logo

Seçime Doğru

Bir dostum, arkadaşım seçim öncesi bana bir mail göndermiş ve yayınlamamı istemiş. Kendisini oldukça iyi ve yakından tanıdığımdan dolayı, tarafıma birileri tarafından yapılan haksızlıklara tahammül edemez sağolsun…
Zaman zaman oturup, bir iki kadeh attığımız zamanlarda, Kestel’in talihsizliğinden ve Gömlek değiştirenlerden, ideolojilerinin sadece çıkar ve menfaat olan kişilerden bahseder durur. Bu arkadaşım bunu anlatırken, ne kadar haklı olduğuna da inanmamak elde değil. Arkadaşım, Seçime doğru iyi gider diye bir yazı göndermiş, köşemde yayınlayayım. Hep beraber okuyalım.
Dağda özgürce yaşayan bir inek, bir beygir, bir eşek, dağılıp insanların arasına… karışarak ne yaptıklarını öğrenmeye ve beş yıl sonra buluşmaya karar verdiler. Her biri başka yöne yola çıktılar.
Beş yıl sonra buluşma yerine önce inek ile beygir geldi.
İkisi de perişan bir halde, zayıflamış, dişleri dökülmüş, kamburları çıkmış, adeta çökmüşlerdi.
Beygir sordu: “Nedir bu halin inek?..”
İnek iç çekerek anlattı:
“Bu insanlar merhametsiz. Beni durmadan birbirlerine sattılar. Alan sütümü sağdı. Bir inek daha varmış, onu yanıma koyup çifte koştular, aç bıraktılar. Canımı zor kurtardım be kardeş…”
Sonra beygir anlattı:
“Benim de ağzıma bir demir parçası geçirdiler, ağzımı açamadım. Üzerime bindiler. O indi öbürü bindi, o indi öbürü bindi… Binmedikleri zamanlar zincire vurdular… Belim çöküp de onları taşıyamaz bir hale geldiğimde arkama kocaman bir araba bağladılar, bu sefer birçoğunu birden taşımaya başladım. Ben onları taşıdıkça kırbaçladılar. Canımı zor kurtardım yav inek kardeş…”
Ve uzaktan eşek gözüktü.
Eşek; ıslık çala çala, taşlara tekme ata ata geldi. Mutluydu.
Şişmanlamıştı, tüyleri parlıyordu, gözlerinin içi gülüyordu, üzerinde bazen kahverengi görünen, bazen lacivert görünen takımlar vardı.
İnek ile beygir, “Nedir bu halin, neler oldu” diye merakla sordular, eşek anlattı:
“Bir memlekete vardım, birisi bağırdıkça insanlar onu alkışlıyordu. Ben de yüksekçe bir yere çıkıp bağırdım. Benim bağırmamı bilirsiniz, duyan benim yanıma koştu, duyan koştu. Onlar geldikçe ben daha çok bağırdım…”
“Sonra?..”
“Sonra beni başkan seçtiler…”
“Yani sen başkan mı oldun?..”
“Evet… Bir şey yapmama gerek kalmıyordu, ben bağırdıkça onlar ‘Memleket seninle gurur duyuyor’ diye alkışladılar. Yiyecek birçok şey vardı. Ben ise yedim ve bağırdım, yedim ve bağırdım…”
“Pekiii… Senin eşek olduğunu anlamadılar mı?…”
Eşek yanıtladı: “Valla yarısı anladı ama diğer yarısına anlatamadılar…”

Share
168 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?