logo

19 Nisan 2022

Çiftçinin değerini anlayacağız


Mehmet Güler
mehmet@kestelyore.com

     Sevgili okurlarım; Bundan önce defalarca yazdım, ama ülkeyi yönetenler umursamadı, an itibariyle umursamıyorlar, niye umursansınlar hepsinin keyfi yerinde, yedikleri önünde yemedikleri arkasında. Ne oluyorsa dar gelirli fakir fukaraya oluyor. Bu güne kadar yazdığım gibi, bundan sonrada Türkiye’nin gerçekliğine uygun ekonomik sisteme geçinceye kadar yazacağım.

     Evet, Sevgili halkım bizim ülkemize uygun olan sistem tarım ve hayvancılık alanında yoğun bir gıda üretimi yapmaktır. Yani, üretim alanında önceliği çifte, çubuğa verirsek ekonomimiz düzlüğe çıkar.  Zira, Anadolu coğrafyasının doğal yapısı, tarım ve hayvancılığa uygundur gerisi hikaye, ayrıca her şeyin çaresi bir şekilde bulunur, ama gıda yokluğunun çaresi yoktur. Ülke ekonomisi duvara toslayınca sayın Cumhurbaşkanı da galiba tarımsal üretimin öneminin farkına varmış olacak ki, “ekilmedik bir karış toprak bırakmayın” diyor .

     Sayın cumhurbaşkanım, siz Türkiye’nin cumhurbaşkanısınız. Türkiye de insanın namusuyla çalışıp, üreterek geçinmesinin hiçte kolay olmadığını bilmeniz gerekir. Eğer yeterli bilgi sahibi değilseniz kendi hayatımdan size kısa bir kesit sunayım, umarım ilginizi çeker.  Ben, Libya da biri Türk diğeri Arap iki firmada  5,5 yıl çalıştım.  Türkiye devleti ile Libya devleti arasındaki anlaşma gereği 5,5 yıllık çalışma süresinin sigorta primlerinin hepsini ödedim. Emekli olmak için  primini ödediğim günlerimi kullanmak istedim,  bana 1992 yılı öncesindeki günlerin geçersiz olduğunu söylediler, devlet bizden 1 lira alacağı olduğu zaman gırtlağımıza çöküp, alıyor, bizim  hakkımızı keyfinize göre yasa çıkarıp, yakıyorsunuz böyle bir garabet olur mu?

      Bir kişi doğduğu ve eline nüfus cüzdanını aldığı andan itibaren, bütün hakları devlet güvencesi altında olması gerekmez mi?.

     Her neyse çektiğim çile bununla da bitmedi, madem “Emekli olamıyorum bari  yaşlılık maaşına bağlanayım” dedim ve bağlandım. Bir yıl sonra onu da kestiler, neden kestiler biliyor musunuz işte orası zurnanın zırt dediği yer, ben bir şeye inanmışsam o inandığım şeyi yapmaya gayret ederim. Türkiye de ekonomik sorunun çözümü ancak çifte, çubuğa sarılmakta olacağına inandığım için gidip köyde bir şeyler üretmeye gayret edeyim dedim, bu amaçla ilk elden bir kaç kovan arı aldım, bu vesileyle hem köyde ufak ufak bir şeyler uretirim hemde genç insanlarımıza öncülük etmekti niyetim,  gel gör ki, böyle bir şeyi yaptığım için başıma gelmeyen kalmadı.

     Ovacık ilçe tarımda arı için işletme açtığımdan yaşlılık aylığımı kestiler, şeker torbası 220 lira idi, 750 lira oldu,  mazot 3,5 lira idi 20 lira oldu, bir kutu 3 lira idi 15 lira oldu, bir arı kovanı 100 lira idi 300 lira oldu.  Bu saydıklarım sadece bir kaç kalem, daha sayamadığım onlarca kalem var. Velhasıl kelam bu ülkede şerefiyle, hayırlı bir iş yapmak adeta imkansız gibi, bu şartlarda çiftçiler nasıl ekip biçecek, nasıl hayvan besleyecek bilemiyorum, bana mantıklı bir izahını yapın bilelim.

     Benim düşüncem  gıda bulamadığımız için, aç kaldığımızda işte o zaman çiftçilerin değerini anlarız. .

Share
292 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 10 Numara 5 yıldız yönetim!

  18 Eylül 2023 Yazarlar

       Babasının ani ve beklenmedik vefatı dolayısıyla, çok genç yaşta ticaretin göbeğinde kendisini bulan ve aldığı ticari terbiyeyle önce muhtarlığa 2 dönem soyunan ardından, Bursaspor yönetim kurulu üyeliğinde bulunan, hatta Bursaspor’a destek olabilmek adına bir tır bağışlayan, Bursaspor camiası içerisinde de ayrı bir yeri olan, MHP Kestel İlçe Başkanlığı yapan, ardından muhtarlık görevinden istifa ederek, siyasete MHP Kestel ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi olarak devam eden, son yapılan yerel seçimlerde de, milletvek...
 • Sentez olmuş halkların vilayetidir Kerkük

  16 Eylül 2023 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Eğer çok boyutlu bir sorunla karşı karşıya iseniz o sorunu bütün boyutlarıyla ele alıp, kapsamlı bir çözüm bulmak zorundasınız. Eğer, çok boyutlu sorunun sadece bir parçasına odaklanarak bütününü çözmeye yeltenirseniz, kısır döngü içine düşersiniz, sorunu çözdüğünüzü zannederken kendinizde sorun olursunuz.      Bugün, yaşadığımız coğrafyada yaşayan toplumların maddi ve manevi sorunları iç içe geçmiştir, onun için bölge halklarının sorunları parça parça değil de, top yekün ele a...
 • CHP il kongresi

  15 Eylül 2023 Yazarlar

        Değerli Okuyucular,       Kadirşinas  Dostlar.       Kanaatimce bu hafta sonu, 17 Eylül 2023 Pazar günü, Atatürk kongre ve kültür merkezinde yapılacak olan CHP il kongresi Bursa’mız siyaseti ve hatta ilçemiz Kestel siyasetinin bence belirleyen bir aktivitesi olacaktır diye düşünüyorum. Kaybedilmiş Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin, demoralize olmuş millet ittifakının taraflarının yine yeniden ilimizde seçmelerin umutlarının yenilenmesi olacaktır.  &...
 • 101 YIL ÖNCE

  02 Eylül 2023 Yazarlar

       Evet… Tam 101 yıl önce Ordunun durumu iyi değil, askerin çoğunda ayakkabı yok yalın ayak, geceler soğuk, kaput, iç çamaşırı yok, yeterli suyu yok, süngüsü yok, süvarilerin kılıcı yok.      Köyde, kentte çocuklarını cepheye göndermiş anne, babaların unu, şekeri, Tuz’u, bezi yok, kaynamış mısırla, kavrulmuş buğdayla karınlarını doyurduğu günler, İstanbul’da bile açlıktan can vermiş bir sürü insan cesedi var çöplüklerde.      Birinci dünya savaşı galipleri Osmanlı’ya Sevr anla...