logo

AKP Yerel İktidarı Harmanlar Caddesi İmar planlarında boğulmuş durumda

HARMANLAR ÇIKMAZI

Harmanlar Caddesi üzerinde bulunan 175 adanın 4 kattan 3 kata indirilmesi teklifi CHP li belediye meclis üyelerinin RED vermesine karşın AKP,MHP,İYİ Parti meclis üyelerinin EVET demesiyle kat indirimi meclisten geçmiş oldu.Konu hakkında gazetemize açıklama yapan CHP belediye meclis üyesi Sinan KELEŞ, alınan bu karar çifte standart olarak kamuoyuna yansıyacaktır. Yeni yapılan bina tam anlamıyla bitmeden hemen akabinde etrafındaki arsalar için kat indirimini hem topluma hem de teknik olarak izah etmek  mümkün değildir.Kalenin görüntüsü kapanıyor diye meclis tarafından alınan bu karar kendi içinde bir çok çelişkileri barındırmaktadır. Mevcut binaya dokunulmayacağına göre zaten görüntüyü

kapattığından, diğer yapılacak binaların fazlacada zararı olacağı kanaatini taşımıyorum.

            İşin doğrusu şöyle yapılmalıydı; belediye eski başkanı Yener Acar binanın kaba inşaatının bitmesiyle birlikte ortaya çıkan tabloya toplumdan gelen tepkiler artınca geçici olarak ruhsatın iptalini istemiş ve inşaat durmuş. 31 Mart’ta göreve gelen Önder Tanır bölgenin durumunu inceletmiş ve inşaatın devamına karar vermiş. İşte bu noktada yanlışlar başlamış durumda, ruhsatı iptal etmeye tam yetkili olan başkan kamu yararı var diye bu inşaatın ruhsatını iptal etmeli ve kalenin görüntüsünü bozan katlar için encümende kamulaştırma kararı alıp kaymakamlığa onaylattıktan sonra takdir komisyonunun belirlediği  kamulaştırma bedeli vatandaşa ödenerek fazla katlar yıkılmalıydı. Bunlar yapıldıktan sonra da şu andaki 3 kat uygulamasını meclisten geçirmeliydi. Böylece her türlü hakkaniyet ortaya çıkacaktı.  

            CHP Belediye Meclis Üyesi Sinan Keleş açıklamalarını şöyle sürdürdü, İnşaatın durdurulduğu zaman inşaat sahibi binanın tamamını yaptığından dolayı yasal hak kazanmış durumdaydı. Bu dönemde yapılacak kamulaştırma ve yıkım inşaat sahibinin zarara uğramasını engelleyecekti, Önder Tanırın binayı kamulaştırma yapmamasının ana nedeni kamu zararı çıkma riskini göze alamamasıdır. Bu zararı göze alamayan Önder Tanır CHP grubunun red kararını kendi yanlışlarını örtmek için üstüne basa basa anlatması doğru bir açıklama değildir. Yapmış oldukları yanlışlığı yine bir çok yanlışla düzeltmeye kalkan AKP yerel yönetimi toplumun vicdanında hep sorgulanacak ve bu bina ayakta durdukça adalet terazisinin yanlış tarttığını hep hatırlatacaktır.

Share
322 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?