtiyacını karşılayacak kadar ürün bulunmuyor. Bu nedenle piyasada fiyatlar kuru soğanda 5 liraya, patateste ise 6 TL’ye dayandı.

Üretici geçen yıl beklediği fiyatı bulamayınca ekim alanını azalttı, bir kısmı da tarlasını kiraya verdi. Ayrıca sağanak yağışlar üretimi olumsuz yönde etkiledi. Öte yandan bir yılda mazotun fiyatı yüzde 30, gübrenin (DAP) fiyatı yüzde 39 arttı. Tüm bu faktörler ürün maliyetlerini artırdı.

Üstelik fiyat artışı beklentisi içinde olan bir kısım tüccar ürünü piyasaya sürmedi. Hasat yeni başladı, piyasada yeterli soğan bulunmuyor. Bu nedenle fiyatlar 5 liraya dayandı.

Patateste de hasat dönemini fırsat bilen ve fiyatın artacağı beklentisi içinde olan tüccarın ürünü stoklaması sonucu fiyatlar 6 liraya kadar yükseldi. Yeni ürün piyasaya girinceye kadar fiyatlar böyle devam edecek.

Hem üreticinin kazanması hem de tüketicinin ucuz gıdaya ulaşabilmesi, için örgütlenmeleri şart. Ancak iktidarın girdi fiyatlarını düşürmek için tedbir alması, çiftçiyi yeterince desteklemesi, ayrıca üretim, tüketim ve ihracat gibi verilerin yanı sıra toprak ve iklim koşullarının da dikkate alınarak üretimin planlanması gerekir.

Share
257 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+1 = ?