logo

15 Temmuz 2021

CHP VE FARK ARAYIŞI


Av. Can Lafcı
canlafci@kestelyore.com

     Muhalefetin zaman zaman iktidarla paralel görüntü sergilemesi, bizim için çok da şaşırtıcı bir durum değil. Geçmişte de iktidar-muhalefet ayrımının basit bir bayrak yarışı gibi görüldüğünü biliyoruz.

     Sedat Peker’in açıklamalarıyla, iktidara dönük eleştiriler haklı bir biçimde çoğaldı. Ancak sonrasında CHP’yi de ilgilendiren bazı açıklamalar olduğunda nedense pek ses çıkmadı.

     İğneyi başkasına, çuvaldızı kendine batırmak her zaman iyidir. Benim yazılarımda iktidara dönük eleştirileri çokça gördünüz. Bu durum aslında beklenen bir durum ve normal olanıdır.  Yönetim yetkisi kimdeyse eleştiriye de o katlanacaktır elbette. Ancak, temiz toplum idealiyle yola çıkıp sonra da kendi partisindeki bazı vahim iddialarla ilgili yorum yapmamak muhalefetin de inandırıcılığını önemli ölçüde zedeleyen bir durumdur.

     Sedat Peker’in ve onunla birlikte pek çok kişinin CHP ile ilgili eleştiri ve iddialarına muhalefet partisinin açık biçimde açıklama getirmesi ve gerçekten sorun varsa üzerine gitmesi gerekir.  Zira, muhalefetteki eylem biçimi iktidara gelindiğinde de neler yapılabileceğine dair önemli ipuçları sunmakta. İktidarın her eyleminden dolayı hükümeti değil de “cehape zihniyetini” eleştiren aklı evveller çok olduğundan muhalefeti eleştirmek akla bile gelmiyor.  Hükümetin yanlışı o kadar çok  ki onlardan muhalefete sıra gelmiyor. Bunlar doğrudur.

      Ancak ele fırsat geçtiğinde hakkındaki suçlamalara açıklıkla cevap vererek, daha büyük bir fark yaratmak muhalefetin memnuniyetle kabul edeceği bir durum olmalı.

     Sorun bizim tarafta ise, gizleyelim mantığı ile hareket etmenin muhalefete yararı değil, zararı olur. Artık herkes her şeyi görebiliyor.  Dürüstlük de sözle değil eylemle kendini belli ediyor.

     CHP başta olmak üzere, tüm muhalefet partilerinin haklarındaki gayri hukuki iddialara karşı anında cevap vermesi, sessizliğe bürünmemesi gerekir. Aksi takdirde mevcut hükümetten farkları olmadığı izlenimi doğar ki, bu da muhalefetin yiyeceği en büyük darbedir. Bu yüzden bugüne kadarki boş eleştirilere karşı verilen cevaplar ortada iken, sanki gizli yerlerden edinilmiş gibi ortaya atılan bazı vahim iddiaların da muhalefet tarafından cevaplanması gerekir. Bunun olmaması büyük bir samimiyet ve inandırıcılık kaybına yol açabilecektir.

     Muhalefetin, iktidarın farklı renkteki bir benzeri olmadığını, büsbütün farklı olduğunu ispatlaması gerekir. Ülkede hukuk ve ekonomi alanında ciddi sorunlar varken bu farkın ortaya konulması elzemdir.

Share
158 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+9 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • BESOB – BESKOOP-2

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kadirşinas Okuyucular.      Değerli  Can  Dostlar.      Bu haftada aynı konuyu, aynı başlıkla, edinebildiğim bilgilerin ışığında, dışarıdan bir bakışla değerlendirmelerde bulunacağım. Düşüncelerimi paylaşacağım.       Milletimizin büyük bir kesimini oluşturan esnafımızın dertleri derdimizdir. Onlar halkımızın her kesimi ile sürekli temas halindedirler. Halkımızla iç içe hayat sürmektedirler. Esnaflarımız berber, lokantacı, şoför, tam...
 • Mesleki kıskançlık mı..? MHP Sessizliğini koruyor

  16 Ocak 2022 Yazarlar

       Kestel Belediye başkanının, ne kadar kindar bir insan olduğunu bilmeyen neredeyse yok gibidir.      “Dağları ben yarattım” edasında bir kibire sahip olan Önder Tanır, göreve geldiğinden beri personeller ile oynamaya devam ediyor. Bunu yaparken de belediyeyi zarara uğrattığını da hiç düşünmüyor.      Şöyle ki, Eyüp Özkaya isimli bir mimarı (Mesleki kıskançlık da diyebiliriz), daha öncede Belediyede görmek istemiyorum, onunla çalışmayı düşünmüyorum diyerek, işten çıkarmış so...
 • Bence, Kestel Belediyesine Kayyum Atanmalı!

  08 Ocak 2022 Yazarlar

       Cuma saati öncesi ve sonrasında, Kestel meydanında basın açıklamaları vardı.      Öncesinde; CHP, sonrasında İyi Parti yaptı.      Her iki basın açıklamasına farklı pencereden bakılsa da, hemen hemen konu aynıydı.      Önder Tanır’ın İki ilçe başkanı hakkındaki iftira iddiaları…      Basının karşısına ilk çıkan Hatice Doğan, Önder Tanır ile bugüne kadar bir bardak çay dahi içmediğini, odasına gitmediğini, herhangi bir kişi veya ...
 • İMAMOĞLU ADAY MI OLACAK?

  06 Ocak 2022 Yazarlar

              Ekrem İmamoğlu’na karşı son günlerde artan yıpratma kampanyasının sebebini bilmek zor. Ancak Belediye seçimleri öncesinde muhalefetin adaylarına karşı Belediyelere teröristleri dolduracakları gibi toplumun ciddiye almadığı bazı suçlamalar yapılmıştı. Ankara’da elektrik faturalarını teröristlerin getireceği, İstanbul’da da benzer şekilde teröristlerin istihdam edileceği gibi açıklamalar hafızalarda taze. Bu iddialar ters tepti ve iktidar bloğu seçimleri kaybetti. Ancak bundan ge...