logo

600 yıllık Aksu köyünde tarihi eserler restore edildi

Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan 600 yıllık yerleşim yeri olan Kestel’e bağlı Aksu köyünde bulunan Osmanlı ilk dönemine ait cami, imam evi ve hamamı restorasyon çalışmalarını yerinde inceleyen İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir ve İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik yetkililerden bilgi aldı.
İl Özel İdaresinin Aksu köyündeki çalışmalarını inceleyen heyete İl Genel Meclisi Başkanı Nedim Akdemir, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik, Ak Parti Kestel İl Genel Meclisi Üyeleri Haydar Ali Aslan, Zafer Yıldız ve CHP’li Meclis Üyesi Kahraman Atlı katıldılar.
Meclis Başkanı Nedim Akdemir açıklamasında Aksu köyümüz tarihi açıdan önemli eserlere sahip nadide köylerimizden bir tanesidir. Osmanlının ilk dönem yaptığı camii, imam evi ve hamam bulunmaktadır. Ayrıca köyümüzde harap halde bulunan ama zamanında önemli bir işlevi bulunan birde han bulunmaktadır. Geçmişte Bursa- İnegöl ve tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Aksu köyü aynı zamanda bölgeden geçenler için hem korunma hem de dinlenme merkezi olarak işlev kazanmıştır. İl Özel İdaresi olarak bu tarihi yapıları restore ederek günümüze kazandırmış bulunuyoruz dedi.
İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Bilal Çelik Aksu köyümüzü tarihe baktığımızda Osmanlının henüz devlet olmadan önce Bursa’nın ikmal ve ticaret yollarından biri ve bir ulaşım noktası olarak görüyoruz. Geceleri can ve mal emniyetinin olmaması,bakım,onarım,yiyecek-içecek gibi zorunlu ihtiyaçların burada temin edilebiliyor olması Aksu’yu zaman içesin de merkez haline getirmiştir.Bir dönem gül bahçeleri yetiştirilip gülyağı üretiminin yapıldığı bilinmektedir. 1499 yılı öncesinde Aksu bölgesine Yahya Fakih Efendi hakim olduğu, Yavuz Sultan Selim döneminde ise Şeyh Muslihiddin Efendi’ye mülk olarak verildiği o’nun ölümü sonrası oğlu Mevlâna Şemseddin Efendi’ye miras kaldığı,1609 yıllarında ise eski Rumeli Beylerbeyi Nişancı Mehmet Paşa’nın mülkiyetine geçtiği,1656 senesinde Has Odabaşı Hasan Ağa’ya verildiğini öğreniyoruz,aynı zamanda Mekke-Medine fukarasına vakıf olarak tescil edildiği de bilinmektedir. Şimdi böyle bir tarihi öneme sahip köyümüzde bulanan tarihi eserlerimizi restore ederek hem Bursa’mıza ülkemize ve dünya mirasına kazandırmış olduk dedi.

Share
265 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+2 = ?