logo

03 Eylül 2020

CİNSEL TACİZ NEDİR NE DEĞİLDİR


Av. Can Lafcı
canlafci@kestelyore.com

            Esas olarak kadınların önemli bir sorunu olan cinsel taciz, kadınların yaşamında önemli bir sorun olarak durmakta. Sadece ülkemizde değil, hemen tüm ülkelerde özellikle kadınların maruz kaldığı can sıkıcı bir olay.

            Cumhuriyet dönemi ile birlikte kadınların toplumsal yaşamda var olmaları ile, kadın-erkek iletişimi artmış, bu doğrultuda kadınlara karşı taciz olayları da görünür hale gelmiştir. Adli teşkilatımızın temellerini atan Adalet Bakanı Mahmut Esat Bozkurt 1929 yılında Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderdiği bir yazı ile, kadınlara laf atan şahısların derhal yakalanarak yargılamalarının tutuklu yapılmasını istemesi ilginç bir örnektir.

            Cumhuriyet rejiminin kadınları erkeklerle eşit hale getirmek için ne denli şedit tedbirler aldığını göstermesi bakımından ilginç bir örnektir. Zamanla kadınların iş hayatında ve toplumsal hayatta yer almalarına alışılmış ise de taciz huyundan vazgeçilmiş değildir.

            Bugün taciz konusunda karşılaşılan en sıkıntılı konu şudur: Kadınlar polis ya da jandarmaya bu konuyla ilgili şikayette bulunduklarında ciddiye alınmadıkları ve meselenin geçiştirilmeye çalışıldığından sıklıkla yakınmaktalar. Elbette işini iyi yapan ve taciz suçuna hassas yaklaşıp adaletin tesisi için temeli sağlam atan çok sayıda kolluk memuru mevcut. Ancak suçu kendince vahim görmeyen ya da daha kötüsü şikayetçi olmak isteyen kadının dış görünüşünden dolayı konuyla ilgilenmek istemeyenler olabilmekte. Bu nedenle tacizden kaynaklı şikayette bulunmak isteyen kadınların ya mutlaka bir avukat ile bu şikayetlerini yapmaları, bu mümkün değil ise doğrudan Cumhuriyet Savcısı’na şikayet dilekçelerini vermeleri daha etkili sonuç vermektedir.

            Kadınlarımızın bu konudaki en büyük çekincesi ise elinde delil olmadığı, kimsenin kendisine inanmayacağı, sonunda rezil olacağı korkusudur. Bu konudaki çekince yersizdir. Zira Yargıtay bir kadının durduk yerde kendi iffetini ilgilendiren bir konuyu gündeme getirmeyeceğini kabul etmektedir. Yani Yargıtay “bir kadın, ortada iftira atmasını gerektiren bir konu yokken böyle bir konuda yalan söylemez” görüşündedir. Dolayısıyla hiçbir delil olmasa bile kadının tacize uğradığını tutarlı bir şekilde anlatması ile sanık mutlaka ceza almaktadır. Diğer yandan aslında ortada her zaman bir delil bulunmaktadır. Ancak mağdurlar bunun fakrında değildir. Olayı görmese bile morali bozuk ve kötü bir halde arkadaşına olayı anlatan bir kadının bu arkadaşı tanık olarak dinlenmekte ve tacizin oluştuğu kabul edilmektedir.

            Özet olarak başına böyle bir nahoş olay gelen bir kadın şikayette bulunur ise mutlaka sonuç alacaktır. Yargı bu konuda hassas olup konuyu geçiştirmez. Genelde korku buna yöneliktir.

            Tacizin ne olduğu konusunda da kafa karışıklığı olduğu görülmekte. Taciz, söz ve davranışlarla bir kişiyi cinsel amaçla rahatsız etmektir. Örneğin sosyal medyadan “ seni ve kalbini nasıl kazanabilirim” şeklindeki yazışmayı Yargıtay yakın tarihli bir kararında cinsel taciz saydı. Bunun dışında laf atmak dokunmak ve benzeri davranışlarda taciz kapsamındadır. Bununla birlikte flört etmek için yapılan davranışlar ya da yaklaşımlar taciz değildir. Örneğin iş yerinde çalışan bir kişinin akşam bir yerlerde bir şeyler içelim mi ya da yemeğe çıkalım mı demesi taciz olmaz. Ancak kadın reddeder veya soğuk davranırsa buna sırnaşıkça devam etmek taciz olacaktır.

            Yapılan bu açıklamalar erkek cinsiyeti için de geçerlidir. Elbette bir erkekte tacize uğrayabilir. Ancak % 1 in altında kaldığından yazı konusunu kadınlara ayırdık. Sonuç olarak kimsenin karşılaşmaması dileğiyle, tacize maruz kalan bir kadının hakkını araması ve şikayette bulunmak istemesi halinde yargının buna gözü kapalı kalmadığını bilmeleri gerekir. Herkese tacizsiz günler dilerim.

Share
1153 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TESPİH

  23 Kasım 2020 Yazarlar

  Tespih, Allah adını anmak-zikretmek- anlamı taşır. Tespih aynı zamanda, kutsal sözlerin tekrar edilmesini saymak için kullanılan bir aracın adı olur. Tespih taneleri, bir ipe dizilerek, tespih halkası oluşturulur.  Müslümanlar, otuz üç ya da doksan dokuz tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Müslümanlar, namazdan sonra, tespih duası yaparlar. Otuz üçer defa, sübhânallah, elhamdülillâh, Allâhüekber sözlerini tekrar ederler. Budistler, yüz sekiz, Katolikler, altmış dört tespih tanesinden oluşan tespihler kullanırlar. Ortodoks Y...
 • Homeopati ile savunmamızı nasıl canlandırabiliriz?

  14 Kasım 2020 Yazarlar

  Homeopati, savunmamızı geliştirmek için harika bir müttefik olabilir Enfeksiyonlara yanıt verme yeteneği, temelde bağışıklık sistemimizin durumuna ve savunmalarımıza bağlıdır. Yemek, duygusal dengemiz ve yaşamsal alışkanlıklarımıza dikkat etmek, bağışıklığımızın düzgün çalışması için temel dayanaklardır. Homeopati ayrıca Savunmamızı geliştirmek için farklı eylem ve düzeylerde büyük müttefikimiz olabilir. Her doktor ve hastası, her bir vakada bu olasılıkları nasıl uygulayacaklarını bulmalı ve tanımlamalıdır. Homeopatik ilaçları...
 • DEPREM VE YAĞMACILIK

  13 Kasım 2020 Yazarlar

           İnsan özünde iyi midir kötü müdür sorusu, felsefenin sağlam tartışma alanlarından biri. Bu soruya belki herkes yaşadıkları üzerinden zaman zaman farklı cevaplar verebilir. Ülkemizin gerçeği olan deprem, her tekrar ettiğinde insanların enkaz altından canlı çıkmasına, hayatlarına geri dönebilmelerine dair umudumu 1999 depreminden kalan yağma hikayeleri gölgeler. Bu yağmacıların varlığı da insanın özünde iyi falan değil rezil bir yaratık olduğu fikrine iter beni.      &...
 • Suçlu onların batıl cahiliye düzenidir

  13 Kasım 2020 Yazarlar

       Sevgili okurlarım; Bir aydan fazla zamandır Tunceli ili Ovacık ilçesinin Yaka tarla köyündeyim. Köyde elektrik olmadığı için Elektrik ihtiyacını güneş paneli aracılığıyla karşılıyoruz. Bir kaç gündür hava yağmurlu olduğu için elektriksiz kaldık, onun için telefon, televizyon gibi araçlarımız devre dışı olmuş durumda ve Türkiye’deki önemli olaylardan haberdar değilim.      İzmir’de deprem olduğunu duydum. Fakat, ne derece bir tahribat yarattığı, can ve mal kaybı konusunda bilgim yok. Önemli oranda...