logo

Avukatlar ne istiyor..?

     Ankara girişinde, üstünde cübbe olan avukatlarla polislerin itiş kakışı ile öğrendi halkımız olanları. Uzunca zamandır, kendisine karşı çıkan kim varsa susturmaya çalışan iktidar, bir türlü susmayan avukatları bölerek susturmaya karar vermişti.

     Avukatlar susmadığı gibi, mesleki amentülerinde yer alan, kimseye, hele “siyasi iktidara asla bağlı değiliz” sözünü ispatlarcasına direndiler. İktidarın baroları bölmesi, iktidara yönelik eleştirileri belki azaltır. Yandaş Barolar oluşturularak, iktidarı pohpohlayan açıklamalar üretilebilir. Bunlar iktidarın uzun süredir yaptığı şeyler zaten.

     Şaşırtıcı olmayacaktır.

     Ancak, Baroların zayıflatılması, muhtaç durumdaki kadınların, çocukların, fakirlerin de savunmadan mahrum kalması sonucunu doğuracaktır.  Zira, Barolar esas olarak adalete erişim hakkı kısıtlı olan kişilerin savunmasını sağlayan mekanizmalardır. Bu nedenle, avukatların kontrol altına alınması mümkün olmadığı gibi, esas zararı halk görecektir. Tabi ki hukuk ya da demokrasi gibi bir kaygısı bulunmadığından iktidar bu yasayı rahatlıkla çıkartabilir. Ancak, avukatların zayıflatılması vatandaşın da zayıflaması anlamına gelecek. Yine de unutulmaması gerek şudur.

     Mahkemelerin kontrol altına alınması belki mümkündür.

     Ancak avukatların, halkın ve gerçeğin kontrol altına alındığına, insanlık tarihi şahit olmamıştır.

Share
6844 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+3 = ?