logo

Biz de, AB’ye Girmeyi Denedik..!

rmzn
Mudanya Gazeteciler Derneği ve Bulgar Gazeteciler Birliğinin ortaklığındaki “Yerel Medya’nın AB ile uyumu” projesine, Gazeteci Ersel Peker’in yerine ben katıldım.
Bir haftalık Bulgaristan gezisi, Bulgar Meslektaşlarımızla tanışma, belgesel çekimleri ve tarihi yerleri ve güzellikleri görmemiz ile sonuçlandı.
Oldukça, yoğun bir program eşliğinde gerçekleşen gezinin ilk durağı, Bulgar Gazeteciler Birliğine ziyaret olurken sırsıyla; Kaymakam, Milletvekilleri, Meclis ve Belediye Başkanı oldu.
Yerel ve Ulusal Gazeteler, Milli Kütüphane ziyareti, Kültürel geziler bizleri geçmişe yolculuk yaptırdı. Özellikle, Osmanlı arşivinin büyüsüne kapılan Mudanyalı konuklar, burada sık sık fotoğraf çekip, soru sormayı ihmal etmediler.
Osmanlı arşivinin İstanbul’dan neredeyse hurda fiyatına aldıklarını dile getiren Bulgaristan Milli Kütüphanesi Müdüresi, Türk Tarihçilerle, zaman zaman tarihsel belge alış verişinde bulunduklarını, bu belgelerin orijinal değilde, fotokopisel olduklarını ifade etti.
El yazmaları, ferman ve Türkiye’ye matbaayı ilk getiren insan İbrahim Müteferrika’nın ilk bastığı kitabı büyük bir dikkat ve özenle korunduğunu görmek, bir nebze de olsa içimizi rahatlattı. Fotoğraf çekimi esnasında, patlayan flaşların belgelere zarar verebiceleği belirtilerek, belgelerin flaşsız çekilmesine izin verildi.
Kütüphane mensuplarının bu hassasiyeti, bizlerde derin bir memnunluk hissiyatı uyandırmaya yetti.
Bu gezi esnasında, Sosyalist rejimin bu ülkeye çok şeyler kazandırdığını gördük.
Hele ki, neredeyse bütün binaların o tarihlerden kalmış olması, en güzel devasa yapıların, bakanlıkların, meclisin ve bankaların neredeyse tüm binaların, alt yapının ve şehri saran metronun Sosyalistlerin zamanından kalması; Sosyalist hareketin, şehircilik yapılanmasına olan ilerici bakışını gösterdi bizlere…
5 – 10 yıl öncesine kadar Türkiye’nin çok çok gerisinde olan, fakat hızlı yükselişini Türk parasını geride bırakarak gösteren Bulgaristan’ın, ilerleyen yıllarda AB’ye daha uyumlu bir ülke olup, refah seviyesinin çok daha yükseklere çıkacağından şüphem yoktur.
Sivil Toplum Diyaloğu ve Yerel Medya AB’ye uyum sağlayabilir. Ama, Türkiye’nin AB’ye uyumu ise, bir rüyadan öteye gideceğini sanmıyorum. Kaldı ki, halen faili meçhul cinayetlerin zanlıları bulunmazken, Sivas, Maraş ve Çorum katliamları sanıkları el üstünde tutulurken, Hırsız, Soytarı, arsız baş tacı edilirken, Yetimin ve asgari ücretlinin hakkı her geçen gün dibine kadar yenilirken, adım başı haksızlıklar alıp başını giderken, biz kim; AB’ye girmek kim..?
Bu geziyi gerçekten önemsedim.
Çünkü, benim gibi ilk kez yurt dışına çıkmış gazetecilerin de yer alması, farklı bir ülke görmesi, bizlerinde ufkunda bir takım değişikliklere neden oldu elbette.
Binlerce proje arasından seçilerek, bu projeye imza atan Mudanya Gazeteciler Derneğini yürekten kutluyorum.
Her zaman, mutlaka farklı kafalardan bir ses çıkar, Dernek başkanı Yavuz Gerçekçi, kardeşimin böylesine başarılı bir çalışmaya imza atması, umarım diğer gazete dernek ve cemiyetlerine de örnek olur.
Beş günlük gezi boyunca, benim ekürüm; Mudanya Kumyaka mahallesi muhtarı Ramiz Batmaz’dı..
Müthiş bir insan, usta bir kafa dengi, her ortama uyum sağlayan, kahkahaları eşliğinde getiren, bir o kadar da çalışkan bir muhtar olan Ramiz ağabeyimiz, AB’ye bizden önce uyum sağlayanlardan.
Kendisini tanıdığıma memnunum.
İsmini burada anmadan geçemeyeceğim bir başka insan da, Mudanya Kent Konseyi başkanı emekli öğretmen Soyer Kazancı…
Soyer Kazancı hocam ile, Bulgaristan’a gidiş ve dönüşte aynı koltukları paylaştık. Bilgi ve birikimi oldukça yüksek olan Soyer Hocamız, aynı zamanda muhtarımızın da öğretmeni oluyormuş.
Benim için oldukça verimli geçen, bu geziyi tertipleyen herkese teşekkür ediyorum. Tanımakta geç kaldığım insanların da bu gezide bulunmasından dolayı son derece mutlu oldum.
Dip Not: Mudanya Belediyesinin bu organizasyona destek verdiğini sanıyordum. Çünkü, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, demokrat kişiliği ve duyarlılığı ile bilinen bir insan. Fakat, en ufak bir desteğin verilmediğini duymak beni olduğu kadar geziye katılanları da üzdü. Umarız; bundan sonraki etkinliklerde başkan desteğini esirgemez..
Kalın Sağlıcakla…

Share
157 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?