logo

15 Temmuz 2021

CHP VE FARK ARAYIŞI


Av. Can Lafcı
canlafci@kestelyore.com

     Muhalefetin zaman zaman iktidarla paralel görüntü sergilemesi, bizim için çok da şaşırtıcı bir durum değil. Geçmişte de iktidar-muhalefet ayrımının basit bir bayrak yarışı gibi görüldüğünü biliyoruz.

     Sedat Peker’in açıklamalarıyla, iktidara dönük eleştiriler haklı bir biçimde çoğaldı. Ancak sonrasında CHP’yi de ilgilendiren bazı açıklamalar olduğunda nedense pek ses çıkmadı.

     İğneyi başkasına, çuvaldızı kendine batırmak her zaman iyidir. Benim yazılarımda iktidara dönük eleştirileri çokça gördünüz. Bu durum aslında beklenen bir durum ve normal olanıdır.  Yönetim yetkisi kimdeyse eleştiriye de o katlanacaktır elbette. Ancak, temiz toplum idealiyle yola çıkıp sonra da kendi partisindeki bazı vahim iddialarla ilgili yorum yapmamak muhalefetin de inandırıcılığını önemli ölçüde zedeleyen bir durumdur.

     Sedat Peker’in ve onunla birlikte pek çok kişinin CHP ile ilgili eleştiri ve iddialarına muhalefet partisinin açık biçimde açıklama getirmesi ve gerçekten sorun varsa üzerine gitmesi gerekir.  Zira, muhalefetteki eylem biçimi iktidara gelindiğinde de neler yapılabileceğine dair önemli ipuçları sunmakta. İktidarın her eyleminden dolayı hükümeti değil de “cehape zihniyetini” eleştiren aklı evveller çok olduğundan muhalefeti eleştirmek akla bile gelmiyor.  Hükümetin yanlışı o kadar çok  ki onlardan muhalefete sıra gelmiyor. Bunlar doğrudur.

      Ancak ele fırsat geçtiğinde hakkındaki suçlamalara açıklıkla cevap vererek, daha büyük bir fark yaratmak muhalefetin memnuniyetle kabul edeceği bir durum olmalı.

     Sorun bizim tarafta ise, gizleyelim mantığı ile hareket etmenin muhalefete yararı değil, zararı olur. Artık herkes her şeyi görebiliyor.  Dürüstlük de sözle değil eylemle kendini belli ediyor.

     CHP başta olmak üzere, tüm muhalefet partilerinin haklarındaki gayri hukuki iddialara karşı anında cevap vermesi, sessizliğe bürünmemesi gerekir. Aksi takdirde mevcut hükümetten farkları olmadığı izlenimi doğar ki, bu da muhalefetin yiyeceği en büyük darbedir. Bu yüzden bugüne kadarki boş eleştirilere karşı verilen cevaplar ortada iken, sanki gizli yerlerden edinilmiş gibi ortaya atılan bazı vahim iddiaların da muhalefet tarafından cevaplanması gerekir. Bunun olmaması büyük bir samimiyet ve inandırıcılık kaybına yol açabilecektir.

     Muhalefetin, iktidarın farklı renkteki bir benzeri olmadığını, büsbütün farklı olduğunu ispatlaması gerekir. Ülkede hukuk ve ekonomi alanında ciddi sorunlar varken bu farkın ortaya konulması elzemdir.

Share
123 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • AKP’DEN İSTİFA EDEN EDENE…

  25 Eylül 2021 Yazarlar

       Türk siyaseti, tarihinde hiç olmadığı kadar içine düştüğü çıkmazı kendi siyasi döngüsü içerisinde yol bulmaya çalışsa da, maalesef toplumun beklentilerine hala çözüm bulabilmiş değildir. Ülkenin uzun süre iktidarında olan siyasetçiler şunu çok iyi öğrendiler; “Bu ülkede, halkın beklentilerine cevap bulamayan siyaset hiçbir zaman iktidarda kalamayacak, halkın beklentilerine cevap veremeyenlerde kendilerini siyasetin dışında bulacaktır.      Ülkede yaşanan siyasi ve ekonomik krizi dış güçlere veya...
 • AŞISIZLARA GETİRİLEN KISTLAMALAR HUKUKA UYGUN MU?

  21 Eylül 2021 Yazarlar

              Aşı olmayanlara getirilen yasaklar sadece Türkiye’de değil, dünyada da tartışma konusu. Şehirlerarası yolculuklarda, okullarda, işyerlerinde ya aşı ya da PCR testi zorunluluğu insanları hem aşıya zorlamak için, hem de toplum sağlığını korumak adına yapılan bir uygulama.             Son dönemde yoğun bakım istatistiklerinden de açıkça anlaşıldığı üzere Covid-19 nedeniyle yoğun bakımda yatan hastaların çok büyük bir kısmı...
 • UYUMUŞ ÖYLE Mİ

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Dostlar; AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisi ile yaptığı bayramlaşma konuşmasında, uyuduğu buna rağmen konuşmaya devam ettiği, dilinin dolaştığı bu kadar zaman geçtiği halde muhalefet tarafından dile getirilmeye halen devam ediliyor. Ülkede o kadar çok gündem var ki, bunu dikkate alan bile yok. Türkiye gibi bir ülkeyi tek başına yönetmeye kalkarsan buna yetişemezsin haklı olarak yorgun düşüp uyursun, ha sağlığında bir sorun varsa bu başka bir şey ve oldukça da önemli durum, hepimizi de ilgilendirir. Günü gününe sağlığ...
 • Gaflet ve delalet uykusu

  15 Eylül 2021 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Kişinin usulüne uygun doğru işler yapabilmesi için, yaşadığı çağda insanlığın ne gibi sorunlarla karşı karşıya olduğunu algılaması, çözümünün nasıl olabileceğini ve kendisinin ne yapması gerektiği konusunda fikir sahibi olması lazım. Söz konusu şeylerin yapılması için akıl etmek ve düşünmek icap eder. Zira, akıl etmeyen, düşünmeyen kişinin doğru şeyler yapmasının olanağı yoktur. O her zaman gaflet ve delalet içinde olur,  çağımızın şu anki aşamasında genel anlamda bütün insanlığın, özelikle kend...