logo

ADD Kestel Şubesinden “Atatürk ve Cumhuriyet” Paneli

Atatürkçü Düşünce Derneği Kestel Şubesinin düzenlediği “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu panel, geçtiğimiz Cuma günü Kestel Kültür merkezinde yapıldı. Konuşmacılar Cumhuriyet’in değerlerine vurgu yaptı.

ADD Genel Başkanı Hüseyin Emre Altınışık ve CHP 25-26. dönem Konya milletvekilliği yapan M.Hüsnü Bozkurt’un konuşmaları, pür dikkat dinlenirken, konuşmalar sık sık alkışlarla kesildi.

Açılış konuşmasını katılımlarından dolayı konuklara teşekkür ederek başlayan Dernek başkanı Ramazan Kestane; Cumhuriyetimiz için, ülkemiz için, geleceğimiz için en güzel reçetenin “Atatürk” olduğunu 15 Temmuz günü bir kez daha anladık.

Ulu Önderimiz ne demişti; “Efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil; bilakis, bu tip yapılar din ve devlet düşmanı olduğu, Selçuklu ve Osmanlı’yı bu yüzden batırdığı için yasakladık. Çok değil, yüz yıla kalmadan, eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirine düşeceklerdir. Ayrıca, unutmayın ki o gün geldiğinde her bir taraf diğerini dinsizlikle suçlamaktan geri kalmayacaktır.”

Ve üzülerek söylüyorum aynen de böyle oldu.

Ulu önderimiz bu sözlerini bundan tam 92 yıl önce 17 Aralık 1927 yılında Büyük Millet Meclisinde söylüyor. O nasıl bir öngörü, o nasıl bir geleceğe bakış açısıdır.

İşte Bizler ve Atatürkçü tüm dostlar; şuan için önünü göremeyenlerin değil, böylesine bilge ve ulu bir liderin peşinden boşuna gitmiyoruz ve bununla da gurur duyuyoruz.

     Atatürk isteseydi halife olabilirdi.

     Fakat o, hukuka dayalı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak

     “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” dedi.

     Din, dil ve etnik köken ayrımı yapmayan Atatürk, Birliği ve kardeşliği bu söz ile ortaya koymaktadır.

     Atatürk, öğrencilik yıllarında şu fikri savunuyordu,

“Bu topraklarda cumhuriyet kurulmalı,

Latin alfabesine geçilmeli ve kadınlarımız kara çarşaftan kurtulmalı”

Cumhuriyete tepeden inme diyenler, aslında Cumhuriyetin milli mücadeledeki asıl amaç olduğunu unutmamalı.

     Atatürk, Amerika istedi diye, Avrupa Birliği uyum sürecinde gerekli diye bir günde yasa çıkarmadı, kazanımlardan taviz vermedi.

Cumhuriyet, Türk milleti eşitliği ve barışı hakettiği için kuruldu.

Kanla kurulan bir ülke yabancılara peşkeş çekilemez, çekilmemelide.” Dedi.

Dernek başkanı Ramazan Kestane’den sonra paneli yönetmek için sahneye çıkan ADD Kestel Şubesi eski başkanlarından Cevat Asa, ise Cumhuriyet’i şu başlıklarla özetledi.

 * Cumhuriyet, Atatürk’ün ifadesiyle, tek başına kalsan da gerektiğinde bir dağ başına çıkıp Türk bayrağına sarılıp, vatan uğruna savaşarak, al kanını o al bayrağa yavaş yavaş yedirip şehit olabilmektir.

 * Cumhuriyet, herkesin Amerikan ve İngiliz mandası istediği bir ortamda işgalci Haçlı emperyalizminin karşısına geçip “Ya istiklal ya ölüm” diyebilmektir.

 * Atatürk’ün 1921’de Meclis kürsüsünden ifade ettiği şekliyle, “Bizi mahvetmek isteyen emperyalizme, bizi yutmak isteyen kapitalizme baş kaldırmayı ilke edinmektir.” Cumhuriyet.

 * Cumhuriyet, emperyalizm, İstanbul’daki Osmanlı Meclisi Mebusanı’nı silah zoruyla dağıtmış, milletvekillerini Malta’ya sürgün etmişken, hiç tereddüt etmeden Anadolu’da halkın temsilcilerinden oluşan BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’Ni toplayabilmektir.

 * Cumhuriyet, 1920’de Anadolu’nun her yanı işgal edilmişken Andolu’nun orta yeri Ankara’daki Meclis’te “Hudud-u milli”den, “Misak-ı Milli”den söz edebilmektdir.

 * Cumhuriyet, ülke işgal altındayken, ısrarla “Milli irade”, “Önce millet” diyebilmektdir.

 * Cumhuriyet, emperyalist işgale karşı mücadele ederken halkı bilinçlendirmek için çıkarılan gazetelere “İrade-i Milliye”, “Hakimiyet-i Milliye”, adlarını verebilmektir.

 * Cumhuriyet, aynı anda hem Haçlı emperyalizmine hem de iç ve dış maşalarına başkaldırabilmektir. Hem emperyalizmle hem de yerli işbirlikçileriyle mücadeleyi göze alabilmektir.

 * Cumhuriyet, Türk’e biçilen o daracık emperyalist elbiseyi, SEVR’i yırtıp atabilmektir.

Cumhuriyet, 600 yıllık dönme/devşirme/yabancı egemenliğine son verip, yüzyıllardır merkezden çevreye itilip aşağılanan bu toprağın insanını yeniden iktidar yapabilmektir.

Cumhuriyet, düşünce özgürlüğüdür, aklın özgürlüğüdür.

Cumhuriyet, cehaleti yenmektir.

Cumhuriyet, fakirliği yenmektir.

Cumhuriyet, hastalıkların kökünü kurutmaktır.

Cumhuriyet, ağalığı yıkmaktır, toprak reformudur Cumhuriyet.

Cumhuriyet, “Köylüyü milletin efendisi yapmak” için mücadele etmektir.

Cumhuriyet, ülkeyi demirağlarla örmektir.

Cumhuriyet, kendi okulunu kendi yapmaktır.

Cumhuriyet, kız çocuklarını okutmaktır.

Cumhuriyet, kadındır; okuyan, çalışan, bilimle, sanatla, sporla uğraşan kadındır. Kadına kadınlık ve insanlık onuruna yaraşır biçimde davranmaktır. Kadını siyasal katılımıcı yapmaktır Cumhuriyet.

Cumhuriyet, fabrikadır, hem de sosyal fabrikadır. Edirne’den Kars’a kadar bacaların tütmesidir, üretimdir Cumhuriyet.

Cumhuriyet, akıldır, bilimdir, akıl ve bilim eşliğinde çağdaşlaşmaktır.

Cumhuriyet, sanattır, sanatçıdır, çok sesli müziktir. Aşık Veysel’in görmeyen gözleriyle çalıdığı saz eşliğinde söylenen Atatürk’e Ağıt’tır Cumhuriyet.

Cumhuriyet Halkçılıktır: halktır, Halkevidir, Halkodasıdır, Köy Ensititüsüdür: Aydınlanmanın köyden başlatılmasıdır.

Cumhuriyet, laikliktir, din ve devlet işlerini ayrılmasıdır, inançlara ve inançsızlığa tahammül etmektir, din istismarına izin vermemektir. Dindara saygı, dinciye göz açtırmamaktır Cumhuriyet.

Cumhuriyet, Milliyetçiliktir: Her türlü ırkçılığı reddedip “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir” diyebilmektir.

Cumhuriyet, Devletçiliktir: Devletin ve özel sektörün elele Türkiye’nin kalkınması için mücadele etmesidir. Milli varlıklara sahip çıkmaktır.

Cumhnuriyet Devrimciliktir: Muasırlaşmak, çağdaşlaşmaktır, sürekli yeniliktir, bilimdeki değişim ve gelişimi talkip etmektir. “Dinamik devrimdir” Cumhuriyet. Atatürk’ün 1936’daki ifadesiyle ileride “Ay’a gidecek ayaklar arasında Türk ayakları görebilmenin hayalidir” Cumhuriyet.

Cumhuriyet, Atatürk’tür. Atatürk ise, 11 yıl aralıksız savaşmış, varını yoğunu bu savaşlarda kaybetmiş savaş yorgunu, yıkık bir toplumla Haçlı emperyalizmini yenen; yarı bağımlı, geri kalmış, bu biat toplumundan çağdaş bir ulus devlet ve özgür bireyler yaratan adamın adıdır. Emperyalizme karşı verdiği bağımsızlık ve çağdaşlaşma mücadelesiyle mazlum milletlerin kurtuluş reçetesini yüzyılın başında açıklayan adamdır Atatürk.

Türkiye’de Cumhuriyet, asla sadece bir siyasi rejim değişikliği, bir rejim adı değildir. Türkiye’de Cumhuriyet, önce kağnıyla kamyonu yenmek, yani tam bağımsızlık, sonra da o kağnıyı uçurmaktır, yani çağdaşlaşlıktır. Evet evet yanlış duymadınız Cumhuriyet kağnıyı uçurmuştur. (Cumhuriyetin 10. yılına özel ilk uçak mühendislerimizden Selahattin Alan, yaptığı ilk Türk uçaklarından biri olan MMV1 adlı uçağa amblem olarak bir “kağnı” figürü çizmiştir.)

Atatürk’ün ifadeleriyle, “Cumhuriyet fazilettir. Sultanlık korku ve tehdide dayanan bir idaredir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir. Sultanlık, korkuya, tehdide dayandığı için korkak, alçak, sefil, rezil insanlar yetiştirir…”

Yine Atatürk’ün ifadeleriyle, “Cumhuriyet bedava kazanılmış değildir. Bunu elde etmek için çok kan döktük. Her tarafta kırmızı kanımızı akıttık… İcabında… korumak için lazım olanı yapmaya hazırız”.

Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun….

Share
953 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?