logo

08 Temmuz 2022

BAL-GÖÇ  ve   BESOB


Mustafa Ülker
musstafaulker@kestelyore.com

     Değerli Okuyucular,

     Kıymetli Can Dostlar.

     Bölgemiz açısından çok önemli olduklarını kabul ettiğim iki ayrı kurum.

      Biri BAL-GÖÇ, adı üstünde Balkan ve Göçmen. Bulgöç değil yani. Balkanlar’ın tümü düşünülmüş, sadece Bulgaristan’la sınırlandırılmamış. Ülkemiz için çok önemli, kamu yarına çalışan büyük bir STK, sivil toplum kuruluşu. Avrupa’daki, AB deki, sesimiz, soluğumuz, gücümüz.

      Gerçi kuruluşunu Bulgaristan’da Todor Jivkov’un (1971-89 arası başbakan, Komünist parti genel sekreteri) uyguladığı asimilasyon politikaları ile vuku bulan kalkışma hareketleri ile temellendirebiliriz. Ancak göçleri, 1293 Hicri yılı ( miladi 1877-78 yılları, Osmanlı-Rus şavaşları) itibarıyla Osmanlı imparatorluğunun Balkanlar’dan geri çekilmesi ile başlayan Evlad-ı Fatiha’nın geri dönüşü olarak görmeliyiz.

      Buradan Rahmetle anıyorum. Kurucu genel başkan, rahmetli MÜMİN GENÇOĞLU  Aga’nın ifadesi ile “Muhacirler, kaybedilmiş toprakların çocukları, bu ülkenin asli unsurlarıdır “

     Pandemi dönemi oluşan ilgisizlik ve ertelenmelerle Veli Başkan yönetiminde, mahkeme koridorlarına kadar düşürülen son Genel Kurul nihayet 3 Temmuz günü yaşandı. Muhacirler, kişisel kaprislerle teslim edilmek ve vesayet altına alınmak istenen Bal-Göç yönetimini EMİN ellere, Prof Dr. EMİN BALKAN’a teslim ettiler.  Hem de içerde, yönetimde iken anlaşamayan, ayrışan, uzlaşamayan iki adayın güç birliğine rağmen 100 oy farkla.

     Bence bizim kızanlar doğru yaptılar. Balkanlar’da hem de Mestanlı belediye meydanında, 2005 yılında soydaşlara hitap ederken, duygusallığına şahit olduğum, samimi, konuya hakim, BAL-GÖÇ’ün öneminin farkında olan, Prof Dr. EMİN BALKAN başkana emaneti teslim ettiler, ettirdiler.

      Kendisini ve seçilen ekibini buradan tüm Kestel’liler adına kutluyorum. Başarılar diliyorum. Hasseten ilçemiz adına da önemli çalışmalarda bulunacaklarını sanıyorum. Anlamlı ve özel projelerinin olduğuna inanıyorum. Göreceğiz.

      İkincisi; BESOB  Bursa Esnaf ve sanatkarlar odaları birliği. İlçemizde iki ayrı kurum tarafından temsil ediliyor.  Birincisi Nusret Gülsevdi yönetimindeki, Esnaf Odası. Teşkilat olarak ilçemizdeki Berber, Kahveci, Kunduracı, Bakkal, Fırın, Camcı vs vs olmak üzere tahmini 750-800 çeşitli esnafımızın kayıtlı olmak zorunda olduğu, yarı resmî bir kurum.   İkincisi de Meysun Ayva yönetiminde, yaklaşık 350 kadar Şöfer esnafımızın kayıtlı olduğu Minibüs Kamyon Şöferler ve otomobilciler esnaf odası. 

      BESOB teşkilatı Kestel için çok önemli, her açıdan yakın takipte olunmalı. Çünkü Çataltepe Büyük Sanayi Sitesi halen ellerinde. TOKİ ile birliktelik amaçlanan hedefe ulaştırılamadı. Bursa esnafının umutları hoyratça tüketildi.   

      Beceriksiz, liyakatsiz siyaset bezirganları ve BESOB yönetimi, bu büyük vizyoner projeyi kadük ettiler. Proje Bursa için, Bursa ve Kestel esnafı için çok değerli, anlamlı ve doğru. Bu ilçenin, Kestel’in kaderine, geleceğine, sosyal ve ticari gelişimine yön verebilir. Ancak, kanaatimce proje alanı, lokasyon seçimi çok yanlış. Orada sanayi olmamalı. Çevre korunmalı, oradaki ekolojik denge bozulmamalı. Proje dönüştürülmelidir. Yerel idareye büyük sorumluluk düşmektedir. Bursa Şehir Hastanesi veya Bursa Teknik Üniversitesi orada olabilirdi. Oradaki 683 dönüm arazide planlanmış, başlatılmış olan ADİL EDESEN Eğitim vadisi projesi ,yerel idarecilerle desteklenmemiştir. Önümüze bakalım, Fırsatlar kaçırıldı…

      BESOB’un 29 yıllık vesayet yönetimi, nihayet Genel Kurulda son buldu. Fahrettin Bilgit başkanın yönetimi el atacak ama başarabilir mi…!!  sanmıyorum. Çok zor, arapsaçı gibi karışmış.

    Hükümet ve Büyükşehir müdahil olmadan olmaz. Çareler bulunur, var var.

    Demokrasilerde çareler tükenmez. Pislik ortada, halının altına süpürmekle ortalık temizlenmez. Adalet ve hakkaniyet kaybedilmiş. Kimin eli  kimin cebinde belli değil…!!  İnşallah iyiler ve cesurlar genel ve yerelde söz sahibi olduğunda kaybedilen umutlar hakkaniyetle iade edilir. Proje en uygun bir çözüme ulaştırılır.

      Yarın paylaşma, yardımlaşma odaklı KURBAN BAYRAMI. Kutluyorum.

      Bayramınız neşeli bereketli geçsin.

       Sağlıcakla kalın. Mutlu olun.

Share
251 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+4 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...