logo

AKP DEVLETİ SURİYE’DE İÇ SAVAŞI DERİNLEŞTİRMEKTEN VAZGEÇMELİDİR

Suriye, emperyalist güçlerin Ortadoğu’daki büyük oyununun kilit noktası haline geldi. ABD önderliğindeki emperyalistler ve yandaşları Suriye’deki rejim değişikliği ile birlikte İran’a uzanacak bir müdahaleyi adım adım gerçekleştirmeye çalışmaktadırlar. Suriye üzerinden adeta 21. yüzyılın soğuk savaşı yaşanmaktadır.

Emperyalizmin desteğiyle farklı uluslardan kökten dinci militanların cihat sahası haline getirilen Suriye’de etnik ve mezhep temelli ayrışma iç savaşın yarattığı kaosla bölgeye yayılmış bir mezhep çatışmasının zeminlerini güçlendirmektedir. Hür Suriye Ordusunun hâkimiyetindeki bölgelerde Sünni olmayan özellikle Hıristiyan nüfus göç etmek zorunda kalmakta, yaşam güvenceleri bulunmamaktadır.

Bu kaos önüne geçilemezse Türkiye’yi de içerisine alarak büyüyecektir. Türkiye cumhuriyet tarihinde ilk kez bir komşusunun rejimini değiştirmek için harekete geçmiştir. Bunun sırf Suriye ile ilgili değil İran, Irak, Rusya ile ilişkilerine de yansımasının sonuçlarına katlanmak zorunda kalacaktır.

AKP, bu süreçte emperyalizmin taşeronluğunu üstlenerek ülkemizi Suriye ile bir savaşın eşiğine getirmiştir. Savaş uçağının Suriye tarafından düşürülmesi izlenen siyasetin Türkiye’yi sürüklediği mecrayı özetlemektedir.

Emperyalist güçler, ‘Esat gitsin’ derken, bunun yolunu açacak olan pis işlerini Türkiye’ye yaptırmaktadır. Hatay başta olmak üzere sınır bölgesi Suriye’deki iç savaşın mevzisi haline getirilmiştir. Suriye’ye dönük saldırgan politikaların nedeni olarak ileri sürülen gerekçelerin hiçbir inandırıcılığı yoktur. Öyle ki AKP, Suriye için demokrasi nutukları çekerken Sudan’daki katliamların sorumlusu El Beşir ile askeri işbirliği anlaşması imzalamıştır.

Türkiye’nin Suriye’deki rejim karşıtı güçlere ‘mülteci sığınma kampı’ adı altında ‘askeri eğitim’ verdiğini ve bu kamplar aracılığı ile silah ve para yardımı yaptığını bütün dünya biliyor. Başbakan da ‘her tür desteği vereceğiz’ sözleriyle bunu açıkça ortaya koymuştur. Açık bir savaş yaşanmasa da Suriye’ye karşı dolaylı bir müdahale ve gizli bir savaş sürdürülmektedir. AKP, emperyalizmin emrinde kendisine biçilen bu rolü yerine getirirken gerici refleksleri ve sermayenin yıkımdan pay kapma arayışının sonucu olarak giderek aşırı gayretkeş bir tutum almaktadır.

Dış müdahaleler aynı zamanda Suriye’nin kaderini Suriyelilerin elinden almaktadır. ÖDP, eşit, özgür ve demokratik bir Suriye’nin Suriyeli emekçilerin ve ezilenlerin eseri olacağına inanmaktadır. Emperyalist güçler Suriye’ye, Suriye üzerinden bölgesel savaş ve iç savaşlar yaratmaya dönük müdahalelerine son vermelidir. Suriye’ye dışardan yapılan her tür silah yardımından vaz geçilmeli, savaşın derinleştirilmesine dönük faaliyetler son bulmalıdır. AKP, ‘mülteci kamplarını’ Suriye’deki iç savaşın üssü haline getirme çabalarına son vermeli, mültecilere yönelik yalnızca insani yardımda bulunmalıdır. Ülkemizi kardeş halklarla savaşın eşiğine getiren, Ortadoğu halklarını birbirine düşüren bu politikalardan bir an önce vazgeçmelidir.

Tanklarla, toplarla doldurulan sınırın her iki yakasını barışı savunarak, emperyalist güçlere karşı birlikte durarak kardeşliğin sınırı haline getirmek hepimizin görevidir.

Share
207 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+4 = ?