logo

YEREL BASININ ÖNEMİ

Kestel’de halkın sesi, gözü ve kulağı olmayı amaç edinen gazetemiz kıt kaynaklarla da olsa günden güne güçleniyor. Her zaman her ne pahasına olursa olsun Kestel halkının güçlü sesi olmaya devam edeceğiz.
Yerel gazete yayıncılığı sadece bir gazete basıp yayınlamak değil, ilçemizi içeren bilgi ve belgelerin yazılımı ile tarih arşivi olmanın yanında bölgenin ticari, sosyal ve ekonomik gelişimini de tetikleyen önemli bir olaydır.
İlçemizde yerel basının güçlenip gelişmesini en çok isteyenlerden biriyim. Nedeni günlük yerel basınının hepsinin birbirine benzediğini söylemeyen kalmadı. Yayınlarında ki içerik ve resimler ayni ve ‘Batı yakasında yeni bir şey yok!’ dercesine birbirlerine benziyorlar.
Gerçi bu hastalık ulusal basında da var…
Halkın sorunlarını dile getiremeyen basın, yaşamımızda var olan olumsuzlukları görmemezlikten gelinmesi ve sadece resmi gazete gibi belirli mercilerin açıklamalarını gündemine alması gazetelerin baskı sayılarının da azalmasına neden oluyor.
Ulusal basına ve kalemlerini satan sözde gazeteci ile buradaki aydınlara inanmayan halkımız, yerel basın ile sorunlarını birinci elden anlatma ve çözüm üretme şansını yakalaması ortadadır ama bu yetersiz.
Kestel’de yerel basın, yetişmiş eleman yokluğu, Kestel’deki aydınların sadece olaylara gazeteler dışında tenkit getirip, gazete köşelerinde toplumu bilinçlendirmesine destek vermemesi, gazetelerimiz için bir kayıp oldu. Köşe yazarı, düşünce üreten, düşündüren karikatürist ve diğer aydınları gazetemizde görememenin sıkıntısını yaşıyoruz. Ben bildiğimden söylüyorum; Kestel’de aslında düşündüğümüzden de çok aydın ve düşünce adamı yaşamaktadır. Bu düşünür dostlarımızı gazetemizde görmek istiyoruz.
Basın sadece bir ajanstan alınan haberlerin yayını olamaz ve farklı gündemler ile halkın sorunlarını çözme becerisini de gösterebilmeli.
İstiklal Savaşında Atatürk Samsuna çıktığında kendisini İstanbul basını suçlayıp vatan haini ilan ederken, yokluklar içerisinde bulunan Anadolu Basını ve matbaacıları onu bir kurtarıcı ve kahraman diye karşıladı.
O günlerde ülkede kâğıt yok… Mürekkep yok… Ama hepsi yaratıldı, bulundu, o günlerde gazete çıkarılamayınca el ilanları ile gazete çıkartılıp halka ulaşıldı ve İstiklal Savaşı böyle kazanıldı.
Anadolu Yerel Basını, bu ülkenin kuruluşundaki en büyük temel taşlarından biri ve Kuvayı Milliye Hareketinin ta kendisidir.
Dün İstiklal Savaşında böyle idi, bu günde böyle…
İstiklal Savaşımızda yerel basının önemini Atatürk’ün Fazilet Adaları olarak tanımladığı yerel gazetelere, ‘Anadolu Aslanları, Anadolu’daki Kalelerim ve Benim 2. Kuvvetim’ sözleri ile yerel basının önemini vurgulamıştır.
Atatürk, 1919’ların sonlarında Ankara’ya döndüğünde ilk olarak ‘Anadolu’nun Sesi’ gazetesini çıkarmaya başlaması basına verdiği önemi gösterir.
Bu gün Ulusal Basının olanakları ile, yerel basının olanakları arasında büyük ekonomik farklar olmasına rağmen Anadolu basını, yerel gazete ile ulusal basının yerel muhabirleri arasında sürekli bir mücadele olmaktadır. Bu da doğaldır ve olmalıdır da… Ulusal gazeteler Anadolu’nun en ücra köşesine ulaşabilecek bir dağıtım ağını kurduktan sonra, yerel gazetelerin kentlerdeki etkinlerine bir darbe de çıkardıkları bölge sayfaları ya da şehir ekleri ile vurmuşlardır ve vurmaya devam etmektedir. İşte bunun içindir ki,yerel basının önemi ve ayakta kalması ülkede daha da önem kazanıyor.

Share
311 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+5 = ?